Mag

Replika
2008-01-01
2008-01-01

Okładka książki Darknet Ursula Poznanski, Arno Strobel
Darknet Ursula Poznanski, A...
Okładka książki NIEznajomi Ursula Poznanski, Arno Strobel
NIEznajomi Ursula Poznanski, A...

Choć nie lubię książek powstających na fali "Kodu Leonarda da Vinci" ta jest nieco inna. Nie traktuje o pierwotnym złu a o grupie, która chce przejąć władzę teraz i nic nie ma do tego jakiś pierwiastek paranormalny. No i nie ma ganiania za wskazówkami, rozwiązywania zagadek, bo większość opowieści napisana jest z perspektywy "tych złych". Dlatego warto sięgnąć po tę pozycję.

Książkę kupiłem w wakacyjnej księgarni za cenę połowę niższą od okładkowej. Przyznam że zaintrygowała mnie okładka, a opis z tyłu zapowiadał ciekawą książkę. Niestety, muszę przyznać, że książka nie spełniła pokładanych w niej oczekiwań. Zaczyna się iście według zamysłu Hitchcocka: zamach na nowowybranego papieża (nie zdradzam nic, bo to jest napisane na tylnej okładce),szkoda tylko, że na tym się kończy... Cała treść książki to retrospekcja wydarzeń z pierwszego rozdziału, żmudnie prowadzona w formie wpisów z dziennika lub jakiejś kroniki. Bohaterowie nieciekawi, dialogi sztuczne, a fabuły właściwie brak. Wydarzenia toczą się bardzo ślamazarnie, niektóre krótkie rozdziały (wpisy kroniki?) właściwie nic do treści nie wnoszą.

W zasadzie polecam przeczytać tylko pierwszy rozdział, a resztę fabuły samemu sobie wymyślić. Lepszy taki niedosyt, niż rozczarowanie, które mnie spotkało.

Strata czasu, jak dla mnie. Raczej marny wkład do modnej dziś literatury traktującej o spiskach, tajnych stowarzyszeniach itd. Akcja toczy się powoli, powieść w pewnym momencie nuży. Niesłusznie jest też reklamowana, jako kryminalna, bo właściwie brak tu kryminalnych wątków. Przewidywalna, dość nudna...

Doskonała książka! Bardzo bardzo polecam :)

Doskonała książka! Bardzo bardzo polecam :)

• 2010
  • Kryminał, Thriller, Sensacja