8 (7 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
9788379420285
Ag2S

Artysta zmartwychwstały to powieść skonstruowana na bazie drogi krzyżowej. Składa się z XV rozdziałów – stacji. Osamotniony artysta, żyjący w zniewolonym przez komunistyczny system kraju, nieomal popada w obłęd. Na drodze poszukiwań prawdy, szczęścia i miłości napotyka na wszechobecną hipokryzję, poplecznictwo i brak zrozumienia. Czując się niezrozumiany i wyalienowany, dźwiga swój krzyż i...

Osamotniony artysta, żyjący w zniewolonym przez komunistyczny system kraju, nieomal popada w obłęd. Na drodze poszukiwań prawdy, szczęścia i miłości napotyka na wszechobecną hipokryzję, poplecznictwo i brak zrozumienia. Czując się niezrozumiany i wyalienowany, dźwiga swój krzyż i cierpi. Jest jak Mesjasz pokolenia „zniewolonych umysłów”. Upodlony biedą, której doświadcza w ojczyźnie, wyjeżdża na „zachód” w poszukiwaniu godności.

Tam, obdarzony ponadprzeciętną wrażliwością, rozpamiętuje sceny z dzieciństwa i młodości, które były dlań inicjacją erotyczną i seksualną. Poszukuje prawdziwej namiętności. Czy ją odnajdzie? I jaką prawdę kryje powtarzający się wciąż motyw malarski?

Mocna, bezkompromisowa lektura, dostarczająca głębokich i skrajnych emocji.

źródło opisu: http://zaczytani.pl/

źródło okładki: http://zaczytani.pl/

Fajny pomysł z formułą książki. Stacje to ciekawy literacki zabieg jak się okazało. Bohater opowiada z nie lada zaangażowaniem o swoim życiu, przeżyciach. Bardzo pouczająca lektura po którą powinien zasiąść każdy. Być może bluźnią ale powiedzmy że to taki "mały książę" (choć wiele mu brakuję, wiem) dla dorosłych.

Kamil | 2014-09-27
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 27 września 2014

Niezmiennie od dłuższego czasu, trudno przychodzi mi się oprzeć wszelakim pozycjom, które traktują o środowiskach artystycznych. Interesują mnie nie tylko biografie twórców, różnego rodzaju wspomnienia, albumy i relacje z ich życia, ale także powieści, których głównymi bohaterami są artyści. I z tego powodu, zahipnotyzowany okładką oraz opisem książki, sięgnąłem po "Artystę zmartwychwstałego", Renaty Diaków.

Więcej na: http://czytelnik7.blogspot.com/2014/09/98-renata-diakow-artysta-zmartwychwstay.html

MoznaPrzeczytac | 2014-03-06
Przeczytana: 06 marca 2014

Są książki „ot”, łatwe, lekkie i przyjemne; czyta się je szybko i bez większego wysiłku, ale równie szybko ulatują z pamięci, nie pozostawiając głębszego śladu. I jest literatura przez wielkie „L”. Niełatwa, nielekka, nieprosta i niewygodna. A czasem wręcz – jeśli porusza tematy tabu – także nie-przyjemna. Nie obiecuje przeniesienia do innej, tej lepszej rzeczywistości, do świata, w którym wszystkie marzenia (w końcu) się spełniają, na każdego Kopciuszka czeka gdzieś wyśniony książę i wszystko kończy się w iście hollywoodzkim stylu, czyli tzw. happy endem. Jedną z takich właśnie pozycji jest Artysta Zmartwychwstały. Czuję się zobowiązana ostrzec – lepiej niech nie sięga po nią Czytelnik szukający konwencjonalnej formy rozrywki i chwili wytchnienia od codziennych problemów – swoich i tym bardziej ogólnoludzkich, egzystencjalnych. Bo to powieść wysokiego ryzyka. Intelektualnego, emocjonalnego, obyczajowego.

Artysta Zmartwychwstały to powieść-wyznanie, skonstruowana na planie...

Puchatka | 2016-05-16
Na półkach: Przeczytane, 2016

Pełna recenzja: http://matkapuchatka.blogspot.com/2016/04/mysli-sowa-i-uczynki-artysta.html

Jeśli szukacie lektury trudnej, bo taka jest tematyka książki Renaty Diaków, ale łatwej w odbiorze, bo "Artysta zmartwychwstały" napisany jest językiem niemal poetyckim, to koniecznie musicie skusić się na lekturę. Przyznam, że zakończenie nie wbiło mnie w fotel i nie zrobiło na mnie wrażenia, ale na pewno jest spójne z treścią, z pewnością może być celem samym w sobie.

Nie jest to na pewno książka dla każdego, nie polecę jej osobom bardzo młodym; nie polecę również tym, którzy mogliby uznać ją za bluźnierstwo - Artysta wierzy, owszem, ale nie w instytucję kościelną, a to może oburzać, choć nie musi. Jednak już sam zabieg wykorzystania Drogi Krzyżowej do opisania życia ludzkiego jest odważnym posunięciem i nie każdy może być na to gotowy. Szkoda by było, gdyby takie czynniki miały przesłonić treść, gdyby czytelnik podchodził do niej najeżony i kwestionował wszystko z urzędu, bo tak...

Marta | 2018-02-03
Przeczytana: 11 lutego 2018