A discovery of witches

Cykl: Księga wszystkich dusz (tom 1)
Wydawnictwo: Headline
A discovery of witches
angielski
limonkaie

It begins with absence and desire. It begins with blood and fear. It begins with a discovery of witches. When historian Diana Bishop opens an alchemical manuscript in the Bodleian Library, it's an unwelcome intrusion of magic into her carefully ordered life. Though Diana is a witch of impeccable lineage, the violent death of her parents while she was still a child convinced her that human...

When historian Diana Bishop opens an alchemical manuscript in the Bodleian Library, it's an unwelcome intrusion of magic into her carefully ordered life. Though Diana is a witch of impeccable lineage, the violent death of her parents while she was still a child convinced her that human fear is more potent than any witchcraft. Now Diana has unwittingly exposed herself to a world she's kept at bay for years; one of powerful witches, creative, destructive daemons and long-lived vampires. Sensing the significance of Diana's discovery, the creatures gather in Oxford, among them the enigmatic Matthew Clairmont, a vampire genticist. Diana is inexplicably drawn to Matthew and, in a shadowy world of half-truths and old enmities, ties herself to him without fully understanding the ancient line they are crossing. As they begin to unlock the secrets of the manuscript and their feelings for each other deepen, so the fragile balance of peace unravels...

źródło opisu: https://www.headline.co.uk

źródło okładki: https://www.headline.co.uk

Beata | 2019-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2019

Niezła powieść fantasy, chociaż liczyłam na trochę więcej:) Momentami wciągająca, częściej, z powodu dłużyzn, nużąca. Brakowało pewnej iskry, która nie pozwala iść spać, wymusza dalsze czytanie. Bohaterowie nieco chaotycznie wykreowani, brak im charyzmy:) Akcja intrygująca, ale znowu... bez tego czegoś co przykuwa uwagę na dłużej. Ogólnie - mnóstwo niewykorzystanego potencjału. Pewnie kiedyś sięgnę po dalszy ciąg... ale to później, dużo później:)

katala | 2019-04-15
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Miałam już kiedyś tę książkę w domu. Nawet zaczęłam czytać i bardzo mi się spodobało. Na poziomie pewnie 50 strony dopytałam i dowiedziałam się, że książka nie jest skończona, ale niedługo może być. A jako, że nie znoszę czytać czegoś co nie jest skończone, oddalam do biblioteki.
Teraz czytam.
I wcale nie czyta mi się tak dobrze jak wtedy. Może to kwestia czasu, może nastawienia, może diabli wiedzą czego… Bo przecież wcale nie jest tak źle. Ciężko byłoby mi powiedzieć, co jest nie tak, co mi przeszkadza, co denerwuje, bo raczej nie ma takich rzeczy. Nic mnie specjalnie w oczy nie kłuje. Miast tego, jak dla mnie jest za spokojnie. Żeby nie powiedzieć, że za nudno. Na swój własny użytek uznałam, że co najmniej połowa pierwszego tomu to bardzo, bardzo, bardzo długi wstęp. Po którym przetrwają tylko najdzielniejsi.
Bohaterowie? Chyba jestem przyzwyczajona do tych z większą ikrą, werwą, większą miłością w oczach. Tu znowu jest bardzo spokojnie. Bardzo spokojnie. W emocjach, w uczuciach...

Oto najbardziej wkurzająca rzecz na tym portalu - wystarczy że ktoś wprowadzi nowe wydanie książki (lub w przypadku np. serii komiksowych okładkę z polskiego tłumaczenia) i zapisana ocena znika, zostaje usunięta jak właśnie zauważyłam w tym przypadku... "Księgę czarownic" przeczytałam lata temu i muszę sobie teraz przypomnieć, bo byłam nią zachwycona i szkoda, żeby nikt o tym nie wiedział ;)

Angelika | 2019-06-02
Przeczytana: maj 2019

„Księga czarownic” autorstwa Deborah Harkness to wznowienie wydanej już w 2011 roku przez wydawnictwo Amber powieści z cyklu „Księga wszystkich dusz”. Wówczas występowała pod tytułem „Czarownica”, jednak wydawnictwo Mag w edycji z 2019 roku postawiło na tłumaczenie zgodne z tytułem serialu produkcji HBO, który kilka miesięcy temu pojawił się na ekranach. Zainteresowana trailerem, postanowiłam że zapoznam się w pierwszej kolejności z literackim pierwowzorem, by później móc porównać z nim adaptację. Z przykrością muszę stwierdzić, że ta prawie ośmiuset stronicowa cegiełka mnie pokonała i nie byłam w stanie dokończyć tej lektury.

Główną bohaterką powieści jest młoda doktor historii Diana Bishop, która wykłada na Uniwersytecie Yale i w wolnym czasie studiuje alchemiczne księgi w oksfordzkiej Bibliotece Bodlejańskiej. Podczas jednej ze swoich kilkugodzinnych sesji badawczych, napotyka manuskrypt, który promieniuje dziwnym lśnieniem. W środku brakuje kilku stron, a spod pisma wyłania...

Asia | 2019-02-21
Na półkach: 2019, Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 17 lutego 2019

Ogólnie mi się podobała, ale często była strasznie nużąca, ciągnęła się w nieskończoność. Postaci wydawały mi się jakieś takie nijakie, relacje między nimi jakieś naciągane i sztuczne. Nie odczułam jakieś większej sympatii ani do Diany ani do Matthew... Może to tylko ja, ale jak dla mnie widzę tutaj kompletnie zmarnowany potencjał, bo w gruncie rzeczy sam pomysł i historia są bardzo interesujące. Pod koniec tego tomu, niby jestem zainteresowana, co będzie działo się dalej, ale nie mam ochoty sięgać po książkę.

Co więcej, gdzieś w połowie książki, zaczęłam oglądać serial i okazało się, że scenariusz jest o wiele lepiej napisany, niż jego pierwowzór i o wiele lepiej śledzi się historię. Dalsze losy Diany i Matthew będę zatem śledzić w ten sposób :)

Marta Choleryczkapl | 2019-04-28

„Księga Czarownic” to nie jest z pewnością książka na jeden wieczór. Kiedy do tego odkryjesz jej ekranizację, przez dobry tydzień nie zajmiesz się niczym innym, niż czytaniem opowieści, a następnie porównywaniem jej z serialem.

Ta recenzja będzie mocno subiektywna, ponieważ wychodząc spod dłoni osoby oczarowanej historią, ezoteryką i światem fantasy, nie może być napisana inaczej. Co skłoniło mnie do jej przeczytania? Dlaczego tak bardzo zmieniła moje podejście do reszty książek, które po niej przeczytałam? Tego wszystkiego dowiesz się po lekturze mojej recenzji na blogu :)

Kamila PB | 2018-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2018

Sama jestem sobie winna - nie powinnam była sięgać po książkę po obejrzeniu kilku odcinków serialu na HBO.

Totalne badziewie...

Straszliwy wampir, który jest postrachem tylko z opisu, bowiem w fabule nie robi nic, by można było go tak określić. Dwudziestopięciolatka, która się zachowuje jak piętnastolatka i fatalna narracja pierwszoosobowa.

Saga Zmierzch przy Księdze wszystkich dusz to rasowy mercedes, a nie oszukujmy się - Zmierzch nie powalał na kolana.

kiran | 2018-10-30
Na półkach: Romans, Fantastyka, Przeczytane
Przeczytana: 30 października 2018

Bardzo trudno jest ocenić tę książkę. Początek był naprawdę obiecujący, ale im dalej, tym gorzej. Akcja posuwała się w ślimaczym tempie. Opisy nużyły, brakowało mi też iskrzenia między głównymi bohaterami, ale trzeba oddać sprawiedliwość, tajemnica wokół niezwykłej księgi była całkiem ciekawa. Tyle, że tę tajemnicę skutecznie dobijały sceny jak z harlequina.
Jak dla mnie Diana jest irytująco tępa. Z założenia miała być błyskotliwym naukowcem. Ale gdy odpowiedzi na niektóre pytania praktycznie uderzały ją w twarz, a dla niej wciąż tajemnica była tajemnicą... Poza tym błyskotliwi naukowcy mają to do siebie, że drążą coś czego nie umieją pojąć, jak maniacy. Osobiście byłabym bardzo ciekawa dlaczego tyle osób się mną interesuje. Tylko z powodu jednej książki? Diana i to tak młoda, co zostało podkreślone, powinna mieć w sobie więcej ciekawości.
Matthew - sorki, nie zakochałam się. Jak dla mnie to kalka zdarta ze zmierzchowego Edwarda. Identyczne rozterki, identyczne zachowanie.
Choć...

cleox | 2019-04-30
Przeczytana: 08 kwietnia 2019

"Na początku była Księga Czarownic".
W moim przypadku na początku był serial emitowany na HBO.
Po pół roku zdecydowałam się zapoznać z książką.
Pozycja serialowa oraz książkowa jest interesująca.
Różnice pomiędzy serialem i książką są niewielkie.
W serialu bardziej rozbudowane są wątki poboczne, pojawia się więcej postaci oraz ich historii. Tu najciekawszym elementem jest historia Satu oraz posiedzenia rady.
Dzięki książce natomiast dowiecie się kim właściwie jest Diana. Opisana jest dość szczegółowo jej historia rodzinna, zdolności oraz co najważniejsze przyczyna konfliktu i zaniepokojenia rady.
Na minus dla serialu w niektórych momentach zawodzi gra aktorska głównych postaci. Książki niestety traci przy niepotrzebnie wydłużanych momentach.
Plus serialu to piękne zdjęcia i dobre efekty specjalne. Największy atut książki to historia, oryginalna i warta zagłębienia.
Książka oraz serial warte polecenia. Nie mogę się doczekać kolejnych części.

Dorota | 2018-11-27
Na półkach: 2018, Przeczytane, Fajne
Przeczytana: 12 października 2018

Bardzo fajna książka o wampirach, czarownicach i demonach do której przeczytania zachęcił mnie nowy serial Księga czarownic. Serial jest świetny i jak dotąd nawet trzyma się książki, a przeczytałam dopiero 1 tom. Na razie niem nigdzie pozostałych dostępnych, ale jak je zdobędę, to z przyjemnością przeczytam.