Nocny ogrodnik

George Pelecanos Wydawnictwo: Prószyński i S-ka kryminał, sensacja, thriller
Prószyński i S-ka
2008-01-01
2008-01-01

"Nocny ogrodnik" to kryminał amerykańskiego pisarza Geroge'a Pelecanosa. Akcja powieści rozpoczyna się w 1985 roku, kiedy zostaje znalezione ciało nastolatki. Jest ona kolejną ofiarą seryjnego mordercy zwanego "palindromicznym". Celem ów psychopaty są młodzi ludzie o imionach czytanych tak samo wspak jak i normalnie: Eve, Asa, Otto. Dwaj młodzi policjanci - Ramone i Holiday towarzyszą detektywowi Cookowi w oględzinach na miejscu zbrodni. Niestety nie udaję się w tamtym czasie Cookowi znaleźć mordercy. Na szczęście Eve Była ostatnią jego ofiarą.
Po dwudziestu latach morderca powraca i Holiday jest pierwszym, który znajduję zwłoki młodzieńca. Niestety nie jest już w czynnej służbie, prowadzi swój interes i żyję chwilą. Natomiast Romone pracuje w wydziale zabójstw i to on będzie tę sprawę prowadził.
Na pierwszym planie książki zamiast wątku kryminalnego jest nudne i szare życie, rozważanie życiowych klęsk. Policjanci nie potrafią sobie ułożyć życia,piją i są nieszczęśliwi. Jest także problem dzieci kolorowych, które są prześladowane i szykanowane.
Dla mnie jest to dosyć słaby kryminał. Raczej bardziej powieść obyczajowa. Na początku powieść jest nudna, potem niby coś się dzieje...ale ogólnie nie powala.

Opowieść nie tylko o gliniarzach i ich ciężkiej harówce, ale również o seryjnym mordercy zwanym Nocnym Ogrodnikiem, który pozostaje nieuchwytny od dwudziestu lat. To proza naturalistyczna, skoncentrowana na pokazywaniu ludzi i ich otoczenia, choć robiąca to na przeciętnym poziomie. A jednak to właśnie tylko w tej warstwie można doszukiwać się jakichś wartości omawianej powieści. Z punktu widzenia czystego kryminału, czy sensacji jest ona bowiem słabiuteńka. "Nocny ogrodnik" to nudny ogrodnik.

Druga z najlepszych książek, jaką w życiu przeczytałem. Mój ulubiony autor bez wątpienia. Historia posuwała się i powoli, i szybko.. Dostatecznie by być ciekawym co będzie dalej, ale cały czas być zaspakajanym przez snucie historii. No i oczywiście mistrz fałszywych tropów. Książka niesamowita.

George Pelecanos to amerykański pisarz, który zanim poświęcił się na dobre pisarstwu, imał się różnych prac. W 1982 roku opublikowano jego pierwszą książkę. Dziś jest autorem kilkunastu kryminałów, których akcja toczy się w Waszyngtonie i jego okolicach. Oprócz tego pracuje w branży filmowej jako producent i scenarzysta. Współpracował przy takich serialach jak "Prawo ulicy", "Pacyfik" czy "Treme".

Jako że po thrillery i kryminały sięgam często, zainteresowałam się także "Nocnym Ogrodnikiem" Pelecanosa. Również dlatego, iż ta powieść w chwili obecnej jest sprzedawana po bardzo niskich cenach. Nie musiałam się więc długo namyślać przed jej zakupem. Powyższy kryminał, osadzony w amerykańskich realiach świata przestępczego i narkotykowego, przedstawia historię trzech mężczyzn, którzy w jakiś sposób są powiązani z pracą w policji, i którzy za wszelką cenę chcą rozwiązać zagadkę dotycząca tajemniczych morderstw zarówno teraźniejszych, jak i tych z przeszłości. To opowieść o życiowych perypetiach tej trójki bohaterów. Na pierwszy rzut oka widać, że nie należą one do lekkich, łatwych i przyjemnych.

Drogi policjantów: Gusa Ramone'a, Dana Holidaya i T.C. Cooka rozchodzą się, by po dwudziestu latach znów się skrzyżować. Zostają znalezione zwłoki nastolatka. Okoliczności śmierci chłopca przypominają zabójstwa sprzed lat, których dokonywał morderca zwany Nocnym Ogrodnikiem. Nigdy nie został schwytany. Dlatego Ramone, Holiday i Cook łączą swe siły, by tym razem doprowadzić sprawy do końca. W międzyczasie dochodzi do innych potyczek i zabójstw na tle narkotykowym. Wygląda na to, że mogą być one powiązane ze śmiercią nastolatka, ale jaki byłby tego sens? Wzrasta liczba podejrzanych i świadków, a Ramone znajduje coraz to więcej śladów i istotnych dla spraw faktów. O co w tym wszystkim chodzi? Czy Nocny Ogrodnik rzeczywiście powrócił? Czy policji uda się zamknąć sprawy obecne, a także tę sprzed dwudziestu lat?

Pomysł na fabułę utworu wydaje się w porządku, prawda? Gorzej jednak z jego realizacją. Książka Pelecanosa ma niestety wiele minusów, które dają się mocno we znaki podczas jej lektury. Po pierwsze, brak napięcia. A wiadomo, że jest to bardzo ważny element, dzięki któremu czytanie książek staje się dużo ciekawsze i przyjemniejsze. W "Nocnym Ogrodniku" akcja dzieje się, bo dzieje. Pelecanos przytacza kolejno suche, beznamiętne fakty. Zero emocji. Wszystko wydaje się takie... bezbarwne, nijakie. Podobnie bohaterowie. Autor próbuje pokazać, jacy to oni nie są fajni, ale kompletnie mu się to nie udaje. Sprośny humor i "luzackie" wypowiedzi, jakimi charakteryzuje postaci, sprawiają, że stają się one niesmaczne i budzące wstręt. W tekście bowiem pełno jest wulgaryzmów i nieprzyjemnych zwrotów związanych z nieprzyzwoitymi myślami bohaterów krążących wokół seksu.

Pierwsza połowa powieści Pelecanosa zwyczajnie nudzi. I przytłacza mnóstwem przytaczanych nazwisk oraz opisów dotyczących historii i wyglądu poszczególnych bohaterów, miejsc czy placówek. Większość z tych opisów jest po prostu niepotrzebna. Wytrąca z równowagi i nie pozwala na skupienie się na najważniejszych rzeczach. Na początku i tak trudno jest wyłapać, co tak naprawdę jest w tej książce najistotniejsze.

O wiele bardziej akcja rozkręca się w drugiej połowie "Nocnego Ogrodnika". Pojawia się coraz więcej przybłysków zainteresowania dzięki śledztwu Ramone'a, które przynosi intrygujące tropy i rezultaty. Autor przywołuje też ciekawe opisy pracy policyjnej - przesłuchań, a także rozmów policji z rodzinami ofiar, podejrzanymi i świadkami. Coś wreszcie zaczyna się dziać, ale to coś nie prowadzi ostatecznie do szokującego, wstrząsającego zakończenia. Do samego końca brakuje tych emocji i znakomitych wrażeń.

Gdyby nie powyższe przejawy plusów książki Pelecanosa, a także przytaczanie przez pisarza sytuacji rodzinnych bohaterów, "Nocny Ogrodnik" zasłużyłby sobie na o wiele niższą ocenę. Tak czy inaczej muszę stwierdzić, że już dawno nie czytałam tak kiepskiego kryminału. Kryminału, który budzi w czytelniku coś w rodzaju obojętności. Punktów wzbudzających zainteresowanie jest bardzo mało, nie ma więc co się dziwić, że brak w nim porządnej dawki adrenaliny i napięcia. Ale nie spisuję tej powieści całkiem na straty. Bo jakiś tam potencjał autora widać. George Pelecanos zna się na rzeczy związanej ze światem kryminalnym, ale nie do końca wie, jak w ciekawy sposób przekazać tę wiedzę czytelnikowi. Nie polecam jakoś szczególnie "Nocnego Ogrodnika". Uważam, że na dzień dzisiejszy jest tyle świetnych kryminałów, że akurat ta powyższa pozycja wydaje się zbędna, nieobowiązkowa na ich tle.

Recenzja pochodzi z tajusczyta.blogspot.com.

"Opowieść o trzech policjantach - dobrym,złym i złamanym - oraz o zabójstwie,które sprawiło,że ich drogi zeszły się po latach" - tyle możemy przeczytać na okładce.Jest to sedno,do którego dąży autor i które doskonale oddaje naturę tej książki.
Gus Ramone,waszyngtoński gliniarz,uczestniczy w śledztwie dotyczącym śmierci czarnego nastolatka ; trzeba było niesamowitego zbiegu okoliczności,żeby tą samą sprawą zainteresował się były policjant Dan Holiday,który przed laty musiał zrezygnować z pracy w policji,a teraz przypadkowo znajduje zwłoki chłopca.Obaj,niezależnie od siebie kojarzą tę śmierć z innymi,które wydarzyły się przed laty ; morderstwa,jakie wtedy miały miejsce zostały przed media okrzyknięte palindromicznymi - ze względu na to,że imiona nastoletnich ofiar obojga płci były palindromami.Zabójcy nie udało się schwytać i historia ta jak zadra tkwi w ich pamięci.Teraz podejmują nowy trop,a wspomaga ich emerytowany,schorowany policjant-legenda,T.C.Cook,dla którego rozwiązanie tej sprawy stało się życiową obsesją.
Jak kończy się ta historia,możecie przekonać się sami.Mogę zdradzić tyle,że choć akcja początkowo toczy się w wydawałoby się przewidywalny sposób i zmierza do finału,który powoli zaczyna się krystalizować w głowie czytelnika,kończy się absolutnie niestandardowo i niebanalnie.Właściwie to byłam zaskoczona takim obrotem sprawy i nieco nim rozczarowana...
Jeśli chodzi o akcję,to niestety,przez pierwsze sto stron wlecze się niemiłosiernie.Przytłacza mnogość przeróżnych wątków,które autor rozpoczyna i nagle,nieraz po jednej stronie,urywa.Jest to denerwujące,zwłaszcza na początku,kiedy czytelnik próbuje zapamiętać natłok nazwisk i zastanawia się,co właściwie (i kiedy) wniosą do powieści te wszystkie wątki poboczne.Otóż nie wszystkie coś wnoszą,kilka jest takich,które autor mógł sobie z czystym sumieniem darować,a skupić się na rozwinięciu innych.
Drugi minus - słownictwo.Rzadko kiedy robią na mnie wrażenie wulgaryzmy włożone w usta bohaterów.Zwykle są użyte w konkretnym celu (wyrażenie emocji,podkreślenie jakiejś sytuacji czy charakteru,itp.)i wtedy nie rażą ani nie przeszkadzają ; czytelnik godzi się z ich zastosowaniem,jeśli są uzasadnione.Niestety,według mnie autor przeholował - jego gliniarze nagminnie posługują się niewybrednym słownictwem i to najczęściej bez żadnego uzasadnienia.Jest ono do tego stopnia wymyślnie wręcz wulgarne,że czuję trwały niesmak po tej lekturze.Nie wiem,czy celem autora była chęć zaszokowania czytelnika,czy też pokazanie,jakimi fajnymi i równymi gośćmi są w gruncie rzeczy stróże prawa,ale jeśli o mnie chodzi,pomysł ten i metoda wykonania były całkowicie poronione.
Dużym plusem tej książki jest naprawdę doskonały i brawurowy opis przesłuchania podejrzanego.Przekonałam się,że przesłuchujący detektyw musi być nie tylko twardzielem o stalowych nerwach,ale też znakomitym psychologiem.Scena ta jest istnym majstersztykiem,zrobiła na mnie ogromne wrażenie.
Mimo to jestem zdania,że nie jest to najbardziej udane dziecko Pelecanosa.Czytałam wiele lepszych kryminałów,lepszych pod każdym niemal względem.Większość lektury po prostu przemęczyłam,interesujących momentów było ledwie kilka.To za mało,żeby dać ocenę wyższą niż 2/5.

Niestety nie lubię kryminałów, w których autor zamiast skupić się na akcji, opisuje marki butów i koszulek postaci przypadkowo spotkanych na ulicy. Nawet nie doczytałam do końca.

1967

Książka jest zbyt rozwleczona. Brakuje tu akcji, emocji. Przegadana i mało wciągająca.

• Kryminały
  • Thriller / sensacja
  • KATEGORIA...🐈 Literatura współczesna

Dodaj cytat z książki Nocny ogrodnik