Okładka książki Tajemnica pani Ming

Znak literanova
typ
papier
Anne_Joy
6,68 (517 ocen i 103 opinie)

Opis książki

Kolejna po kochanym na całym świecie „OSCARZE I PANI RÓŻY” książka Erica-Emmanuela Schmitta z bestsellerowego cyklu „OPOWIEŚCI O NIEWIDZIALNYM”. Pani Ming, mądra, serdeczna kobieta, uwielbia opowiadać o dziesięciorgu swoich dzieci. Liczna rodzina zdaje się być jej całym światem. Główny bohater, przyjezdny z Europy, odwiedzający współczesne Chiny, jest zafascynowany jej osobą. Wiedziony ciekawości...

Pani Ming, mądra, serdeczna kobieta, uwielbia opowiadać o dziesięciorgu swoich dzieci. Liczna rodzina zdaje się być jej całym światem. Główny bohater, przyjezdny z Europy, odwiedzający współczesne Chiny, jest zafascynowany jej osobą. Wiedziony ciekawością postanawia odkryć największy sekret pani Ming, dowiedzieć się, co kobieta skrywa za fasadą swoich poruszających, choć niewiarygodnych opowieści.

W swojej nowej książce Schmitt z właściwą sobie wrażliwością jeszcze raz dotyka najskrytszych tajemnic ludzkiej duszy, mistrzowsko odmalowuje emocje, o których najtrudniej jest mówić.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2014

Opinie czytelników
Gosia | 2014-10-18
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 16 października 2014

Przeczytałam prawie wszystkie książki E.E. Schmitta. Nie lubię opowiadań, a jednak za każdym razem sięgam po jego nową pozycję bo chyba tylko ten autor potrafi mnie na tyle zaciekawić. W jego wydaniu nawet banalną opowieść o babci klozetowej nie razi czytelnika.
"Tajemnica pani Ming" jest zapisem rozmów pomiędzy francuskim biznesmenem a tytułową panią Ming.
Pani Ming to babcia klozetowa w męskiej toalecie w jednym z hoteli w Chinach, matka dziesięciorga dzieci, z których każde na swój sposób jest wyjątkowe.
Biznesmen w Chinach załatwia swoje interesy, w kraju pozostawił kobietę w cięży, bojąc się wzięcia na siebie odpowiedzialności.
Pani Ming w czasie rozmów przemyca wiele myśli Konfucjusza, biznesmen zaczyna zastanawiać się nad swoim życiem i postępowaniem.
Książka z pozoru wydaje się prosta i oczywista, ale jak zawsze u tego autora potrzeba chwili namysłu, by z tej z pozoru banalnej fabuły wyciągnąć kilka ważnych wniosków dla siebie, a nawet tylko jeden i już przeczytani...

Strega | 2014-03-05
Przeczytana: 05 marca 2014

Książka jest tak naszpikowana "mądrościami" dającymi złudzenie, że historia jest głęboka i inspirująca, że aż razi jej naiwność i banał przebijający z wielu kart.

Pewien Francuz przebywając służbowo w Chinach poznaje panią Ming, która wykonując zawód babci klozetowej roztacza wokół siebie aurę na miarę królowej. Nasz bohater zafascynowany jej opowieściami o dzieciach ( raptem jest ich dziesiątka!), z których każde jest jedyne w swoim rodzaju i wyjątkowe, postanawia rozgryźć co się kryje za tymi historiami.

Lubię aforyzmy, a filozofia Konfucjusza jest naprawdę warta poznania, ale najlepiej sięgnąć do źródeł, zamiast doszukiwać się szczególnej głębi w tym krótkim dziele.

Książkowo | 2014-02-17
Przeczytana: 16 lutego 2014

Na wstępie pragnę podziękować Wydawnictwu Znak za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Tak się składa, że o kolejnej książce autorstwa E.E. Schmitta mam przyjemność napisać kilka słów w dniu jej premiery. Teksty tego autora są zazwyczaj bardzo metaforyczne, również tym razem nie odbiegł on od takiej właśnie konwencji...

"Tajemnica pani Ming" to krótkie acz treściwe opowiadanie, w którym stykają się losy w/w Pani Ming, która pracuje jako babcia klozetowa w chińskim Grand Hotelu oraz francuskiego biznesmena...

Tytułowa pani Ming jest uosobieniem pozytywnego nastawienia do ludzi i świata, a także matczynej miłości... Snuje ona przed Francuzem opowieść o dziesięciorgu swoich dzieciach (podczas gdy chińskie prawo zezwalało na posiadanie tylko jednego potomka)...

W opowieści tej nie brak rodzicielskiego zachwytu nad latoroślami lecz także otwartości w mówieniu o ich wybrykach, niedociągnięciach i wadach, które przecież każdy z nas posiada...

Historia ta opowiada o tym, co...

chiara | 2014-03-11
Przeczytana: 11 marca 2014

Książka mogłaby nosić tytuł Mały poradnik życia lub Dialogi konfucjańskie dla opornych. Kilka rozmów z niezwykłą chińską babcią klozetową jest dla francuskiego biznesmena źródłem oświecenia.
Autor jest przekonany, że nawet powierzchowne zetknięcie z kulturą Wschodu potrafi zdziałać cuda, w tym przypadku przemianę bohatera z nieczułego egoisty w odpowiedzialnego partnera.

Agnieszka | 2014-09-27
Przeczytana: 27 września 2014

„Prawda nie stanowi celu, przynosi korzyść tylko wtedy, gdy czemuś służy. Otóż najczęściej prawda przeszkadza, gorzej, niszczy. […] Dlaczego ludzie nie znoszą prawy? Po pierwsze dlatego, że prawda ich rozczarowuje. Po drugie dlatego, że prawda często nie przynosi żadnych korzyści. Po trzecie dlatego, że prawda wcale nie sprawia wrażenia prawdziwej – większość kłamstw jest zręczniej wymyślona. Po czwarte dlatego, że prawda rani. Nie chcę, żebyś prowadził wojnę, wierząc, że szerzysz pokój. No to co mam robić, mamo? Kłamać? Nie, milczeć. Milczenie to przyjaciel, który nigdy nie zdradza”. Str. 60-61

Z każdym kolejnym opowiadaniem twórczość E.E. Schmitta zaczyna powoli mnie uwodzić i jeżeli po następnej przeczytanej książce moje serce nadal będzie tak przyjemnie połaskotane, to chyba niebawem zakocham się w twórczości Pana Schmitta i dołączę go grona moich ulubionych pisarzy. To moje trzecie spotkanie z tym autorem i jestem zauroczona tym krótkim, ale jakże treściwym opowiadaniem. E.E. Sch...

Magdallena | 2014-03-16
Przeczytana: 16 marca 2014

Stara Chinka - opowiada o dziesięciorgu dzieciach. Kocha każde z nich całym sercem. Fantazjuje o licznej rodzinie, która pokonuje każdą przeszkodę. Jest szczęśliwa dzięki swojej wymyślonej opowieści. Bo czyż nie lepiej żyć pięknym złudzeniem niż straszną rzeczywistością? Czy prawdą jest, tylko najbardziej, odpowiadające nam kłamstwo?

Francuz, biznesmen, człowiek wykształcony, daje się uwieść jej historii. Ta prymitywna, zdawałoby się osoba, zadziwia go swoją przenikliwością. Prześwietla mężczyznę na wylot, jego problemy, rozterki, jego kłamstwa. Daje mu do myślenia, skłania do podjęcia decyzji, które są w życiu najważniejsze. Podpowiada jak żyć w świecie, którym lęk i pośpiech robi zawrotną karierę.

Dla Europejczyka spotkanie z panią Ming jest prawdziwą lekcją, dotycząca życia. Dzięki niezwykłej osobie życie Francuza zmienia się na zawsze. Dostrzega, że to w ludzkich umysłach przetrwała myśl starożytnych mędrców, a nie w kamieniach czy księgach. Rozumie, że to mądrość przeszłości poz...

Luiza | 2014-03-25
Na półkach: Przeczytane, 2014, Nad Sekwaną
Przeczytana: 24 marca 2014

Pani Ming - babcia klozetowa, doświadczona przez życie, która sypie dobrymi radami, jak z rękawa ('Ten, kto codziennie nie robi postępów, codziennie się cofa' ; 'Doświadczenie jest świecą, która oświetla wyłącznie tego, który ją trzyma' i tego typu sentencje mamy co drugą, trzecią stronę).
Jednak pochłania się tę książeczkę po to, żeby dowiedzieć się jaka jest prawda.
A na końcu łza kręci się w oku.

Schmitt może mnie nie zachwycił, ale mnie zadowolił. Po raz kolejny :)

bibliofilka | 2014-02-23
Przeczytana: 21 lutego 2014

W tej książce o pięknej, ciepłej, pastelowej okładce, pojawia się pewien dialog:
„-Wśród kobiet, które poznałem, nie znalazłem matki dla swoich dzieci.
-Niech pan lepiej powie, że kobiety, które pan poznał, nigdy nie zobaczyły w panu ojca”. [str. 40]
Toczy się on we współczesnych Chinach pomiędzy francuskim przemysłowcem wysłanym na delegacje a chińską babcią klozetową – panią Ming. Z punktu widzenia zwykłego człowieka jest to dość upokarzająca profesja, ale nie dla pani Ming, to pani Ming przywróciła jej pewną godność „siedziała niczym na tronie (…) wśród białych ceramicznych płytek i oślepiających neonów, w tej pachnącej jaśminem toalecie”. Takie wrażenie wywarła właśnie na francuskim przemysłowcu, który chciał na początku podszlifować swoją znajomość języka chińskiego. Nie spodziewał się jednak, że wdanie się w poufne rozmowy z babcią klozetową, gdzieś na końcu Chin, odmienią jego życie.

Pani Ming uwielbiała opowiadać o swoich dzieciach, dziesięciorgu dzieciach dokładnie. Liczba...

PaniKa | 2014-08-01
Na półkach: Przeczytane, 2014

Schmitt niejednokrotnie zachwycił mnie swoim talentem literackim. Czytałam wszystkie jego książki, dlatego „Tajemnica pani Ming” była dla mnie obowiązkową pozycją do przeczytania. Opis z tyłu okładki rozbudził moją ciekawość już na wstępie, a sama treść choć króciutka bardzo mnie zaintrygowała.

Pani Ming pracuje jako babcia klozetowa w chińskim Grand Hotelu. Główny bohater, francuski biznesmen podczas jednej z wizyt w toalecie wdaje się w przyjazną pogawędkę z Chinką. Ta opowiada mu niesamowite historie o swoich dzieciach. Według jej opowieści ma ich aż dziesięcioro. Francuz nie wierzy w jej słowa, gdyż w Chinach panuje zakaz posiadania więcej niż jednego dziecka. Pani Ming snując długie opowieści o losie swoich dzieci w końcu przekonuje do siebie Francuza. Zaciekawiony i zaintrygowany jej osobą coraz częściej zachodzi do toalety, tylko po to by dalej wysłuchiwać tych niestworzonych, aczkolwiek bardzo przekonujących historii. Samo spotkanie z Chinką jest dla niego niesamowitą lekcją ż...

Pokrecona | 2014-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2014

Kawa,pączek i opowieść pani Ming,to mój zestaw na dzisiejszy poranek;)Książka fajna,przyjemna i uświadamiająca rolę rodzica ;)
Polecam

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Carlo Collodi
    188. rocznica
    urodzin
    - I co dalej? - spytał Pinokio.
    - Nic - westchnął Gepetto z rezygnacją. - Jesteśmy zgubieni..
    - Zgubieni? Dlaczego zgubieni? - zaprotestował Pinokio. - Daj mi, tato, rękę i uważaj, żebyś się nie poślizgnął.
    - Dokąd mnie teraz prowadzisz?
    - Spróbujemy raz jeszcze. Chodź i nic się nie bój.
  • Dale Carnegie
    126. rocznica
  • Michele Fitoussi
    60. rocznica
    urodzin
    Nienawiść zżera, paraliżuje i przeszkadza żyć
  • Frances Hodgson Burnett
    165. rocznica
    urodzin
    To takie smutne, gdy książka się kończy
  • Laurence Sterne
    301. rocznica
    urodzin
    Miłość jest niczym bez sentymentu. A sentyment jest jeszcze mniej wart bez miłości.
  • Bartosz Łapiński
    40. rocznica
    urodzin
    ... słowo "kurwa" jest w naszym kraju rodzajem mantry. Indyjscy mnisi całymi dniami powtarzają różne mantry, na przykład OMM... OMM... albo TAU... TAU... czy coś w tym rodzaju. Natomiast u nas prawie cały naród nieświadomie stosuje jako mantrę wyżej wspomniane słowo. Jego układ liter, a zwłaszcza mo... pokaż więcej
  • Maria Pawlikowska-Jasnorzewska
    123. rocznica
    urodzin
    Nie widziałam Cię już od miesiąca.
    I nic. Jestem może bledsza,
    trochę śpiąca, trochę bardziej milcząca.
    Lecz widać można żyć bez powietrza.
  • Arundhati Roy
    53. rocznica
    urodzin
    Kiedy kogoś zranisz, zaczyna cię mniej kochać. Taki skutek mają nieostrożne słowa. Ludzie zaczynają cię mniej kochać.
  • Karol Bunsch
    27. rocznica
    śmierci
    Ja walczę z takim bogiem, którego względy kupić, a usługi wynająć można!
  • Ferdynand Goetel
    54. rocznica
    śmierci
    ...górale, ludność podtatrzańska. Ci, są takim samym fenomenem etnicznym, jak Tatry przyrodzonym. Nieodgadłe zmieszanie typów etnicznych, jakie się tu kiedyś dokonało, wyodrębniło ich nie tylko z reszty polskiego ludu, ale chyba i z ludów Europy. Wywodzono rodowód ich od Rzymian, nordyków, czerwonos... pokaż więcej
  • Arthur Hailey
    10. rocznica