Większy kawałek świata

Okładka książki Większy kawałek świata Joanna Chmielewska
Okładka książki Większy kawałek świata
Joanna Chmielewska Wydawnictwo: Vers Cykl: Tereska i Okrętka (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Tereska i Okrętka (tom 2)
Vers
1995-01-01
1995-01-01

Czytałam przed laty. Ta historia jest tak zabawna, że do dziś jeszcze się śmieję na samo wspomnienie. Polecam wszystkim na poprawę chumoru :)

Bardzo wakacyjny tytuł, z humorem, odrobiną przygody i o dziwo także ze szczyptą specyficznego romantyzmu.

Po latach od pierwszego przeczytania - lipa.....
Kiedyś zapewne lekka przygoda i oderwanie od zajęć, dziś po 100 stronach poddaję się

Po latach od pierwszego przeczytania - lipa.....

Dziękuję pani Joannie Chmielewskiej za to, że jej historia pozwoliła mi zimą, podczas przemierzania kilometrów na bieżni, poczuć się jak podczas najbardziej upalnego i pełnego przygód lata :) Historia sama w sobie jest całkiem ciekawa, ale to klimat książki, te wszystkie jeziora, zarośla, krzaki i sitowia są tu najistotniejsze. Słuchając nagrania, czułam się tak, jakbym tam była. To naprawdę wspaniałe przeżycie, polecam gorąco.

Książka po raz pierwszy wydana w 1976 roku, czyli prawie 50 lat temu! Przygody Tereski i Okrętki na Mazurach. Jak na powieść napisaną w tamtym okresie, występuje w niej niecodzienne zjawisko - dwie główne bohaterki to nie panowie, chłopcy lub grupa mieszana, to nastoletnie dziewczyny, które próbują rozwikłać zagadkę. Co jest może jeszcze bardzie niezwykłe, to fakt, że główne bohaterki są wyjątkowo zaradne, potrafią świetnie pływać, żeglować, łowić ryby, gotować, nie tylko rozbić namiot i rozpalić ognisko ale nawet zbudować wędzarnię! W czasach, gdy młodzież nie wychodzi z domu nawet do sklepu, a rodzice w trosce o własne pociechy nie spuszczają ich z oka do późnej trzydziestki, tego typu lektura jest wyjątkowo inspirująca i myślę, że bardzo potrzebna.

Szczerze, zupełnie nie pamiętam treści.
Zaleta sklerotyzmu - można się zachwycić książką wiele razy 🤪

Szczerze, zupełnie nie pamiętam treści.
Zaleta sklerotyzmu - można się zachwycić książką wiele razy 🤪

Wysłuchałem tej powieści w dużym stopniu przez przypadek, jako przerywnika między ważniejszymi lekturami, i dobrze mi się słuchało. I refleksję nawet mam, którą teraz pisemnie wygłoszę: kto ma talent pisarski, to nawet tak błahą fabułkę potrafi przyrządzić tak, żeby czytanie i nieco przyjemności dało, i odrobinę poszerzyło nam horyzonty (odrobineczkę, ale jednak).
I nawet nie zauważyłem, że to drugi tom.

I nawet...

Na fali nostalgii rzuciłam się do słuchania drugiej części przygód Tereski i Okrętki. Drugiej, bo pierwszej zdobyć nie mogę. Podobały mi się szalone przygody, uśmiechnięty głos Jacka Kissa pasuje jak ulał i w zasadzie mam tylko jedno pytanie: co z kleszczami? Las, woda, las i znów woda, łąki jakieś, zarośla a kleszczy niet?

Na półkach: , , , , , ,

Uwielbiam książki Chmielewskiej, wszystkie jej serie, także te dla młodzieży, jak właśnie seria o Teresce i Okrętce.
Nie wiem jak Chmielewska to robi, ale czytając jej powieści zawsze czuje się, że to jej, mimo iż potrafi zmienić styl pisania. Jej bohaterzy są inni, mają różne charaktery, reakcje na sytuacje, używają innych słów ( a nie jak np. u Mroza, tam jakimś cudem wszyscy przeklinają nawet tak samo....).
"Większy kawałek świata" to taka idealna książka na wakacje, bo i o wakacjach traktuje :)

Kocham tą książkę od zawsze. Marzyłam o takiej wyprawie jaką przeżyły w tej książce Tereska i Okrętka. Jest tu wszystko : kryminał, romans, humor .

• Joanna Chmielewska
  • Kryminał