Wyznania złodzieja dzieł sztuki

Wydawnictwo: Muza

Niepublikowane dotąd wyznania złodzieja sztuki zwanego przez prasę „Arsene'em Łupin muzeów" Szczegółowa relacja z 7 lat działalności Breitwiesera Historia człowieka, który chciał stworzyć w swoim pokoju najpiękniejsze muzeum świata Stephane Breitwieser opowiada, w jaki sposób, wraz ze swoją partnerką, udało mu się bez większych trudności ukraść około 300 niezwykle cennych przedmiotów. Jak...

Szczegółowa relacja z 7 lat działalności Breitwiesera
Stephane Breitwieser opowiada, w jaki sposób, wraz ze swoją partnerką, udało mu się bez większych trudności ukraść około 300 niezwykle cennych przedmiotów. Jak forsował muzea, sale aukcyjne, zamki, a także kościoły, by zdobyć dzieła Watteau, van Dycka, Bruegela, Cranacha, a również cenne platery, rzeźby, a nawet jak zdołał ukraść arras o powierzchni dziesięciu metrów kwadratowych!

źródło opisu: MUZA, 2007

Sandra | 2015-11-16
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 16 listopada 2015

Moim zdaniem książka ta jest świetna! Lekko mi się ją czytało, pomimo wielu faktów w niej zawartych. Być może spowodowane to jest tym, że tematyka w niej zawarta ściśle związana jest z moim wykształceniem. Chociaż historykiem sztuki nie jestem to ogromna ilość faktów z tą dziedziną związana mnie nie przytłoczyła. Szczerze mówiąc gdyby nie fakt, że na zajęciach wielokrotnie poruszano powyższy temat byłabym skłonna pomyśleć, że jest to fikcja literacka, a nie rzeczywiste wydarzenia. Aż ciężko uwierzyć, że wynoszenie tych wszystkich przedmiotów w biały dzień szło mu z taką łatwością!
Jednak widocznie ktoś taki był potrzebny, aby na poważnie zaczęto zajmować się ochroną dzieł sztuki.

Katherine | 2014-03-18
Przeczytana: luty 2014

Książka faktycznie w większości opiera się na suchych faktach, które dla czytelnika nieobytego ze światem sztuki mogą wydawać się nużące. W trakcie czytania przydałaby się automatyczna wyszukiwarka skradzionych obrazów, rzeźb, figur itp. Mimo wszystko z przyjemnością pozycję przeczytałam, choć nie jest to powieść, którą da się przelecieć w dwa dni. Jedno, co na pewno z tego wyniosłam: inaczej spoglądam na rzeczy w muzeach i galeriach; tym razem zastanawiam się, które najbardziej chciałabym ukraść/ posiadać ;)

sandra92 | 2016-10-21

Książka jest niesamowita. Gdyby nie fakt, że wielokrotnie na zajęciach poruszano temat kradzieży Breitweisera pomyślała bym, że jest to literacka fikcja. Wiem jednak, że zdarzyło się to naprawdę. Do tej pory nie mogę uwierzyć, z jaką łatwością szło mu wynoszenie tych wszystkich dzieł sztuki.
Niemniej jednak jego kradzieże na pewno w dużym stopniu zwróciły uwagę na ochronę dzieł sztuki i zabytków w muzeach.
Co do książki-warto przeczytać :-)

kulka | 2012-07-14

Strasznie nudna książka, złożona z samych suchych faktów, męczyłam się z nią bardzo długo. Nie polecam.

Hubert | 2016-08-09
Karioka | 2016-07-25