Okładka książki Wahoo. Historia najsłynniejszego amerykańskiego okrętu podwodnego II wojny światowej Richard H. O'Kane
Richard H. O'Kane Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna Seria: Seria z kotwiczką [FINNA] powieść historyczna
powieść historyczna
Seria z kotwiczką [FINNA]
"Wahoo": The Patrols of America's Most Famous World War II Submarin
Oficyna Wydawnicza Finna
2001-01-01
2001-01-01
Wojciech Chrzanowski

USS "Wahoo" to jeden z najsłynniejszych okrętów podwodnych okresu drugiej wojny światowej. Odbył siedem patroli - w rejon Karolin, Wysp Salomona, Palau, Kuryli, Honsiu, na Morze Żółte, Wschodniochińskie oraz Japońskie. Zatonął 11 października 1943 roku w cieśninie La Perouse'a. Autor książki, Richard O'Kane, wziął udział w pięciu pierwszych patrolach "Wahoo", dostajemy więc relacje z pierwszej ręki o tym co działo się na okręcie podczas rejsów z szerokiej perspektywy pierwszego oficera. A oczywiście było o czym pisać. O'Kane pokazuje jak wyglądały przygotowania do rejsów, ćwiczenia, jak spędzano czas na "Wahoo", jak wyglądało wyznaczanie pozycji, przygotowanie do ataku, sam atak, relacje między załogą czy mówiąc krótko to wszystko co można nazwać życiem codziennym marynarza na okręcie podwodnym podczas drugiej wojny światowej. Bardzo dużo miejsca autor poświęca samej taktyce walki podwodnej, uzbrojeniu, wszystkiego rodzaju urządzeniom znajdującym się na statku. Ogólnie książka jest niezwykle szczegółowa i poraża swoim realizmem, chociaż niektóre kwestie jak strzelanie do rozbitków mogą wydać się kontrowersyjne, to O'Kane nie pominął ich w swoich wspomnieniach.

Swietna ksiazka, wrecz nie mozna sie oderwac. Jedynym minusem slowniczek na koncu ksiazki (zamiast na dole strony) - co chwile trzeba przewracac strony

Super książka - stawiam na równi z "Żelaznymi Trumnami" Herberta A. Wernera...

Super książka - stawiam na równi z "Żelaznymi Trumnami" Herberta A. Wernera...

Powiem tak – książka jest opisana rewelacyjnie, chociaż w pewnych momentach O’Keane przesadza z opisami kmdra Mortona.
Dla mnie kmdr Morton popełnił dwa niewybaczalne błędy (przypominam to jest moje prywatne zdanie):

1. Zatopił statek transportowy, następnie kazał się wynurzyć i kazał strzelać z działa do rozbitków na łodziach – coś takiego jest niewybaczalne.

2. Ostatnim błędem jaki popełnił było to, że nie opuścił okrętu, o którym było wiadomo, że i tak zatonie, tylko zabrał załogę ze sobą na dno i nikt się nie uratował. Jak już tak bardzo chciał zatonąć to mógł wysadzić marynarzy i sam zatonąć z okrętem. Czego się bał, że samuraje mu zetną głowę kataną, czy niewoli u nich???

Te dwa błędy są dla mnie niewybaczalne. Trzeba mieć zawsze nadzieję, że się przeżyje. Kretschmer trafił do niewoli i jeszcze sporo pożył – nie zamordowali go, ale „Jankesi” to trochę tacy głupi i uparci ludzie.

Książka jest opisana bardzo ciekawie, każdy patrol, każdy atak opisany ze szczegółami, jest też trochę humoru.
Jest to druga dobra książka o amerykańskiej flocie podwodnej jaką przeczytałem ("Ciche Zwycięstwo" śp. Claya Blaira - jest nie do pobicia).
Warta jak najbardziej przeczytania!!! Dla marynistów pozycja obowiązkowa!!!
Zawiera też słowniczek z opisami różnych pojęć morskich – bardzo przydatny dla interesujących się szczegółami ataków okrętów podwodnych.

Moja ocena: 8.0!!!

2. Ostatnim...

Historia okrętu legendy USS 238 Wahoo oraz jego dowódcy Dudleya Walkera Mortona
"Musha". Wszystkie siedem patroli opisane z kronikarską wręcz dokładnością.

Historia okrętu legendy USS 238 Wahoo oraz jego dowódcy Dudleya Walkera Mortona
"Musha". Wszystkie siedem patroli opisane z kronikarską wręcz dokładnością.

• Marynistyka
  • Morze
  • II wojna światowa
  • II wojna - Pacyfik
  • Do kupienia
  • Egzemplarz papierowy

Richard H. O'Kane Wahoo. Historia najsłynniejszego amerykańskiego okrętu podwodnego II wojny światowej Zobacz więcej