Świat biblijny

Wydawnictwo: Bellona
tłumaczenie
Anna Klingofer
The historical atlas of the Bible
Biblia, atlas biblijny
religia
elfijka

Zazwyczaj mówiąc: "Biblia" mamy na myśli jednolitą księgę, lecz w rzeczywistości jest to zbiór dzieł wielu autorów, tworzonych w różnych okresach, wybór pism, które tworzą znaną nam Biblię. Księgi Starego Testamentu spisywano przez wiele stuleci. Do niektórych dodano fragmenty, a brzmienie innych przez lata uległo zmianie. Nie przetrwał żaden z oryginalnych manuskryptów, lecz do II wieku p.n.e. Stary Testament zebrano w dwadzieścia cztery księgi, tworzące znaną nam Biblię hebrajską. Najstarszym przekładem Biblii jest Septuaginta, greckie tłumaczenie wszystkich kanonicznych ksiąg Starego Testamentu oraz części tych, które wielu uważa za apokryficzne. Żydowscy tłumacze - tradycyjnie przyjmuje się, że było to siedemdziesięciu dwóch uczonych - rozpoczęli pracę nad Pięcioksięgiem (Księgi: Rodzaju, Wyjścia, Kapłańska, Liczb i Powtórzonego Prawa) w Aleksandrii w pierwszej połowie III wieku p.n.e. Najprawdopodobniej pozostałe księgi kanoniczne zostały przełożone pod koniec II wieku p.n.e. Septuaginta stanowi podstawę kilku kolejnych przekładów. W 382 roku n.e. święty Hieronim dokonał przekładu Biblii na łacinę, zwanego Wulgatą, którym do dziś posługuje się Kościół rzymskokatolicki.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=3792

źródło okładki: Bellona

• Niepowszedni. Porwanie
  • Większy kawałek nieba
  • Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
  • Poziom zero

8,13 (8 ocen i opinii)
Większy kawałek nieba
Krystyna Mirek

8,33 (9 ocen i opinii)
Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
Jennifer Donnelly

Pułapka
Melanie Raabe

7 (4 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
| 2014-08-30
Jacek | 2013-12-30