Czarna księga

Tłumaczenie: Bogusław Stawski
Cykl: Inspektor Rebus (tom 5)
Wydawnictwo: Albatros
The Black Book

Rebus ma wrażenie, że jego życie zamienia się w jakąś czarną komedię. Niespodziewanie pojawia się brat inspektora niedawno wypuszczony z więzienia, rzuca go przyjaciółka, a on sam musi spać na kanapie we własnym mieszkaniu, które wynajął wcześniej studentom. Wcale nie lepiej się dzieje na polu zawodowym: jego przyjaciel Brian, także policjant, zostaje brutalnie napadnięty i zapada w śpiączkę, kogoś dźgnięto nożem, a do Edynburga przyjeżdża zboczeniec, skazany uprzednio za molestowanie dzieci. W ruinach spalonego kilka lat temu hotelu zostają odnalezione zwęglone zwłoki z kulą w głowie. Co gorsza, kula pochodzi z pistoletu, który Rebus nieopatrznie kupił od nieznajomego mężczyzny. Nic jednak nie dzieje się przez przypadek. Notatki z czarnego notesu kolegi pomogą mu pokazać elementy całej łamigłówki.

źródło opisu: [Albatros, 2009]

nikita181 | 2016-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2016

Wydaje się, że trafiłam na świetną serię kryminałów. To moje drugie spotkanie z detektywem Rebusem i bardzo udane. Bohater przypomina mi nieco Harry'go Hole, a bardzo za nim tęsknię. Bystry pijaczyna, ciągle wpadający w kłopoty o żelaznym kręgosłupie moralnym. Wątki główne i poboczne bardzo ciekawe, wiele się dzieje, a klimat Edynburga i całej Szkocji ma wiele wspólnego z mrocznym Oslo. Seria dla smakoszy gatunku.

Gąska | 2012-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2012

Boże jakie nudy, pełno wątków i nazwisk które trudno zapamiętać. Mało akcji i ogólnie nie ma w niej nic co by mogło sprawić bym po nią chętne sięgała. Osobiście nie polecam. Zdziwiła mnie taka wysoka średnia

bartek22 | 2017-04-29

6.5

Ka_tarzyna | 2016-03-16
Przeczytana: 16 marca 2016
Smolarek | 2014-03-06

Dużo zagadek, dużo myślenia.
Mimo że ciągle się coś dzieje, to czytanie ciągnie się w nieskończoność. Ale i tak polecam. :)

Karola_777 | 2013-12-19

Ciekawy kryminał, dobrze napisany!

Janno | 2017-06-23
arya | 2017-06-18