Seven Days: Monday-Thursday

Okładka książki Seven Days: Monday-Thursday Venio Tachibana, Rihito Takarai
Okładka książki Seven Days: Monday-Thursday
Venio TachibanaRihito Takarai Wydawnictwo: Kotori Cykl: Seven Days (tom 1) Seria: Boys Love komiksy
komiksy
2014-05-30
2014-05-30
2010-08-04
Tomasz Molski, Katarzyna Borkowska
manga shounen-ai kotori boys love romans lgbt

Okładka książki Klatka dla ptaków #3 Yukako Kabei, Rihito Takarai

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 16 lat
Klasa: 1
Zainteresowanie: Łucznictwo (?)

„Wybacz, nie zakochałem się w tobie. To koniec”.

Yuzuru Shino przez ostatnie trzy lata żył jak (prawie) każdy przeciętny licealista.
W ciągu roku szkolnego dobrze się uczył, nie sprawiał nauczycielom żadnych kłopotów i dodatkowo był uznawany przez większość uczennic za jednego z najładniejszych chłopaków w całym liceum Huoka.

Chętnie zgadzał się na zaproponowane z ich strony spotkania, choć niestety każda randka była skazana na niepowodzenie, ponieważ przy bliższym poznaniu, Yuzuru okazywał się zupełnym przeciwieństwem chłopaka, o którym marzyła wtedy każda zainteresowana nim dziewczyna.

Jego nudne, a wręcz monotonne życie zmienia się nagle za sprawą pewnego pierwszoklasisty.
Niejaki Touji Seryou jest znany z tego, że w każdy poniedziałkowy poranek przyjmuje propozycje "chodzenia ze sobą" od pierwszej osoby, która go oto prosi.
Gdy mija ostatni dzień tygodnia, chłopak kończy swój krótki związek i następnego dnia czeka na kolejną propozycję.

Zaciekawiony Shino postanawia sprawdzić, ile jest w tym wszystkim prawdy...

„Czemu ludzie muszą się w
sobie zakochiwać?”

Jeśli poszukujesz wyjątkowego, urokliwego oraz prostego w przekazie romansu, to powyższy tytuł powinien Cię zaciekawić.

Historia Yuzuru i Touji nie jest jakoś bardzo skomplikowana, a sama ich relacja opiera się w dużej mierze na dosyć banalnym schemacie, który nikogo tutaj nie zaskoczy.

W tej serii nie otrzymamy zdumiewających zwrotów akcji, ale możemy spodziewać się dobrze napisanego shōnen-ai.

*Shōnen-ai - motyw w mandze, który opiera się na miłości pomiędzy dwójką mężczyzn.

Jestem wyrozumiała w przypadku krótkich serii i doskonale wiem, że nie tak łatwo napisać dobrą fabułę, dlatego też nie miałam sporych oczekiwań do tej mangi.

Niektórych bohaterów łatwo polubić, choć zdarzają się też tacy, o których oczywiście wolałabym prędko zapomnieć.
Zwłaszcza ten fakt dotyczył kobiecych postaci, które zostały tutaj ukazane z jak najgorszej strony.
Niestety nie umiałam w nich dostrzec żadnych pozytywnych cech.

Z chłopakami natomiast było zupełnie odwrotnie.
Styl rysowania Pani Rihito Takarai idealnie odzwierciedlał charakter Shino i Seryou.

„Właśnie to mnie w tobie zauroczyło”.

Manga wydana jest w formie dwóch osobnych tomów.
Akcja pierwszej części rozgrywa się na przełomie poniedziałku-czwartku, zaś druga od piątku do niedzieli.

Powiem również uczciwie, że okładka nieco mnie zmyliła, bo na pierwszy rzut oka wydawało mi się, że będzie to historia detektywistyczna, a daleko jej do takiej ^^'

Podsumowując...
Dylogia „Seven Days” to na pozór nietypowa manga, którą mogę polecić każdemu, kto woli delikatne, lekkie romanse.

Ograniczenie wiekowe: 16+

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 16 lat
Klasa: 1
Zainteresowanie: Łucznictwo (?)

„Wybacz, nie zakochałem się w tobie. To koniec”.

W ciągu roku...

Zdecydowanie intrygujący pomysł na wątek romantyczny, zaczynający się w niebanalnych okolicznościach. Oczywiście sprawia to, że prawdziwe uczucia jednej strony nie są tak czytelne dla tej drugiej, a do tego własne przywiązanie nieźle miesza w głowie.
Bardzo przyjemna, urocza manga, w której, trzeba przyznać, jest gdzie oko zawiesić.

Zacznijmy może od omówienia mangi pod kątem graficznym, bo w końcu to obrazek z okładki jako pierwszy rzuca się w oczy.
Przede wszystkim proporcje - długość tułowia głównych bohaterów momentami autentycznie przeraża. To już chyba nawet nie jest "8 head body" do których dążą niektórzy mangacy, tylko 10 lub 12 momentami wyglądające dość karykaturalnie. Sama kreska jest jednak bardzo pozytywnym zaskoczeniem - nie tylko jak na yaoi, ale jak na mangę w ogóle. Nie jest ona zbyt przesłodzona (jak np. w Kokoro Connect i dużej ilości współczesnych mang),nie jest też zbyt upstrzona detalami (jak np. loczki jednego z bohaterów w "Keep Out"). Efekt jest bardzo naturalny (pomijając proporcje) i miły dla oka, także mam nadzieję, że natknę się jeszcze na pozycje podobne graficznie :)
Przejdźmy zatem do fabuły.
Przedstawiona historia jest jedną z ciekawszych w nurcie yaoi, jakie zdarzyło mi się czytać. Nie ma tu typowego szablonu seme-uke, praktycznie można powiedzieć że mamy dwóch uke. Niekóre sceny są przez to naprawdę urocze :3 choć na szczęście bez zbędnego słodzenia. Całkiem nieźle przedstawiono ich charaktery - każdy z nich ma własne problemy i kompleksy, własne lęki i wątpliwości. Sam sposób poznania się głównych bohaterów też nie należy do kanonu, co jest miłym zaskoczeniem. Pierwszym minusem jest natomiast to, że cały przebieg wydarzeń jest mało prawdopodobny (szczególnie na początku i nawet jak na yaoi),chociaż oczywiście nie należy tego wymagać od tego gatunku. Drugim minusem, i to znacznie większym, jest dość powierzchowne potraktowanie relacji bohaterów (jak to możliwe, że wszystko rozwinęło się w zaledwie tydzień?) oraz nagła i w zasadzie bez wyjaśnienia zmiana orientacji głównego bohatera. To tyle, jeśli chodzi o minusy. Zakończenie tomu 1 mi się podoba a tekst o "trzymaniu na krótkiej smyczy" (jakkolwiek masochistycznie brzmi bez kontekstu) też jest ciekawy pod kątem psychologicznym.
Podsumowując, lektura jest bardzo dobra i chętnie sięgnę po nią ponownie jeśli tylko będę miała okazję :)
P.S. Manga przypomniała mi o tym, że zawsze podobały mi się tradycyjne stroje japońskie do strzelania z łuków <3

Podchodziłam do tej mangi jak pies do jeża, ale kiedy już się przemogłam, to całość wciągnęła i okazała się interesująca. Nie wykroczyła zbytnio poza to, czego i tak już oczekiwałam, ale też nie była nużąca.

Seryou znany jest z tego, że w każdą niedzielę kończy związek z dziewczyną, a w poniedziałek zaczyna chodzić z każdą, która go o to poprosi. Shino natomiast jest urodziwy, cieszy się ogromnym powodzeniem u dziewcząt, ale po bliższym poznaniu żadna nie może z nim zbyt długo wytrzymać. W pewien poniedziałek Shino rzuca propozycję chodzenia Seryou…

Muszę przyznać, że homoseksualizm jest mi zupełnie obcy, nie spotykam się z tym w moim życiu codziennym, więc nie mam też jakiś wyrobionych poglądów na ten temat. Nie przeszkadzało mi to jakoś odczuwalnie w tej mandze, wszystko było ładnie przedstawione, było coś fajnego w tym uczuciu, jakie się zrodziło w dość nieoczekiwany sposób. Wciąż do końca nie wiem, co się dzieje między głównymi bohaterami, czy to nie jest jednak gra ze strony Shino, albo odskocznia dwojga bohaterów w obliczu niepowodzeń w miłości z kobietami. Tego dowiem się zapewne z kolejnego tomu.

Co do strony graficznej – nie zachwyciła mnie, ogólnie było ok, interesujące twarze, fajnie uchwycone emocje, ale całość postaci strasznie wyciągnięta i tyczkowata, długie małpie ręce, niekończące się nogi, gra ciała zdecydowanie na minus, więc dobrze, że jednak w większości manga skupiała się na twarzach.

2064

Uroczo snująca się opowieść z zatrzymującymi uwagami.

Uroczo snująca się opowieść z zatrzymującymi uwagami.

Bardzo dobra manga :)

Bardzo dobra manga :)

Nie miałam żadnych oczekiwań i się miło zaskoczyłam. Dość urocza opowieść.

Nie miałam żadnych oczekiwań i się miło zaskoczyłam. Dość urocza opowieść.

Przeurocza historia i bardzo ciekawa, przyjemna kreska. ♥

Przeurocza historia i bardzo ciekawa, przyjemna kreska. ♥

Może być. Nic specjalnego. Zwykła obyczajówka, lekki nieskomplikowany romans z jakąś tam fabułą i małym, prostym pomysłem.

Daję takie 2/6.

Daję takie 2/6.

Ładne to, uroczę i czarujące. A do tego przystojni chłopcy. Lekkie, zwiewne polecam, nie tylko fankom yaoi.

• Manga
  • Mangi