The little book of the Icelanders

Okładka książki The little book of the Icelanders Alda Sigmundsdóttir
Okładka książki The little book of the Icelanders
Alda Sigmundsdóttir Wydawnictwo: Vaka-Helgafell publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Vaka-Helgafell
2013-01-01
2013-01-01

Pierwszą rzeczą, jaka może zwrócić uwagę jest gabaryt tej książki, a dokładniej – jest mała, cienka i sprawia wrażenie, jakby nie było w niej za wiele treści. Niektórych może to nawet odrzucać, wygląda ona bowiem jak książeczka dla dzieci aniżeli literatura faktu, w jakiej zaczytywać mogliby się dorośli. A jednak, warto się przełamać, bo mimo tego pierwszego wrażenia, ten stustronicowy tomik kryje w sobie więcej niż mogłoby się wydawać.
Alda Sigmundsdóttir jest Islandką, choć nie do końca, bo jak sama pisze, czuje się w tym kraju raczej obco. Spowodowane jest to faktem, że choć urodziła się na Islandii, dorastała już w Kanadzie i dopiero po dwudziestu latach postanowiła wrócić do ojczyzny. Nicelandia, jak to ma w zwyczaju mówić Alda, i obyczaje jej mieszkańców okazały się po powrocie czymś zupełnie nowym i nieznanym. Patrząc więc na Islandię z perspektywy obcokrajowca, pisarka zdradza nam co w Islandczykach jest dziwnego, ciekawego i odmiennego.
Zawarto w niej jednak dużo ciekawostek, które zaskakują i z pewnością okażą się interesujące dla kogoś, kto nie bywa na co dzień w Islandii.
Aż chciałoby się przeczytać więcej. Po lekturze towarzyszył mi spory niedosyt. Miałam wrażenie, że niektóre rzeczy nie zostały dopowiedziane. Chętnie dowiedziałabym się czegoś jeszcze, doczytała rozwinięcia niektórych esejów. Ale rozumiem zamysł autorki - książka miała być streszczeniem, małym zbiorem, o czym z resztą mówi sam tytuł. Dlatego "Mała księga Islandczyków" idealna jest dla kogoś, kto w przyszłości do Islandii się wybiera. Można ją zabrać ze sobą do samolotu w drodze do keflawickiego lotniska. Możecie mi wierzyć, że jeśli się wciągniecie, zdążycie przeczytać ją bez problemu.

Mała urocza książka, napisana lekko i z polotem. Na dwa spokojne wieczory - w ciągu których poznamy specyfikę islandzkiej filozofii życia i specyfikę tego bardzo hermetycznego świata. Zabawny i niesztampowy cykl esejów.

Do czytania z lupą w ręku :(

Do czytania z lupą w ręku :(

Zabawna ale i momentami zdumiewająca

Zabawna ale i momentami zdumiewająca

Broszurka o dziwactwach, ciekawostkach Islandczyków napisana w formie żartobliwej. Czyta się świetnie i z zaciekawieniem. Dowiadujemy się o sposobie myślenia i postponowania mieszkańców krainy gór. Jak we wstępie wyczytamy są to oczywiście "daleko idące uogólnienia i subiektywne opinie autorki połączone z gabinetowym filozofowaniem i przypadkowymi rozważaniami"
Krótka 100 stronnicowa książeczka którą miło można zapełnić jeden wieczór

Krótka 100...

At first, the book seemed to me really extraordinary and absorbing, especially that I'm interested in Icelandic culture, language, geography etc. In fact, after reading I'm a bit disappointed, because of it's style. I don't enjoy reading texts written in common language or even in slang, so I guess that's because I found it rather unfunny. Anyway, the Author has made some interesting remarks about Icelanders and their mentality, so it's worth reading for people interested in this subject. And, by the way, there are some great illustrations.

• Do kupienia
  • PÓŁNOC