Pudełko z przepisami

Znak
2014-03-17
2014-03-17
Anna Rogulska

Po chwilowej nieobecności, jak zwykle spowodowanej moją chorobą (tym razem zapalenie jajników) przychodzę do Was z nową recenzją. Już na samym wstępie przyznam, że nie będzie to pozytywna opinia,bowiem tak złej książki nie czytałam już dawno.

Jak to bywa w przypadku takich publikacji fabuła jest dość oczywista. Trzydziestokilkuletnia Grace po ciężkim rozwodzie postanawia zmienić swoje życie. Po śmierci najlepszej przyjaciółki,która była dodatkowym motywatorem do tej zmiany, kobieta,wraz z nastoletnią córką powraca do swojej rodzinnej miejscowości. Wyjazd ten stać się może najlepszą decyzją w jej życiu, jednakże trudna przeszłość nie do końca pozwala cieszyć się teraźniejszością...

Sandra Lee jest amerykańską autorką wielu książek kulinarnych,które wielokrotnie trafiały na listy bestsellerów New York Timesa. Jest absolwentką słynnej szkoły Le Cordon Blue. Prowadzi również kilka znanych i nominowanych do wielu ważnych nagród programów kulinarnych. "Pudełko z przepisami " to jej debiutancka powieść.

Pisząc wprost,do zakupu i lektury tej książki skłoniła mnie przede wszystkim okładka. Choć to nie do końca moje klimaty,owa okładka,a raczej jej żywe kolory spodobały mi się bardzo. Sam tytuł również niesamowicie mnie intrygował,więc nie zastawiając się długo, postanowiłam czym prędzej ją przeczytać. Niestety treść ani przez moment nie spełniła moich oczekiwań,bo jak już wyżej wspomniałam już dawno nie czytałam tak złej i dziwnej pozycji. Książka ta jest po prostu nudna i naprawdę nie mogłam doczekać się momentu, kiedy w końcu się skończy i będę mogła ją odłożyć na półkę, a najlepiej gdzieś wyrzucić, z dala ode mnie.

Przede wszystkim najgorsza jest fabuła. Miało być fajnie,miała być piękna opowieść o poszukiwaniu samej siebie, a wyszło takie "byle co". Często miałam wrażenie, że owa fabuła jest po prostu niedopracowana. Treść miesza się niesamowicie i brak w niej jakiegokolwiek sensu. Wszystkiego jest zdecydowanie za dużo. Co rusz bohaterów spotyka jakaś pseudo tragedia,która powoduje pseudo filozoficzne myśli bohaterów,dzięki którym nagle zmieniają oni swoje dotychczasowe życie o sto osiemdziesiąt stopni. Niestety,bohaterzy są tak oderwani od rzeczywistości, że w żaden sposób nie da się z nimi utożsamiać.

Kolejną żenadą w wykonaniu autorki jest główna postać. Niejaka Grace jest do bólu przewidywalną i przede wszystkim pozbawioną jakiegokolwiek rozumu trzydziestokilkuletnią rozwódką. Często miałam wrażenie, że jej nastoletnia córka, Emma jest od niej o wiele bardziej dojrzała.
Codzienność Grace to głównie skakanie z kwiatka na kwiatek. Jednego dnia zakochuje się w Mike'u, nauczycielu jej córki, a dnia kolejnego marzy skrycie o tym,aby jej ex i zarazem ojciec Emmy oświadczył się właśnie jej. Dwie strony dalej kocha jednak Mike'a, ponieważ jej ex oświadcza się innej. Po kilku dniach owa Grace decyduje się jednak na uczestnictwo na ślubie Briana (ex),przez co później rozpacza, bo przecież nie ma się w co ubrać, jest stara,brzydka i niekochana. Jedyne pytanie towarzyszące mi przez całą lekturę tego "arcydzieła" to : Serio,tak to wygląda w życiu? Chyba u rozhisteryzowanej nastolatki,wkraczającej w okres buntu :-)

Długo zastanawiałam się również nad przesłaniem tej książki i doprawdy nic normalnego nie przyszło mi na myśl poza tym,abyśmy nie byli tak głupi i nieodpowiedzialni, jak główna bohaterka. Nie sądzę jednak,aby taki był zamysł autorki :-P

Jedyne,co dobre w tej książce, to przepisy. Co prawda są one wplecione w treść,pomieszane, poprzez co wszystko staje się chaotyczne, jednakże same w sobie są naprawdę dobre. Myślę, że w przyszłości skorzystam chociażby z dwóch przepisów, dlatego też nie skreślam całkowicie tej pozycji.

Reasumując - "Pudełko z przepisami " to jeden z najgorszych i najbardziej niedopracowanych debiutów, jakie udało mi się przeczytać w moim życiu. Niestety nie jestem zatem w stanie polecić tej książki komukolwiek, bo też naprawdę dawno nie byłam tak zła i zniesmaczona. Zachęcam więc do rozejrzenia się za nieco bardziej wartościowymi pozycjami.

Książka odstresowująca. Może i nie jest to majstersztyk literatury pięknej ale mi przypadła do gustu. Nie mogło być inaczej! Bo przecież łączy w sobie trzy motywy z mojego życia: gotowanie, książki i środowisko LGBT.
Zabiegana Grace ma problemy z dorastającą córką, irytującego byłego męża, niewyjaśniony konflikt z matką i bardzo absorbującą pracę. Po stracie ukochanej przyjaciółki postanawia wrócić do rodzinnej miejscowości. Wyjechała stamtąd kilka lat wcześniej po kłótni z matką i od tamtej pory nie utrzymywała z nią kontaktów. Powrót nie należał do łatwych ale ku swojemu zdziwieniu Grace znalazła tu swoje miejsce na ziemi, wśród rodziny i oddanych przyjaciół. Okazało się też, że istnieje przedmiot, który potrafi łączyć pokolenia: dziedziczone od lat pudełko z przepisami.
"Flaga, wisienka, żelek.
Flaga, wisienka, żelek.
Flaga, wisienka, żelek.
Ręce Grace fruwały, kiedy gorączkowo dekorowała ostatnie blachy babeczek na 4 lipca: maleńkimi amerykańskimi flagami na wykałaczkach, czerwonymi kandyzowanymi wisienkami i niebieskimi żelkami. (...) Emma znalazła przepis w pudełku, a Babeczkowa Brygada go wykorzystała i upiekły tyle, że stosy wypieków zajmowały wszystkie płaskie powierzchnie w domu. Wciąż jedna nie sposób było sprostać zapotrzebowaniu."
W kuchni "dwie dziewczynki zostały młodymi kobietami, córka matką, a matka z córką przyjaciółkami.". "Pudełko z przepisami" to smaczna, podnosząca na duchu opowieść o różnicach pokoleniowych, wielkiej przyjaźni i zaskakującej miłości. Niezbyt wymagająca, lekka lektura, idealna do porannej kawki!

Nudna, przerysowana, jak dla mnie pomyłka.

Nudna, przerysowana, jak dla mnie pomyłka.

"Życie to nie próba chóru.
Każdy dzień jest kolejną premierą"

Książkę przyjemnie się czyta i przy okazji zastanawia nad tym, co w życiu ważne. Jak dla mnie - ok.

"Życie to nie próba chóru.
Każdy dzień jest kolejną premierą"

Książkę bardzo lekko się czyta zawiera smakowite przepisy !!

Książkę bardzo lekko się czyta zawiera smakowite przepisy !!

Czy może być coś bardziej smaczniejszego?
To pudełko zaskoczy nas świetną historia z pysznymi przepisami.

Czy może być coś bardziej smaczniejszego?
To pudełko zaskoczy nas świetną historia z pysznymi przepisami.

Ksiazka bardzo ciepła, rodzinna, opowiada o tym co w życiu ważne, o niekomplikowaniu spraw i szczerości. Przyjemna, lekka i z mądrym przesłaniem :-)

Miła i przyjemna niewymagająca lektura na zimowe wieczory. :)
Przewidywalna jak amerykańskie filmy i oparta na utartym schemacie (rozwód, rozbrykana córka nastolatka, konflikt z matką, rak, kulinarne przepisy),ale mimo wszystko przyjemnie się czyta.

Miła i przyjemna niewymagająca lektura na zimowe wieczory. :)

Piękne "przepisy":)

• 2016
  • 2015
  • 2016
  • EBOOK

Dodaj cytat z książki Pudełko z przepisami