Czerń Kruka

Cykl: Kwartet szetlandzki (tom 1) | Seria: Kryminał z klasą
Wydawnictwo: Amber
Raven Black
literatura brytyjska

Po raz pierwszy w Polsce przejmująca chłodem i przeniknięta aurą tajemnicy powieść jednej z najwyżej cenionych brytyjskich autorek kryminałów. Gold Dagger 2006 (przemianowana od nazwy sponsora na Duncan Lawrie Dagger) najwyższa na świecie nagroda dla najlepszej powieści kryminalnej przyznawana przez brytyjskie Stowarzyszenie Pisarzy Literatury Kryminalnej. Szwedzkie wydanie Czerni kruka finalistą nagrody Martina Becka 2007.
„Jaskrawa biel śniegu. Trzy czarne kształty. Kruki. I nagle kolorowa plama. Czerwień, jak szkarłatna kula słońca..."

Zimny noworoczny ranek. Na zasypanych śniegiem Szetlandach kruki krążą nad ciałem zamordowanej nastolatki. Strach paraliżuje spokojną osadę. Ludzie zamykają się w domach. Atmosfera podejrzliwości narasta. Wszyscy zgodnie osądzają winnym zbrodni upośledzonego umysłowo samotnika.

Śledztwo ma prowadzić inspektor Jimmy Perez. Po latach pracy w Szkocji wrócił na wyspy szukać zapomnienia. Wielkie dochodzenia już go nie ekscytują. Przestał zabiegać o sukcesy. Ale ta sprawa wywołuje w nim dawny dreszcz...

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2009

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/

Sakeena | 2016-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2016

Zamordowana nastolatka, ciało porzucone na śniegu, krążące nad nią stado kruków, a w pobliżu mała miejscowość - hermetycznie zamknięta społeczność ludzi, którzy nie są chętni do dzielenia się swoimi problemami, a już na pewno nie tajemnicami.
Klimat zbliżony do skandynawskich kryminałów, lecz brakuje tamtej szybkiej akcji, strzelanin, jednak atmosfera Szetlandów - surowość i wyobcowanie - nie odbiera tej książce mrocznego klimatu. Śledztwo toczy się spokojnie, aczkolwiek nie przynudza. Można sobie zadać pytanie, może akurat tak właśnie powinno być? Osoba prowadząca śledztwo to inspektor mający swoje problemy natury psychologicznej, jak i problem z alkoholem. "Czerń kruka" pokazuje nam problemy ludzi mieszkających w małej społeczności, ludzi trochę zagubionych i co ważne - ludzi wyobcowanych ze społeczności ze względu na swoja odmienność, gdyż to właśnie upośledzony umysłowo człowiek jest na początku obwiniany o tą zbrodnię.
Zakończenie koncepcyjnie ciekawe, jednak w porównaniu do...

edi-bk | 2014-08-24
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2014
Przeczytana: 20 sierpnia 2014

Już za samo miejsce akcji należy się dodatkowy plus :) Szetlandy- zimne, surowe, mroczne. Mała społeczność w której rządzą zasady, hierarchia i konwenanse, w której wszyscy wszystko widzą i wiedzą, w której zawsze będziesz obcym o ile się tu nie urodziłeś. Bardzo ciekawa postać prowadzącego dochodzenie i dość nieoczekiwane rozwiązanie.

Felicity | 2015-08-25
Przeczytana: 24 sierpnia 2015

Bardzo sympatycznie napisany kryminał w wersji light. Polecam osobom, które nie lubią krwawych zbrodni w lub akurat chcą od takich odpocząć albo dopiero zaczynają czytanie kryminałów. Wątek kryminalny jest przedstawiony w bardzo delikatny sposób, nie ma makabrycznych opisów i brutalności. To taka opowieść o życiu w małym miasteczku plus 2 morderstwa na przestrzeni 10 lat.
Miałam wręcz wrażenie że to powieść dla młodzieży: dużo tu nastolatków z ich problemami, jest środowisko szkolne i bardzo typowi nauczyciele, samotni rodzice i zmagania z rodzicielstwem... Nasuwa mi się też myśl że na tych wyspach na końcu świata przydałby się psycholog, mieszkańcy mają wyraźne problemy ze sobą.
Brawo dla autorki za ciągłe podsuwanie czytelnikowi typu na mordercę i zaskakujące zakończenie - choć mnie akurat nie do końca przekonało. Książkę czyta się bardzo szybko, jest ładnie wydana.
Polecam.

ŚliwkowaPanna | 2010-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2010

Wahałam się z oceną, nie wiedziałam czy dać tej książce 2 czy 3. Jednak postanowiłam za fabułę dać 3. Język jakim jest napisana ta książka jest dosyć dziwny, gdyż ogółem jest bardzo prosty, ale czytając ją jakoś tak czytałam nie skupiając się mimo iż chciałam, tekst nie zapadał mi w pamięci i niekiedy 5minutowa przerwa sprawiła, że zagubiłam się o czym czytałam prze chwilą. Do tego postacie, nazwiska i imiona niektórych są podobne, przez co czytelnik gubi się i nie wie o kim teraz jest mowa, zwłaszcza, że większość bohaterów mieszka na jednym osiedlu/ulicy, zajmują się podobnymi rzeczami(np nauczycielki). To wszystko jest właśnie na ogromny minus, jednak fabuła jest ciekawa i przede wszystkim zwrot akcji kto tak naprawdę zabił. Tylko z racji chęci poznania kto zabił jedną a kto drugą dziewczynkę czytałam do końca. Jednak pozostaje niedosyt, dlaczego te wszystkie dziewczynki(dwie zabite i jedna porwana) mieszkały na jednej ulicy i miały imię na "C" mimo różnych sprawców...szkoda, że...

wasp | 2013-05-02

Genialna! A znaleziona przez przypadek ;)

en202 | 2013-02-05
Przeczytana: 02 września 2011

Super kryminał w którym czytelnik do samego końca nie jest pewien czy zatrzymana przez policję osoba rzeczywiście jest poszukiwanym mordercą!
Bardzo jestem zadowolona z posiadania tej książeczki,nie zawiodła moich oczekiwań co do kryminału.
"Jaskrawa biel śniegu.Trzy czarne kształty.Kruki.I nagle kolorowa plama.Czerwień,jak szkarłatna kula słońca"
"Zimny noworoczny ranek.Na zasypanych śniegiem Szetlandach kruki krążą nad ciałem zamordowanej nastolatki.Strach paraliżuje spokojną osadę.Ludzie zamykają się w domach.Atmosfera podejrzliwości narasta.Wszyscy zgodnie osądzają winnym zbrodni upośledzonego umysłowo samotnika"
Chcą dowiedzieć się więcej i rozwikłać zagadkę-trzeba przeczytać całość-naprawdę warto;-)

Lady_B | 2013-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2013

Cudowna powieść! Klimat zimowej aury Szetlandów wyczuwalny jest na każdej stronie. Akcja trzyma w napięciu, ale nie obciąża przesadnie psychiki. Nie mogę się doczekać czytania kolejnych książek z cyklu i jak tak dalej pójdzie, autorka trafi do moich ulubionych.

Kasiulek | 2011-09-09
Przeczytana: sierpień 2011

"Czerń kruka" przeczytałam już kilka tygodni temu, jednak dopiero udało mi się przysiąść aby cokolwiek o tej pozycji napisać.
Wydaje mi się, że zaczynam przekonywać się do kryminałów. Kryminałami zaczytywałam się z końcem szkoły podstawowej a początkiem średniej. Później długo, długo po nie nie sięgałam- chyba jakiś mnie odstraszył od tej kategorii.
"Czerń kruka" Ann Cleeves to pozycja z serii . Pięknie wydana książka, w twardej oprawie. . . 2 młode dziewczyny. . . niepełnosprawny umysłowo mężczyzna. . . i śmierć jednej z nich. . . ale od początku.

Catherine i Sally bawią się na mieście w noc sylwestrową. Gdy przychodzi czas powrotu do domu "kombinują" transport. Jednak nie jadą do końca aż pod sam dom, tylko wysiadają w połowie drogi niedaleko domu Magnusa.
Zauważają u niego światło, i postanawiają złożyć mu życzenia noworoczne, pomimo, że wszyscy przestrzegali, że mężczyzna może być niebezpieczny. Odwiedzają go składają życzenia, piją toast i udają się do domu.
Po nowym roku...

| 2014-01-04
Przeczytana: 16 lipca 2013

Tajemnicza i zaskakująca. Klimat i miejsce akcji sprawiły, że ciężko było się oderwać od lektury. Świetna fabuła, typowy, dobry kryminał z wątkiem małej społeczności i uczestniczącego w niej, samotnego policjanta. Na prawdę polecam wszystkim fanom gatunku.

rotten | 2011-04-02

Misterna robota. Do lektury podszedłem w zasadzie bez oczekiwań, i zostałem pozytywnie zaskoczony. Plusy: dobra intryga; wiarygodne, pełnowymiarowe postacie; detektyw, którego da się lubić; klaustrofobiczna, surowa otoczka Szetlandów. Minsy: brak.