Medicus

The Physican
medicus, medycyna, x wiek, Awicena
historyczna

Inne wydania

Anglia, XI wiek. Rob J. Cole, syn cieśli i hafciarki, po śmierci rodziców zostaje pomocnikiem wędrownego balwierza parającego się również leczeniem. Wykazuje nie tylko zapał do nauki, ale też ową szczególną wrażliwość, która pozwala czytać w chorym organizmie, dostrzegać w nim wolę walki lub chęć poddania się. Punktem zwrotnym w jego życiu staje się spotkanie z żydowskim lekarzem, którego kunszt odbiega od szalbierskich sztuczek średniowiecznych medyków. Odtąd każdym krokiem Roba kieruje jedno tylko pragnienie: dotrzeć do Isfahanu i zostać uczniem sławnego perskiego lekarza, Ibn Siny, w świecie zachodnim zwanego Awicenną.

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/medicus/

źródło okładki: http://www.gandalf.com.pl/b/medicus/

Perzka | 2016-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2016

Londyn 1021 rok. Nathanel i Agnes Cole. On cieśla, bezrobotny obibok, ona wykształcona,mądra, zaradna, utrzymująca całą rodzinę hafciarka. Rodzice pięciorga dzieci, między innymi 9-letniego Roba, głównego bohatera powieści.
Agnes po szóstym porodzie umiera. Rob jako najstarszy z rodzeństwa przejmuje rolę opiekuna i stara się robić wszystko tak, jakby to robiła mama. Nathanel po śmierci żony podejmuje pracę, podupada na zdrowiu i również umiera. Dzieci zostają rozdzielone do różnych rodzin. Tylko Rob zostaje sam. Dopiero stary balweirz Crof bierze chłopca do siebie na praktykę. Objeżdżają razem okoliczne wioski udzielając porad medycznych ubogim mieszkańcom, a także zabawiają ich żonglerką.

Ciężko ocenić mi „Medicusa” Jest to na pewno arcydzieło co chodzi o wykonanie. Zachwycać się można zarówno językiem jakim posługuje się autor, szczegółowością opisów postaci, ale i opisów miejsc wydarzeń, faktów historycznych. Niesamowita precyzja bije z każdej kolejnej strony. Jednakże...

Feanor napisał: "Możecie wierzyć lub nie, ale przez tę książkę poszedłem na studia arabistyczne..."

WIERZĘ!!!

W tej książce jest prawie wszystko: wielbłądy, podróże, przyjaźń po grób, Żydzi, Koran, Indie, miłość, medycyna, czary, Arabowie, słonie bojowe, Tora, Londyn, żonglowanie...
Przykro, gdy czyta się ostatnią stronę tej pięknej powieści. Na szczęście Noah Gordon napisał ciąg dalszy!

Leeloo_Dallas | 2016-05-23
Przeczytana: 23 maja 2016

Wspaniała książka, która funduje podróż przez trzy religie i pół świata w czasach średniowiecznych. Ukazuje różnice cywilizacyjne między Wschodem a Zachodem, w szczególności w rozwoju medycyny i nauki. Na Wschodzie lekarz czy jak kto woli medyk, filozof i naukowiec to mędrzec cieszący się szacunkiem a nawet uwielbieniem. Na Zachodzie zaś medyk stoi na pograniczu szarlatanerii i czarnej magii. Czeka go sąd, tortury i śmierć. W takiej rzeczywistości trudno jest być medykiem a jeszcze trudniej zdobyć wiedzę bo jej po prostu nie ma.

Młody Rob od dzieciństwa czując powołanie lekarskie podjął karkołomną wyprawę z Londynu do Persji, do legendarnej szkoły medyków, prowadzonej przez równie legendarnego Ibn Sinę. To, co przeżył w podróży, co zobaczył w Persji i czego się nauczył stanowi kwintesencję powieści historycznej, przygodowej i sensacyjnej a także wspaniałego romansu.
Ale przede wszystkim to opowieść o istocie powołania ku temu, by stać się lekarzem, leczyć i pomagać cierpiącym....

deana | 2014-08-06
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 06 sierpnia 2014

,,Medicus" to fascynująca podróż w świat średniowiecznej medycyny. W czasach gdy w Europie najpopularniejszą metodą leczenia było upuszczanie krwi, na Wschodzie funkcjonował szpital i akademia gdzie naprawdę się zgłębiało tajemnice ciała i zdrowia człowieka. Tam właśnie podąża młody Robert Cole ścigany pragnieniem stania się wybitnym medykiem.
Historia opisana w książce jest fascynująca, przygoda ściga przygodę a tło budują szczegółowo opisany świat kultury arabskiej i żydowskiej.

| 2013-12-26
Przeczytana: grudzień 2013

Nie spotkałam się jeszcze z taka książką, jak "Medicus". Książką, która pochłonęła mnie bez reszty, pokazała niezwykle barwny świat, tak bliski, a jednocześnie daleki i egzotyczny. Jestem zachwycona. Wniebowzięta.

Opowiada "Medicus" o Robie Cole, który zostawszy sierotą, zostaje przygarnięty przez pewnego balwierza. Powoli wzrasta w nim miłość i zdolność do leczenia, aż w końcu decyduje się na wyjątkowo ryzykowny krok i wyrusza do Persji, by wypełnić swoje powołanie.

Jest tu wszystko, o czym czytelnik może sobie zamarzyć. Przygoda, miłość, niebezpieczeństwo, egzotyka Persji, historia i niebywały, rozwinięty temat medycyny i religii. Noah Gordon to pisarz, który jako pierwszy zainteresował mnie historią niestarożytną, ale nadal bardzo odległą. Persja zaś chyba właśnie stała się moją pasją i mam nadzieję dowiedzieć się o niej więcej *szuka, szuka*

Polecam "Medicusa" każdemu, kto ceni dobra literaturę. Ta książka otwiera oczy i pokazuje, jak wspaniałe może być słowo pisane. Tylko...

Aeona | 2014-05-27
Przeczytana: 27 maja 2014

Przepiękna opowieśc o tym,że warto spełniać własne marzenia,nawet jeśli jest to bardzo trudne.
Mam to szczęście,że mój mąż też uwielbia czytać,przeczytał mnóstwo książek,a "Medicus" był jedną zjego ulubionych.Niestety,gdy mi o tym mówił,nie mogłam tej ksiązki kupić,bo nie było nowego wydania,a że mieszkam poza krajem,nie mogłam iśc do najblizszej biblioteki i wypożyczyć tej opowieści. Niedawno jednak ukazał się film,jak się okazuje,luźno oparty na "Medicusie" i wydawnictwo Książnica wydało ponownie tę książkę.
zawiera ono wszystko,co lubię-opowieść fabularną,historię medycyny i kulturę róznych ludzi-Żydów,Persów,ludzi zamieszkujących średniowieczną Europę.Czasy,gdy umierało się na zapalenie wyrostka robaczkowego,gdy sekcje zwłok były zakazane,chociaż robiono to w starozytności,gdy w Europie leczono "na niby",a w Persji nauczano np jak wyleczyć zaćmę...
Ta książka mnie utwierdziła w przekonaniu,że chrześcijaństwo zrobiło Europejczykom więcej złego niż dobrego,a nprzecież akcja toczy...

Koronczarka | 2014-10-31
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 31 października 2014

Ta książka złożona jest z takich elementów, że trudno nie ulec jej urokowi. Tajemnicą rozpalającą wyobraźnię jest średniowiecze, postać Awicenny, Bliski Wschód i wspaniały rozkwit kultury i nauki arabskiej. To wszystko w tej książce jest.

Sargento_Garcia | 2013-09-06
Przeczytana: 2008 rok

Jedna z ciekawszych książek które w swoim życiu przeczytałem. Jest to pozycja dla każdego. Można w niej doszukać się elementów powieści drogi, książki przygodowej i historycznej.
Autor w niezwykle plastyczny sposób opisuje społeczeństwo średniowiecznej Anglii, Szkocji, Europy, Persji i Indie. Noah Gordon opisuje historię Roba J. Cole który jako sierota trafia na nauki do balwierza z którym podróżuje i "leczy". Gdy poznaje żydowskiego lekarza rodzi się w nim pragnienie zostania prawdziwym lekarzem, co wiąże się z daleką podróżą do Persji.

Bohater przeżywa wiele wewnętrznych rozterek, zmuszony jest do wyrzeczeń i poświeceń ale wytrwale dąży do wyznaczonego sobie celu.

Książkę czyta się bardzo dobrze, wręcz trudno się od niej oderwać. Polecam ja wszystkim miłośnikom dobrej literatury.

Ta książka to jak dla mnie swego rodzaju arcydzieło. I nie szkodzi, że wątki historyczne są w niej nieco poplątane i nie zawsze zgodne z faktami. Pomijając ten jeden szczegół ta powieść ma wszystko to, co powienna mieć naprawdę dobra książka. Jest nieco historii, nieco sensacji, przygód, wyraźnie zarysowani bohaterowie. Jednak najlepsze w niej jest to, że potrafi ona w taki magiczny sposób mobilizować do tego, by zawalczyć o swoje marzenia, by zadbać o swoje talenty, by na nowo odkryć swoje pasje.

Świetna, poruszająca, dobrze napisana powieść. Trochę historii, romansu, sensacji.. A przede wszystkim rewelacyjna kreacja bohaterów.. Nie można nie lubić Roba, jego żony Mairy, czy Księcia Medyków..
Objętość może niektórych trochę przerażać, mi samej czytanie tej książki zajęło około tygodnia, ale nie żałuję żadnej chwili spędzonej nad tą powieścią. Myślę, że jeśli będę jeszcze miała kiedyś możliwość, z chęcią do niej wrócę. Ujęły mnie opisy pięknej Persji i sama fabuła. Polecam gorąco!!

Książki na dużym ekranie – premiery 2014

Nie wszyscy lubią oglądać ekranizacje książek – zwłaszcza tych ulubionych – wizja reżysera czasem rozmija się z naszą wyobraźnią. Przygotowaliśmy krótkie zestawienie premier filmowych.