Inside the Kremlin's Cold War From Stalin to Khrushchev
historia

Książka dwóch rosyjskich historyków nowego pokolenia. Ukazała się w języku angielskim w 1996 roku i natychmiast zwróciła uwagę recenzentów i czytelników. Została uznana za najlepszą książkę roku poruszającą tematykę stosunków międzynarodowych i otrzymała nagrodę Lionela Gelbera. Gruntowna znajomość literatury przedmiotu, a nade wszystko dostęp do najnowszych odtajnionych archiwów byłego ZSRR,...

Gruntowna znajomość literatury przedmiotu, a nade wszystko dostęp do najnowszych odtajnionych archiwów byłego ZSRR, w tym prezydenckiego, pozwoliła obu autorom na przedstawienie udziału Kremla w zainicjowaniu i przebiegu zimnej wojny w latach 1945-1964 w sposób wyjątkowo ciekawy, niebanalny, wręcz frapujący. Analizując nowo udostępnione dokumenty, autorzy wprowadzają nas za kulisy wielkiej polityki; badają pochodzenie, psychologię, motywy działania radzieckich władców - od Stalina, Mołotowa, Żdanowa, Berii, Malenkowa po Chruszczowa. Ukazują na przykład przebieg wojny koreańskiej i konfliktu z Mao, kryzys niemiecki i powstanie muru berlińskiego, utworzenie Kominformu i bloku wschodniego. Szczególnie wiele miejsca poświęcają wyścigowi zbrojeń, kryzysowi kubańskiemu i stosunkom z USA.

źródło opisu: Książka i Wiedza 1999

źródło okładki: Książka i Wiedza 1999

izi_96 | 2018-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2018

Tytuł jak najbardziej adekwatny do treści. Autorzy faktycznie ukazują nam zimną wojnę w tej pierwszej, najgorętszej fazie, skupiając się na działaniach Stalina (i jego świty) oraz Chruszczowa. Najlepsze jest to, że Pleszakow i Zubok próbują sięgać głębiej- skupiają się nie tylko na źródłach dotyczących konkretnych wydarzeń (co zresztą czynią bardzo rzetelnie), ale także uwzględniają elementy psychiki przywódców, często będące motorem ich działań. Jedynie co- moim zdaniem- można by poprawić, to rozszerzenie wątków biograficznych ,,bohaterów". Poza tym praca bardzo wartościowa, polecam wszystkim zainteresowanym tym tematem.

Kamil | 2016-06-05
Przeczytana: 02 czerwca 2016