An Astronaut's Guide to Life on Earth

Chris Hadfield Wydawnictwo: Little, Brown biografia, autobiografia, pamiętnik
Little, Brown
2013-10-29
2013-10-29

Autobiografia najsympatyczniejszego astronauty i autora genialnego coveru Bowiego.

Ciekawa biografia kanadyjskiego astronauty. Spotkalem tego Pana na jednym z odczytow, bardzo sympatyczny czlowiek.

Muszę powiedzieć, że opinie na temat tej książki nie są przesadzone. I to naprawdę jest poradnik życia. Bardzo dobra książka o tym, jak żyć, z opisem drogi Hadfielda do zostania i pozostania astronautą. Zawiera dużo życiowych porad, typu bądź przygotowany, zdeterminowany itd., ale jest to podane w bardzo wysmakowany sposób. Zawiera mnóstwo historii i doświadczeń życiowych, także tych zupełnie niezwiązanych z kosmiczną drogą. Super, że jest opisana praca astronauty na ziemi, bo o tym to chyba nikt nie mówi. No i ogólnie, jest czad!

Świetna książka, Chris pokazuje swoją drogę do zostania astronautą. Pokazuje, że każda decyzja miała wpływ na to kim się stał. Książka daje ogromną dawkę motywacji i wzbudza zainteresowanie kosmosem i lotami załogowymi. Porządne 9/10.

Chris to cudowny, mądry, ogromnie sympatyczny facet i właśnie w taki sam sposób prowadzi swoją narrację. Nie da się go nie kochać, nie da się nie uśmiechać przy filmikach ze stacji kosmicznej którymi nas obdarowuje, nie da się czytać tej książki bez zauroczenia kosmosem, nauką, technologią i autorem.

Niesamowita książka. Chris Hadfield opowiada historię swojego życia. Jako mały chłopiec marzył o zostaniu kosmonautą i od tej myśli dążył ku celu. Świetnie napisana, skłaniająca do wielu przemyśleń dotyczących etyki pracy i funkcjonowania w społeczeństwie oraz rodzinie. Polecam!

Pomimo, że na początku nie zapowiada się fantastycznie; po przebrnięciu przez życiorys robi się niesamowicie ciekawa. Opisuje krok po kroku jak wygląda lot w kosmos. A to mnie właśnie interesowało. Także bardzo polecam osobom, które interesują się tematyka kosmosu czy tez są ciekawi kosmicznych podbojów.

Czekała na przeczytanie ponad rok, żałuje że nie przeczytałam jej wcześniej

Czekała na przeczytanie ponad rok, żałuje że nie przeczytałam jej...

Ta książka to dla mnie duże i miłe zaskoczenie. Kupiona przypadkiem, niechcący wręcz, okazała się być czymś zupełnie innym, niż się spodziewałem.

"Zobaczę jak to jest w kosmosie" - pomyślałem, i włożyłem do wirtualnego koszyka. Tymczasem okazuje się, że książka to poradnik - czyli co? Coaching, motywacja - taka sytuacja... Fanem coachingu nazwać mnie nie można; śmieję się zeń przeważnie, a gdy słyszę, że mam sobie coś zwizualizować, wizualizuję sobie, że nie muszę niczego wizualizować.

Wtem - nadchodzi on! - Chris Hadfield, ze swoim pokornym i skromnym poradnikiem. Hola! Czy ten człowiek aby czasem nie jest członkiem hiperelitarnego grona astronautów - i to tych spośród astronautów, którzy byli w kosmosie? Ano jest, co więcej - on nas przez swoją drogę do tego sukcesu prowadzi, pokazując, jak poszczególne decyzje i działania przekładają się na efekty.

Wielkim plusem tej książki jako poradnika jest to, że nikt nas do niczego nie namawia; nikt nie przekonuje, jak żyć, nie wartościuje. Brak mantrycznych powtórzeń, wyświechtanych frazesów, górnolotnych haseł. Książka zbudowana jest inaczej; pada przykład: aby osiągnąć ten cel, postąpiłem tak i tak - sprawdziło się. Rzecz obywa się bez wizualizacji i innych pseudo-technik stosowanych przez rozlicznych coach-hochsztaplerów.

Nie jest to jednak tylko i wyłącznie poradnik. Dowiadujemy się bowiem o kosmosie i pracy astronauty wielu ciekawych i wartościowych rzeczy. Mnie szczególnie urzekły bliskie memu sercu aspekty medyczne podróży w kosmos; z pewnością książka ta będzie przyczynkiem do dalszych moich poszukiwać w tej dziedzinie.

Choć astronauta to zawód raczej niepopularny, to doświadczenia autora każdy z powodzeniem może przełożyć na swoje życie tak zawodowe, jak osobiste. Dla mnie książka okazała się niespodziewaną pomocą w ważnym momencie mojego życia - na początku kariery zawodowej. Książka jest jednak na tyle uniwersalna, że każdy wyciągnie z niej coś dla siebie. Polecam szczerze!

Nie sugerujcie się opisem na okładce. Już w połowie miałam wrażenie, że jest mylący.

Poradnik jest opowieścią o tym, że życie astronauty nie różni się aż tak bardzo od życia każdego z nas. Mamy tu przedstawioną historię sukcesu, historię odpowiedzialności za swoje własne marzenia i ciągłego przygotowywania się na to, że kiedy nadarzy się okazja spełnienia go, będzie się gotowym.

Wyciągnęłam z tej książki kilka ważnych życiowych lekcji i pewnie będę do niej wracać co jakiś czas, bo samo czytanie przygód Hadfielda jest przyjemnością.

• Kosmos
  • 2017