Świadek mimo woli

Tłumaczenie: Joanna Ugniewska
Cykl: Guido Guerrieri (tom 1)
Wydawnictwo: W.A.B.
6,46 (214 ocen i 17 opinii) Zobacz oceny
10
8
9
7
8
15
7
84
6
55
5
30
4
9
3
4
2
1
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Testimone inconsapevole
data wydania
ISBN
9788374144940
liczba stron
260
język
polski

Południowe Włochy, schyłek XX wieku. W jednej z nadmorskich miejscowości zostaje zamordowany dziewięcioletni chłopiec a prawdopodobnie zbrodni dokonano na tle seksualnym. Dla prokuratury jedynym podejrzanym jest Senegalczyk Thiam Abdou, handlarz obwoźny. Na podstawie poszlak i zeznań świadków można zrekonstruować historię: czarnoskóry imigrant uprowadził, zgwałcił, a następnie udusił ofiarę,...

Południowe Włochy, schyłek XX wieku. W jednej z nadmorskich miejscowości zostaje zamordowany dziewięcioletni chłopiec a prawdopodobnie zbrodni dokonano na tle seksualnym. Dla prokuratury jedynym podejrzanym jest Senegalczyk Thiam Abdou, handlarz obwoźny. Na podstawie poszlak i zeznań świadków można zrekonstruować historię: czarnoskóry imigrant uprowadził, zgwałcił, a następnie udusił ofiarę, ciało zaś wrzucił do studni. Wyrok właściwie już zapadł. Obrony oskarżonego podejmuje się mecenas Guerrieri. zaczyna wertować akta prokuratury. Stwierdza, że w trakcie śledztwa z premedytacją nie przestrzegano procedur prawnych. Najwyraźniej komuś zależało na znalezieniu, a właściwie wykreowaniu zabójcy - tego "innego", przybysza z Afryki o wątpliwym źródle dochodów, wykluczonego ze społeczności. "Świadek mimo woli" to znakomicie napisany kryminał. Jest aktem oskarżenia przeciw wymiarowi sprawiedliwości, który działa jako narzędzie propagandy. Carofiglio stworzył przy tym studium myślenia stereotypami.

"Trzysta znakomitych stron thrillera prawniczego. La Stampa Powieść intensywna i niepokojąca." Il Giornale di Sicilia

"Autor wypełnia niszę podobną do tej, jaką w Ameryce zajmują Gardner i Grisham". Times Literary Supplement

 

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B.

źródło okładki: Wydawnictwo W.A.B.

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (705)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 4413
Eli1605 | 2017-11-30
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 30 listopada 2017

Tytuł sugerował kryminał lub thriller. Tymczasem na początku myślałam, że to książka o depresji. Później pojawił się wątek kryminalny, ale zupełnie inny niż lubię. Właściwie czas z bohaterem spędzamy w więzieniu, domu adwokata lub na sali sądowej. Brakowało mi całej otoczki detektywistycznej. Ale każdemu należy dać drugą szansę więc jeszcze jakąś książkę tego autora przeczytam.

książek: 3215
gwiazdka | 2014-02-17
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 17 lutego 2014

Książka została wydana w serii: Lato z kryminałem i na taki gatunek byłam nastawiona biorąc ją do ręki. A czym tak naprawdę jest „Świadek mimo woli"? Przegadaną opowieścią o adwokacie, kilka scenek w sądzie, brak jakichkolwiek prób dochodzenia. Więcej zajmują spawy zdrowotno- psychiczne pana mecenasa niż sprawa zamordowania chłopca czy winy- niewinności oskarżonego. Zaletą książki jest tylko jej niewielka objętość i lekki język, poza tym chyba nic więcej. Poza tym spore rozczarowanie, szczególnie po opisie na okładce, gdzie „Świadka…" uważa się za głośny debiut Gianrico Carofiglio.

książek: 170
Rita | 2015-10-23
Na półkach: Przeczytane

Pierwszą książka tego autora, którą dane mi było przeczytać był tytuł "Ponad wszelką wątpliwość", wtedy urzekł mnie absolutnie, stylem, historią, i postacią głównego bohatera, którego niewątpliwie chciałabym poznać. "Świadek mimo" woli, którego głównym bohaterem jest ten sam Mecenas Guido Guerrieri już nie jest tak wciągający, jednak nadal dobry i niebanalny. Sama historia o zabójstwie małego chłopca powinna przerażać, jednak sama zbrodnia paradoksalnie zdaje się nie być kluczowa w powieści. Nie mamy też do czynienia z charakterystycznym np. u Aghaty Christie typowaniem sprawcy, przynajmniej dla mnie ten element był mało istotny. Styl narracji pozostał ten sam, jednak nie w każdej części książki trzyma poziom. Muszę przyznać, że były fragmenty, które mnie nudziły, mimo to ironiczny humor i niebywały dystans do siebie głównego bohatera sprawił, że przeczytałam wszystkie dostępne książki autora o adwokacie z Bari, do którego poniekąd przywiązałam się mentalnie i polecam lekturę,...

książek: 1133
Cwihr | 2013-05-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 30 kwietnia 2013

Gianrico Carofiglio to włoski prokurator i autor serii kryminalnej z adwokatem Guido Guerrierim w roli głównej. Zostały wydane cztery tomy tego cyklu: "Świadek mimo woli", "Z zamkniętymi oczami", "Ulotna doskonałość" i "Ponad wszelką wątpliwość". Pierwszy tom to świetny dramat sądowy, oparty nie tylko na skrupulatnie opisanej pracy adwokackiej, spostrzeżeniach wyjętych żywcem z rzeczywistości i z sali rozpraw, ale też autentycznej i żywiołowej kreacji bohaterów. Debiut Carofiglio spodobał mi się dzięki jego stylowi pisania, od którego nie można się oderwać, nieco humorystycznym, ironicznym, z punktu widzenia głównego bohatera, który emocjonująco opisuje nie tylko swoją pracę, ale także psychiczne problemy, prywatne życie i rozterki spowodowane przez kobiety. W momencie wydobycia się z dołka psychicznego nieoczekiwanie o pomoc prosi o kobieta, której przyjaciel został oskarżony o zamordowanie małoletniego chłopca.

O losach Abdou podczas aresztowania, przesłuchiwania jak i o całej...

książek: 486
Luna | 2011-03-10
Przeczytana: 10 marca 2011

Przede wszystkim wielką pomyłką jak dla mnie jest wydanie tej książki w "Mrocznej serii", ponieważ u Gianrico Carofiglio mrocznie absolutnie nie jest. Ocenianie jej też z tego punktu widzenia jest nieco absurdalne, powiedziałabym, że jest to raczej powieść obyczajowo - prawnicza, automatycznie nasuwa mi się porównanie do Grishama. Jest to dobra książka, zarówno pod względem stylu, języka, fabuły, a przy tym z charakterystyczną u tego pisarza - wyjątkową znajomością tematu (autor z zawodu jest prokuratorem). Malowniczo oddany klimat włoskiego południa jest dodatkowym atutem, także bohaterowie są naturalni, każdy ze swoją historią. Jednakże mimo tych wszystkich zalet nie jest to książka wybitna, nie porywa, nie jest to ten typ lektury, który potrafi zawładnąć czytelnikiem i marzy się tylko o tym by przeczytać kolejną stronę. Takie właśnie trzy gwiazdki:)

książek: 987
Lily76 | 2016-07-05
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 05 lipca 2016

Gorące lato w Bari, gorące mowy obrończe, skrajne emocje, zwyczajne ludzkie problemy, dawka bezpretensjonalnego humoru - to wszystko znalazłam w tej niezbyt grubej książeczce. Podobało mi się, choć tak naprawdę rzadko sięgam po coś, co może mi się nie spodobać.

książek: 157
tesgaw | 2016-06-07

Książka jest pierwszym tomem cyklu sądowych kryminałów , gdzie sprawy prowadzi włoski adwokat Guido. Sama warstwa procesu sądowego na Bari jest perełką. Senegalczyk oskarżony o potworną zbrodnię zostaje osadzony w więzieniu i już przed procesem włoski wymiar sprawiedliwości jest przekonany o jego winie. Tylko Guido, prawnik w średnim wieku, trochę przegrany życiowo, tuż po załamaniu nerwowym podejmuje się karkołomnej obrony. To co jest poszlaką może stać się niebezpiecznym dowodem, to co jest hipotezą może stać się faktem i wtedy niewinny jest winny, białe jest czarne, prawo jest bezprawiem…. ale patetycznie to zabrzmiało… ale tak to jest ze sprawiedliwością. Mowa obrońcy jest mistrzowska. W rozgrywce sądowej nie ma nacisku na wykrycie sprawcy ale o zasadę kiedy można mówić o czyjeś winie i karze za tą winę. Kiedy do głosu dochodzą uprzedzenia i stereotypy nie można być obiektywnym sędzią czy śledczym. To trzeba przeczytać. Guido jest bardzo inteligentnym człowiekiem, pełnym...

książek: 0
| 2013-11-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: sierpień 2013

Książkę przeczytałem jadąc pociągiem w ciągu jednego dnia. Lektura jest miła, lekka i przyjemna. Dokładnie widać, że autor dobrze zna się na sądach. Nie licząc spraw zawodowych przedstawia nam swoje życie prywatne co również miło się czyta. Nie można nazwać tego arcydziełem i nie uważam, że każdy musi przeczytać tę książkę po prostu jest miłą książeczką jakich można znaleźć 1000 podobnych.

książek: 857
misiel | 2014-04-28
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

Wbrew pozorom „Świadek mimo woli” nie jest kryminałem, a dramatem sądowym. Akcja powieści toczy się praktycznie wyłącznie na sali sądowej i koncentruje się na ustaleniu czy oskarżony Thiam faktycznie jest winny zarzucanego mu przestępstwa. Nie pada żaden strzał, obite zostają zaledwie dwie mordy. Ewentualne poszukiwanie innego, potencjalnego sprawcy jest poza zainteresowaniem Carofiglio, ważny jest tylko proces. Piszę o tym tytułem ostrzeżenia, bo przypuszczam, że dosyć niska ocena tej skądinąd bardzo dobrej książki wynika z faktu, że jej treść rozmija się z oczekiwaniami części czytelników.

Carofiglio w sposób wierny, ale jednocześnie bardzo barwny przedstawił jak wygląda praca adwokata. Powieść zawiera wiele celnych i nierzadko zabawnych spostrzeżeń tyczących się tej profesji oraz całego środowiska prawniczego. Główny bohater – Guido Guerrieri, to ciekawa postać, nie kryjąca przed czytelnikami swoich problemów i słabości, nierzadko lekceważąca swoją pracę. Szkoda, że autor nie...

książek: 1435
BuchBuch | 2013-02-18
Na półkach: Przeczytane

Akcja książki dzieje się we włoskim mieście Bari. Abdou Thiam, Senegalczyk trudniący się handlem obnośnym na okolicznych plażach, zostaje oskarżony o uprowadzenie i pozbawienie życia dziewięcioletniego chłopca. Poszlaki, choć niezbyt mocne wskazują właśnie na niego, ponadto są świadkowie... Sam oskarżony absolutnie nie przyznaje się do winy.
Obrony w tej beznadziejnej sprawie podejmuje się Guido Guerrieri, adwokat, który z reguły bierze wszystkie sprawy, nawet te ciemne, pod warunkiem, że klient jest wypłacalny. Proces ma miejsce w niezbyt sprzyjających dla Guido okolicznościach, stara się on właśnie podnieść po rozstaniu z żoną, zmaga się z silnym przygnębieniem.
Adwokat odkrywa przed nami zakulisowe historie włoskiego wymiaru sprawiedliwości. Sam autor jest z zawodu prokuratorem, więc realistyczne i dość szczegółowo odmalowuje sądową rozprawę, wnika w jej części składowe, demaskuje słabe strony oskarżenia, stereotypy.
Carofiglio obdarzył swego bohatera zwyczajnymi cechami,...

zobacz kolejne z 695 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd