Pierścień i róża

Tłumaczenie: Zofia Rogoszówna
Wydawnictwo: Zielona Sowa
The Rose and the Ring or the History of Prince Bulbo
839168749X

Akcja toczy się w dwóch fikcyjnych państwach Paflagonii i Krymtatarii. W obu tych krająch rządzą uzurpatorzy. W pierwszym Walorozo, który zagarnął tron prawowitego następcy tronu Lulejki, a w drugim Padella, który pokonał króla Kalafiore, rządzi na jego miejscu przekonany o śmierci jego córki – prawowitej następczyni tronu. Książę Lulejko żyje beztrosko nie przejmując się brakiem korony. Jest zaręczony z piękną królewną Angeliką, córką Walorozo, o której rękę stara się także przystojny syn Padelli książę Bulbo. Nie zdaje sobie sprawę, że Angelika zawdzięcza swoją urodę magicznemu pierścieniowi, a podobnie jak Bulbo magicznej róży.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pier%C5%9Bcie%C5%84_i_r%C3%B3%C5%BCa

źródło okładki: http://www.antykwariatnws.pl/oferta-50-21735-.html

Leszy | 2019-04-27

Chciałbym taką różę.

Pierścień i róża to powieść dla dzieci autorstwa Williama Makepeace'a Thackeraya, brytyjskiego pisarza. Powstała w 1855 roku. W 1987 roku książka została zekranizowana przez polskiego reżysera, Jerzego Gruzę.
"Pierścień i róża" jest krótką opowieścią, w której akcja rozgrywa się w dwóch królestwach, w których rządzą uzurpatorzy. Bajka ta posiada prawie wszystkie elementy baśni. Mamy w niej książąt, księżniczki, królów, królowe. Cały, piękny świat, w którym to królowie rządzą państwem. Ale pojawia się też wróżka, która na swój sposób dba o swoich chrześniaków. Świat jest mieszanką świata hmm... realnego z magicznym. Wiecie, choć królestwa są fikcyjne, i można zauważyć gdzieś tam magię, to większość rzeczy to takie jakby życie w pałacu. Nie ma też granicy pomiędzy motywami działań bohaterów a działaniem "sił nadprzyrodzonych", magicznych. Zaś cała historia jest prosta. Nie znajdziemy w niej nic skomplikowanego. I oczywiście, możemy znaleźć w niej znany i lubiany motyw walki dobra ze...

figa52 | 2018-11-25

Czytałam to na okrągło bardzo dawno temu. Pozostał wielki sentyment i już niedługo będę to czytać moim wnuczkom.

Wabi | 2018-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2018

Księżniczka Różyczka zostaje służącą w sąsiednim kraju.

Zaiste, ubawiłam się zacnie 😂👍

Komedia omyłek, w której to i pierścień, i róża są magicznymi atrybutami szczęścia i powodzenia. Sprawiają one bowiem, że każda osoba dzierżąca jedno lub drugie w dłoni stanie się urodziwa, a blask niegasnącej urody chwyta w szpony miłości wszystkich przedstawicieli płci przeciwnej. Innymi słowy prawdziwy pasztet i kaszalot zamienia się w niezłe ciacho/super lachona.

Zarówno Lulejko jak i Róża zostali podstępem zdetronizowani przez wujostwo. A że lali jeszcze w pieluchy nie mieli pojęcia o bezprawiu i wyrządzonych krzywdach ani tym bardziej nie mieli ochoty aby walczyć "o swoje". Mijają lata i splot niewiarygodnie komicznych wydarzeń sprawia, że Lulejko postanawia zdetronizować uzurpatora. Uskrzydla go miłość do Róży. Ale droga do szczęścia usłana jest wieloma kolcami, nieszczęśliwymi zbiegami okoliczności i niechcianymi zauroczeniami. Ubaw po pachy w najlepszym wydaniu =)

Zabawna historia pełna uniwersalnych prawd. Dobro, uczciwość i...

astaldohil | 2018-03-30
Przeczytana: 30 marca 2018

Prześmieszna bajka Williama Makepeace'a Thackeraya, pełnymi garściami czerpiąca z klasycznych - choć sama się przecież do pocztu klasyki literatury wlicza! - baśni i komedii omyłek, która bawi na nowo - a może nawet bardziej, bowiem dorosły czytelnik z łatwością wyłapie nawiązania, smaczki i co bardziej rubaszne dwuznaczne żarciki - czytana po latach.

"Pierścień i róża" to powiastka skrząca się humorem, spisana przeuroczym gawędziarskim stylem, urzekająca narracją i krotochwilnym dialogiem. Fabuła, zgodnie z "odwiecznym prawem baśni" dąży do wielu szczęśliwych zakończeń - czym, owszem, nie zaskakuje - ale drogi do nich są wyjątkowo pokrętne i pełne zwrotów akcji. Z miejsca zdobywający sobie serca czytelnika bohaterowie - nawet ci źli, gnuśni i zepsuci - snują, bądź wpadają w sieci intryg tkanych przez innych, którzy przebiegłością i podłością mogliby zawstydzić niektóre postaci z kart "Pieśni Lodu i Ognia" George'a R.R. Martina.

Jakkolwiek, każdemu w finale dostaje się to, co...

Mary | 2017-12-16
Przeczytana: 13 grudnia 2017

Słuchałam jako audiobook i świetnie się przy tym bawiłam. Znakomita fabuła, humor, świetne anegdoty, barwne postacie a do tego zakończenie z morałem. Niby jest to książka dla dzieci, lecz nie ma w sobie nic z naiwnej infantylności, dlatego świetnie nadaje się dla dorosłych.
Wielki ukłon w stronę tłumacza, imiona i nazwiska bohaterów są genialne.

książek: 2019
Efemeryda | 2017-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2017

Niby prosta baśń dla młodszych dzieci. Klasycznie książę Lulejko zakochał się w księżniczce Różyczce, która jest właścicielka zaczarowanego pierścienia. Jak to w bajkach po licznych perypetiach następuje szczęśliwe zakończenie, dobro zostaje nagrodzone, zło ukarane. Proste?
Przeczytajcie kolejny raz jako dorośli i pamiętajcie, że powstało to w wiktoriańskiej Anglii, a autor napisał także Targowisko Próżności.

pati17053 | 2017-10-01
Przeczytana: 01 października 2017

Coś dla dorastającej młodzieży, pouczające jak i z gramem humoru.

patrycja | 2017-08-28

Od niej wszystko się zaczęło. Piękna książka.