Świat biblijny

Wydawnictwo: Bellona
tłumaczenie
Anna Klingofer
The historical atlas of the Bible
Biblia, atlas biblijny
religia
elfijka

Zazwyczaj mówiąc: "Biblia" mamy na myśli jednolitą księgę, lecz w rzeczywistości jest to zbiór dzieł wielu autorów, tworzonych w różnych okresach, wybór pism, które tworzą znaną nam Biblię. Księgi Starego Testamentu spisywano przez wiele stuleci. Do niektórych dodano fragmenty, a brzmienie innych przez lata uległo zmianie. Nie przetrwał żaden z oryginalnych manuskryptów, lecz do II wieku p.n.e. Stary Testament zebrano w dwadzieścia cztery księgi, tworzące znaną nam Biblię hebrajską. Najstarszym przekładem Biblii jest Septuaginta, greckie tłumaczenie wszystkich kanonicznych ksiąg Starego Testamentu oraz części tych, które wielu uważa za apokryficzne. Żydowscy tłumacze - tradycyjnie przyjmuje się, że było to siedemdziesięciu dwóch uczonych - rozpoczęli pracę nad Pięcioksięgiem (Księgi: Rodzaju, Wyjścia, Kapłańska, Liczb i Powtórzonego Prawa) w Aleksandrii w pierwszej połowie III wieku p.n.e. Najprawdopodobniej pozostałe księgi kanoniczne zostały przełożone pod koniec II wieku p.n.e. Septuaginta stanowi podstawę kilku kolejnych przekładów. W 382 roku n.e. święty Hieronim dokonał przekładu Biblii na łacinę, zwanego Wulgatą, którym do dziś posługuje się Kościół rzymskokatolicki.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=3792

Amelia i Kuba. Stuoki Potwór
Rafał Kosik

7,64 (14 ocen i opinii)
Ktoś mnie pokocha. 12 wakacyjnych opowiadań
Cassandra Clare , Libba Bray , Lev Grossman , Veronica Roth , Stephanie Perkins , Jennifer E. Smith , Leigh Bardugo , Francesca Lia Block , Brandy Colbert , Nina LaCour

7,1 (21 ocen i opinii)

Mów do mnie
Lisa Scottoline

7,88 (8 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
| 2014-08-30
Jacek | 2013-12-30