Antek

Okładka książki Antek Bolesław Prus
Okładka książki Antek
Bolesław Prus Wydawnictwo: Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych literatura piękna
39 str. 39 min.
Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych
1962-08-01
1962-08-01
39 min.
wieś dziecko talent bieda nauka

O tym jak urodzenie determinowało życie

O tym jak urodzenie determinowało życie

Los Rozalki do dzisiaj mnie prześladuje.

Los Rozalki do dzisiaj mnie prześladuje.

Przeczytane jeszcze w podstawówce, nie do końca zrozumiałem, ale emocjonalnie wrażenie wywarło. Jak na lekturę było ok i ważne, że krótkie ;)

Nie mogę się pogodzić z tym, że Rozalkę żywcem upieczono w piecu i nie mogę uwierzyć, żeby taka sytuacja miała miejsce. Jeśli już to raczej wydarzenie z totalnej patologii jakie i dziś mają miejsce. Książka "Chłopi" powstała 20 lat po "Antku", ale ludzie nie sprawiali wrażenia kompletnych ciemniaków i jest ta książka dla mnie bardziej wiarygodna, bo Reymont żył w tym środowisku, a Prus nie. Mam nadzieję, że Prusa poniosła fantazja. A Rozalka to nasz kod kulturowy. Każdy chyba wie, co jej się przydarzyło.

Moją uwagę zwrócił wątek wójtowej. Widzę, że ja, podobnie jak inni, zupełnie wyparłam z pamięci ten wątek. Zdawało mi się, że Antek poszedł w świat jak był jeszcze dzieckiem, takim 13-15 letnim.

I jeszcze kwestia ślubu starego wójta z młodą dziewczyną. Dziś taka "miłość" budzi to śmiech i politowanie i widzę, że kiedyś było dokładnie tak samo. Ach te dziewczęta sprzedające się dziadkom. Jest taki dowcip na ten temat:

Za oknem świta. Stary, nagi facet stoi przed lustrem. Patrzy na swoją wymiętą, pomarszczoną, nieogoloną twarz, sflaczały brzuch, krzywe nogi. Potem kieruje wzrok w bok lustra i widzi odbicie leżącej w łóżku pięknej, zgrabnej, nagiej dziewczyny. Facet jeszcze raz spogląda na swoje odbicie i mamrocze:
- Jak można do tego stopnia kochać pieniądze?

Czytając w latach szkolnych wyrzuciłam kompletnie inne wątki m.in uczucie do wójtowej i pamiętałam tylko o słynnych już" trzy zdrowaśki". Przerażające jest jak miejsce urodzenia determinuje fakt jak może wyglądać nasze życie. I wiara a właściwie "zabobony", które mogą doprowadzić do tragedii.

Jedna z najbardziej znanych nowelek Bolesława Prusa. Niestety, sławę zawdzięcza owym słynnym „trzem zdrowaśkom”, które to wyrażenie weszło do mowy potocznej.
Tymczasem wymowa utworu jest zupełnie inna. Autor pokazał, jak miejsce urodzenia i status rodziców determinowało dalszy los dziecka. Uświadamiał środowiska opiniotwórcze o tym, że wiejskie dzieci pracują od wczesnego dzieciństwa, fatalna szkoła nie przekazuje im żadnej wiedzy, nie mogą liczyć na opiekę medyczną ani pomoc w zdobyciu jakiegokolwiek zawodu. Często tracą wskutek tego rodziców czy rodzeństwo.
Tymczasem mają one przecież podobne zainteresowania jak ich miejscy koledzy i koleżanki, w tym związane z szeroko rozumianą kulturą (w przypadku Antka – architekturą wiatraków). Są one jednak dla nich prawie nieosiągalne. Szansą jest dla nich odejście ze wsi, co może im pomóc, ale nie spowoduje żadnych zmian w środowisko, z którego się wywodzą.
Aczkolwiek tendencyjna, to jednak naprawdę dobra nowelka pozytywistyczna.

Na półkach: , , , , , ,

W mojej pamięci nowelka ta przetrwała jako opowieść o biednym chłopcu, który zafascynowany był wiatrakami. Dodatkowo mocno utrwalił mi się obraz niekonwencjonalnej „medycyny” ludowej.

Jakże się więc zdziwiłam, gdy podczas powtórki okazało się, że jest i ciąg dalszy losów Antka. Jakimś sposobem skutecznie wyparłam go z pamięci. 🫣 Chodzi o wątek młodzieńczej miłości bohatera do młodej wójtowej.
Wtedy, gdy czytałam tę nowelkę po raz pierwszy będąc dzieckiem, zupełnie nie zaprzątałam sobie nim głowy.
Teraz, podobało mi się to, w jaki sposób Prus przedstawił skomplikowaną i odstającą od wiejskich standardów naturę i fascynację nie tylko małego, ale i dużego Antka.

WYZWANIE CZYTELNICZE VI 2023
Przeczytam książkę z bohaterem dziecięcym
Przeczytane w 1987 i 2023

Dziwnie to się czyta, dzieją się tu rzeczy niewyobrażalne, ale kiedy autor pisał te słowa to poruszane zagadnienia były bliskie rzeczywistości.

Zwięzła, ale absolutnie wystarczająca. Czasami z wielkiej literatury powstaje miałki film(Quovadis). I ponoć z małej literatury może powstać wielkie dzieło filmowe. Wydaję mi się, że właśnie w tym małym opowiadaniu kryje się potencjał na coś takiego.
Po pierwszej stronie "Antka" myślałem, że to będzie jakaś to popierdółka, wypierdek literacki, ale czytałem i czytałem i ten Prus to naprawdę talent, że w tak krótkiej formie zmieścił to co inni użytkownicy lubimyczytać chwalą w tej nowelce. A niektórzy piszą dobrze. Nie wiem czy wszyscy bo wszystkich opinii nie czytałem. Te chyba 20. stron Prusowskiego opowiadania zaprawdę w mojej wyobraźni namalowała piękny obraz.

Jedna z bardziej znośnych lektur jakie za czasów szkolnych czytałam. Dobre ukazanie starej polskiej wsi, pełniej zabobonów, fragment "leczenia" siostry głównego bohatera- Rozalki: "na trzy zdrowaśki do pieca...", nawet teraz doprowadza mnie do bólu głowy. Lektura sama w sobie jest znośną historią o szukaniu sobie miejsca na świecie i o tym jak bardzo można być niedopasowanym do miejsca w którym przyszło się na świat.

• Lektury
  • Lektury szkolne