Okładka książki Świat biblijny

Świat biblijny

Autor:
tłumaczenie
Anna Klingofer
The historical atlas of the Bible
wydawnictwo
papier
elfijka
0 (0 ocen i 0 opinii)

Opis książki

Zazwyczaj mówiąc: "Biblia" mamy na myśli jednolitą księgę, lecz w rzeczywistości jest to zbiór dzieł wielu autorów, tworzonych w różnych okresach, wybór pism, które tworzą znaną nam Biblię. Księgi Starego Testamentu spisywano przez wiele stuleci. Do niektórych dodano fragmenty, a brzmienie innych przez lata uległo zmianie. Nie przetrwał żaden z oryginalnych manuskryptów, lecz do II wieku p.n.e. Stary Testament zebrano w dwadzieścia cztery księgi, tworzące znaną nam Biblię hebrajską. Najstarszym przekładem Biblii jest Septuaginta, greckie tłumaczenie wszystkich kanonicznych ksiąg Starego Testamentu oraz części tych, które wielu uważa za apokryficzne. Żydowscy tłumacze - tradycyjnie przyjmuje się, że było to siedemdziesięciu dwóch uczonych - rozpoczęli pracę nad Pięcioksięgiem (Księgi: Rodzaju, Wyjścia, Kapłańska, Liczb i Powtórzonego Prawa) w Aleksandrii w pierwszej połowie III wieku p.n.e. Najprawdopodobniej pozostałe księgi kanoniczne zostały przełożone pod koniec II wieku p.n.e. Septuaginta stanowi podstawę kilku kolejnych przekładów. W 382 roku n.e. święty Hieronim dokonał przekładu Biblii na łacinę, zwanego Wulgatą, którym do dziś posługuje się Kościół rzymskokatolicki.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=3792

źródło okładki: Bellona

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników

Kalendarium literackie
  • Ryūnosuke Akutagawa
    122. rocznica
    urodzin
    Jakże godni współczucia są dobrzy ludzie. Nie popełniwszy ani jednego złego uczynku, jakże mogą znać radość z czynienia rzeczy dobrych...
  • Ernest Bryll
    80. rocznica
  • Jacques Chessex
    81. rocznica
    urodzin
    Seksualne ubóstwo, jak nazwiemy je później, towarzyszy wędrówkom strachu i wyobrażeniom Złego. Nocą samotnie podglądamy miłosne igraszki kilku zamożnych panów z ich jęczącą wspólniczką; lekki dotyk szatana, poczucie winy wtłoczone w cztery stulecia obowiązującego kalwinizmu. Bez wytchnienia tropić n... pokaż więcej
  • Delphine De Vigan
    49. rocznica
    urodzin
    Ja wiem, że czasem lepiej zostać tak wewnątrz siebie, zamkniętym. Bo wystarczy jedno spojrzenie, żeby się rozkleić, wystarczy, że ktoś wyciągnie dłoń, by człowiek nagle poczuł, jaki jest kruchy, bezbronny, by wszystko się zawaliło jak piramida z zapałek
  • Josephine Hart
    73. rocznica
    urodzin
    Nasze zdrowie psychiczne zależy od sterowania postrzeganiem - umiejętności selekcjonowania elementów niezbędnych do przetrwania, a jednocześnie ignorowania niewygodnych prawd oczywistych.
  • Martin H. Greenberg
    74. rocznica
  • Tomasz Szlendak
    41. rocznica
  • Clara Sanchez
    60. rocznica
    urodzin
    Wszystko ma związek z miłością. Miłość jest naszym przekleństwem. Uszczęśliwia nas, zniewala, demoralizuje, uczy nas nienawidzić. Wszystko się robi albo nic się nie robi z miłości. Wydaje się czymś dobrym, ale naprawdę, mówię Ci, że gdyby miłość nie istniała, nie byłoby wojen.
  • Hedda H. Robertsen
    28. rocznica
    urodzin
    I tak postanowiłam zrobić coś z moimi uczuciami. Dolać jeszcze więcej do powodzi uczuć, by była niczym lawa spływająca po zboczu góry. Czajnik, w którym bulgocze wrzątek.

Znajdź nas na Facebooku