The Children's Hour

2004-07-01
2004-07-01

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Przepiękna powieść obyczajowa ,na pograniczu thrillera.
Dwutorowa akcja. Sceneria u wybrzeży klifu w Kornwalii. Pachnące wrzosowiska. Wiktoriański dom.
Porywające opisy przyrody.

Akcja wyjątkowo ciekawa, intrygująca, tajemnica goni tajemnicę.
Dwie starsze panie po siedemdziesiątce mieszkają w starym rodzinnym, mrocznym domu z widokiem na morze w Ottercombe. Rozkoszują się widokami przyrody, cieszą się z towarzyszących im psów, ubóstwiają odwiedziny siostrzenicy.
Wszystko do czasu , gdy uroczy spokój zakłóca przybycie najstarszej siostry Georgie , którą muszą się tymczasowo zaopiekować. A to niestety jest bardzo trudne ,gdyż nowo przybyła cierpi na chorobę Alzheimera lub na inne zaburzenia psychiczne bliżej nieokreślone.
Wraz z przybyciem chorej siostry odżywają wspomnienia z dzieciństwa, nie tylko po stronie młodszych sióstr. Georgie nieświadomie przywołuje retrospekcje z życia sześciorga dzieci Shaw z lat 30-50 ubiegłego wieku. Od tej pory już nic nie jest spokojne ani zwyczajne. Napięcie mocno rośnie, gdy Georgie zaczyna ,,sypać’’. Siostry same ukrywają jakieś tajemnice i zaczynają się bać.
Z tą chwilą każde skrzypnięcie schodów powoduje ,że oglądają się za siebie. Rodzinne sekrety nabierają tempa. Demony przeszłości odżywają. Czytającego samego zaczyna ogarniać niepokój, ale chce zmierzać dalej do rozwiązania zagadek.
Georgie już jako dziecko lubiła pojawiać się jak ten chochlik w różnych miejscach i zawsze twierdziła ,że coś wie więcej niż inni, nawet śmiała mówić ,że wie wszystko o mieszkańcach domu.
I właśnie teraz kiedy wszystko na nowo odżywa, chce się już tymi ,,wątpliwymi rewelacjami’’ podzielić.

Wszystkiego dowiecie się z tej wciągającej, wzruszającej sagi rodzinnej. Będziecie delektować się opisami nadmorskich skałek, wrzosowych pól. Włączycie do towarzystwa trzy terriery. A szum morza i wzburzonych fal uderzający o klif doda tylko pikanterii lekturze.

Przepiękna powieść obyczajowa ,na pograniczu thrillera.
Porywające opisy przyrody.

Akcja wyjątkowo ciekawa, intrygująca, tajemnica goni tajemnicę.

Lektura na klika godzin ale trzeba się skupić. Dużo imion, dwutorowa akcja. Czasem denerwowałam się że nic się nie dzieje. Poznajemy życie wielodzietnej rodziny ich "tajemnice" jakże przewidywalne. Polecam jako odmozdzacz od cięższych lektur

Nie ukrywam, że sięgnęłam po książkę kierując się przepiękną okładką. To ona zwróciła moją uwagę i jestem więcej niż pewna, że w innym wypadku raczej nie skusiłabym się na taką lekturę. Również tytuł wydał mi się ciekawy i intrygujący (patrząc tylko na niego myślałam, że będę mieć do czynienia z thrillerem),więc czemu by się nie skusić?

Siedemdziesięcioczteroletnia Mina oraz jej młodsza siostra, Nest, wiodą spokojne życie w przepięknym, rodzinnym domu położonym nad brzegiem morza. Mimo że nie są do końca szczęśliwe to starają się cieszyć każdą chwilą. Ich spokój zostaje zakłócony, gdy do posiadłości przybywa schorowana Georgie – najstarsza z sióstr – którą tymczasowo muszą się zaopiekować.

Georgie, cierpiąca na Alzhaimera lub demencję, nieświadomie przenosi się myślami do dzieciństwa; nie potrafi odnaleźć się w czasie. Jako dziecko zawsze twierdziła, że zna wszystkie rodzinne sekrety i wbrew zakazom dorosłych chętnie się z nimi dzieliła z młodszym rodzeństwem. Teraz, po ponad 50 latach, kobieta dalej usiłuje podzielić się mrocznymi lub smutnymi tajemnicami. Mina i Nest są przerażone, ponieważ same coś ukrywają. Dzielenie domu z Georgie spędza im sen z powiek. Wiedzą, że muszą się mieć stale na baczności gdyż w przeciwnym razie najstarsza siostra zacznie przywoływać niemiłe wspomnienia z przeszłości, przed którymi nie będą miały siły uciekać…

W „Godzinie dzieci” nie mamy jednej konkretnej historii, ani bohaterów grających pierwsze skrzypce. Tutaj autorka opowiada o losach rodzeństwa Shaw oraz osób blisko z nimi związanych. Akcja toczy się we współczesnych latach, ale mamy bardzo dużo retrospekcji dotyczących sielankowego życia sześciorga dzieci Shaw w latach 30-50 XX wieku. Głównymi bohaterami zdają się Mina i Nest oraz Lyddie – ich ukochana siostrzenica, z którą związany jest pewien rodzinny sekret. Ale oprócz nich przez książkę przewija się wiele postaci (czasami miałam wrażenie, że jest ich zdecydowanie za dużo i wszystko mi się plątało).

Jak dla mnie cała historia jest niezła, ale bardzo zagmatwana. Przez pierwsze 100-150 stron nie wiedziałam o co chodzi, fabuła strasznie się ciągnęła, a długie, rozwlekłe opisy niesamowicie nużyły. Ale nie poddałam się i dotarłam do momentu, w którym wreszcie zaczęło się coś dziać. Tajemnica za tajemnicą, rodzinne sekrety, wyjaśnienia– wreszcie to, co lubię. Końcówka wspaniała, emocjonalna, choć bardzo przygnębiająca.

Siedemdziesięcioczteroletnia Mina...

Okładka
piękna
skąd
biblioteka
Moja opinia
Piękne krajobrazy,zostały tu z pieczołowitością.Opisane,morze,klify,skały.
Fajne też te psy.

Okładka
piękna
skąd
biblioteka
Moja opinia
Piękne krajobrazy,zostały tu z pieczołowitością.Opisane,morze,klify,skały.
Fajne też te psy.

Książka opowiada o dużej rodzinie i ich losach. Poznajemy Lydie i jej męża, oraz ich liczne potomstwo. Akcja książki dzieje się w teraźniejszości, a bohaterowie wspominają dawne czasy dzieciństwa. Wszystko fajnie połączone, dobrze się czyta. Wychodzi na jaw kilka tajemnic, ciekawych opowieści i zakończeń wątków.
A wszystko to odkrywają przed nami Nest i Mina, które nadal mieszkają w rodzinnym domu, wracając wspomnieniami do dzieciństwa, pojawiania się kolejnych dzieci i ich dorastaniu.
Tu działa nasza wyobraźnia by wyobrazić sobie te przestrzenie - wzgórza Kornwalii, rodzinny dom nad morzem, szaloną miłość, młodość..... wiele kawałków - puzzli układa się w całość w trakcie czytania.

Książka na początku mnie męczyła, trochę się ciągła jakoś nie przekonywała mnie do dalszego czytania, ale jak wiecie nie lubię oddawać czy odkładać na półkę nie przeczytanej książki, więc się przemogłam i cieszę się bardzo.
Książka rozśmiesza, skłania do refleksji, wzrusza...tak, tak pod koniec książki spłakałam się strasznie.... Zwłaszcza po tym co stało się z Miną i kim był Elyot....

A wszystko to odkrywają przed nami Nest i Mina, które nadal...

Książka jest bardzo ciekawa, tylko trzeba się w nią wciągnąć, z czym miałam na początku problem. Najbardziej ciekawa wydawała mi się historia sprzed lat, kiedy wszyscy byli razem. To wszystko było przeplatane teraźniejszymi wydarzeniami i czasami myliły mi się imiona, trochę za dużo ich było. Końcówka mnie zasmuciła, ale jej nie zdradzę, kto jest ciekawy, na pewno sięgnie po tę książkę ;)

Wciągająca saga o tajemnicach rodzinnych, które jakby się zdawało, nie powinny nigdy wyjść na światło dzienne. Jednak sekrety i kłamstwa nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem. Poznajemy różnorodność charakterów bohaterek-sióstr.
Muszę przyznać, że sam pomysł fabuły bardzo, bardzo ciekawy. ...ale
Powieść zawiera nadmierną, jak na mój gust, ilość opisów przyrody. Nużyły mnie fragmenty o reakcjach psów, których właścicielkami są główne bohaterki. Dlatego niektóre momenty "opuszczałam".
Niezobowiązująca, lekka lektura kobieca.

Muszę przyznać, że sam pomysł fabuły bardzo, bardzo ciekawy. ...ale

Tak jak dwie poprzednie książki ,tak i tą czytało mi się szybko i lekko :) po raz kolejny Marcia Willett zabiera nas w świat rodzinnych sekretów :) polecam

Bardzo ciepła powieść o tajemnicach pewnej angielskiej rodziny. Niespiesznie snuta historia, wciąga czytającego z każdym kolejnym akapitem. I tak aż do końca książki. Polecam.

Jestem naprawdę mile zaskoczona.Ciepła, urzekająca powieść z nutką tajemniczości, z pewnością powielę lektury tej autorki.

• Literatura zagraniczna
  • Obyczajowe