Lewa wolna

Okładka książki Lewa wolna Józef Mackiewicz
Okładka książki Lewa wolna
Józef Mackiewicz Wydawnictwo: Kontra Cykl: Józef Mackiewicz: Dzieła (tom 7) powieść historyczna
powieść historyczna
Józef Mackiewicz: Dzieła (tom 7)
Kontra
1987-01-01
1987-01-01
0907652026
Piłsudski II Rzeczpospolita Cud nad Wisłą pokój Ryski

Wstyd mi, że dopiero teraz wziąłem się za Mackiewicza, że po tylu latach zachęt od znajomych dopiero teraz sięgnąłem po tę książkę. Arcydzieło pod względem literackim i historycznym.

Zarówno części obyczajowe jak i, przemieszane z nimi, części oparte na faktach, które operują liczbami, datami, nazwiskami, czyta się bardzo przyjemnie i szybko.

Epicka historia. Jest tu wiele scen, które oddziałują na wyobraźnię. Mackiewicz, jak to ma w zwyczaju, bardzo umiejętnie wplata fakty i umieszcza prawdziwe postaci historyczne na kartach powieści. Dzięki temu historia nabiera realizmu i jeszcze większego rozmachu. Passusy, w których śledzimy losy szwadronu kawalerii ułanów z Karolem Krotowskim i wieloma innymi wyrazistymi postaciami, są niezapomniane i przeniesione na papier tak pięknym piórem, że z trudem przychodzi odłożenie książki w trakcie czytania. Drobiazgowość odwzorowania tamtych czasów jest bezkonkurencyjna. Konflikt polsko-bolszewicki został tu odarty z rozdmuchanej spektakularności, patosu i odmitologizowany, autor udowadnia, że o żadnym cudzie nie mogło być mowy, oskrzydlenie frontu Tuchaczewskiego było po prostu następstwem logicznej taktycznej antycypacji i skorzystania z nadarzającej się okazji wynikającej z ewidentnego błędu w planach po stronie bolszewickiej. Przypadkowość śmierci na polu walki jest wszechobecna. Wiele z opisywanych potyczek toczy się dość chaotycznie, pomiędzy niewielkimi oddziałami, a szala przechyla się z jednej strony na drugą kilkukrotnie. Wydaje mi się, że to właśnie był zamysł autora, żeby pokazać, jak cienka granica była pomiędzy dalszym parciem armii czubaryków na Zachód celem kolportacji światowej rewolucji (lub pożogi) a odparciem bolszewickiej zarazy na wschód przez polskie oddziały.

mój ranking powieści Mackiewicza:

1. Sprawa pułkownika Miasojedowa (+skala refleksji historiograficzno-kulturowej, - pospieszna, nierówna druga część)
2. Droga donikąd (+unikatowy obraz rozpaczy w wydaniu erotyczno-politycznym, - postacie kobiece)
3. Kontra (międzynarodowa skala epicka nadająca się na film, - rusofilia)
4. Lewa wolna (+ "Stendhal: powieść to lustro, przechadzające się po gościńcu", tu w wydaniu wojennym, - za dużo o Polakach
5. Nie trzeba głośno mówić (+ wileńskie realia okupacyjne, - publicystyczne zacięcie)
6. Karierowicz (+ambitny plan powieści o opinii publicznej, - kiepskie, szkicowe wykonanie)

mój ranking powieści Mackiewicza:

3. Kontra (międzynarodowa skala epicka nadająca się na film, - rusofilia)
4. Lewa wolna (+ "Stendhal: powieść to lustro,...

„Postacie historyczne działają i mówią w mojej powieści słowami, które wypowiedziały naprawdę, a które odnalazłem i odtworzyłem z tych źródeł” – Józef Mackiewicz.

Absolutnie niezwykła książka, tak wspaniała, że aż! Już sama świadomość, że marszałek Piłsudski, generałowie Sikorski i Haller, „wiecznie żywy” towarzysz Lenin i inne osobistości znane z historii, mówią w tej książce "własnym głosem", robi wrażenie. Zdumiewające jaki bajer wciskał bolszewikom Lenin podczas partyjnych spędów. Nadto autor wplótł w treść fabuły fragmenty archiwalnych dokumentów, co pozwala lepiej zrozumieć kontekst i tło historyczne opisywanych wydarzeń.

Proza Mackiewicza jest przepiękna, bardzo plastyczna, nienaganna językowo i stylistycznie, On pisze lekko, ale z wielkim rozmachem. Powiedziałabym - panoramicznie. Jego książki (właśnie zaczęłam czytać trzecią) to gotowe scenariusze filmowe (oby tylko żaden polski reżyser nie ważył się do Mackiewicza dobierać...!). W odróżnieniu od Sienkiewicza, czyli innego polskiego „panoramisty”, Mackiewicz nie pisze „ku pokrzepieniu serc”. On nikogo krzepić nie miał zamiaru. Wręcz przeciwnie. Tytuł powieści nawiązuje do rozkazu, jaki w wojsku przekazywany jest „z szeregu do szeregu w kolumnie marszowej, aby dać drogę innej kolumnie”. W tym przypadku oznacza on oddanie drogi bolszewizmowi, dzięki czemu po przegranej wojnie bolszewizm uszedł z życiem.

Akcja „Lewej wolnej” rozgrywa się na przestrzeni sześciu lat (1915-1921). Bohaterami są osoby z obu stron militarnego konfliktu, przy czym nikt nie jest kryształowy, każdy ma trochę mniej lub trochę więcej za uszami. A że powieść jest bardzo prawdziwa i toczy się również w środowisku ułanów, czerwonoarmistów, czy innych kozaków, dialogi prowadzone są soczystym żołnierskim językiem. Książka opowiada o wojnie, miejscami bywa brutalna, ale są też momenty bardzo zabawne. Na przykład opis ewakuujących się cywilów, wśród których znajduje się Murzyn będący Hindusem, a nie Murzynem. Albo (GENIALNE!) wytłumaczenie, dlaczego podczas ataku nie należy modlić się do Boga.

Na koniec ciekawostka, zwłaszcza dla osób o lewicowej proweniencji. Otóż Mackiewicz charakteryzując jedną z bohaterek powieści (pani Stasia),napisał, że jest ona „nauczycielką, pedagogiczką i aforystką”. I muszę przyznać, że dla mnie "pedagogiczka" brzmi strawniej, niż "pedagożka" (brrr...!).

Książkę wymęczyłem przez klika tygodni. Zupełnie nie dla Mnie. Co prawda dowiedziałem się kilku ciekawych rzeczy dotyczących opisanych wydarzeń więc nie żałuję jej przeczytania.

Wielka powieść!

Wielka powieść!

Odeszły czas oddala tamte emocje jednak mechanizm i psychologia pozostają te same. Można je przełożyć na nasze czasy tylko wtedy robi się strasznie.

Ciekawa konstrukcja książki. Częściowo beletrystyczna, a częściowo wykład historii. Współcześnie bardzo potrzebna, bo komunizm skończył antrakt i przeszedł do drugiego aktu. Odradza się w nowym entourage. Ciekawe są losy wojny polsko-bolszewickiej, zwłaszcza osamotnienie Kresowiaków.

Tą książkę powinien każdy przeczytać,kto Polskę miłuje.l hstorje Polski znać chce.

• Powieść historyczna
  • Beletrystyka