Pamiętnik samobójczyni

Wydawnictwo: Maternus Media
Ag2S

Książka pt. Pamiętnik samobójczyni ukazuje świat widziany oczami osoby chorującej na depresję. Główną bohaterkę – Magdę – poznajemy w najtrudniejszym dla niej momencie, chwilę po tym, kiedy zrozpaczona i zrezygnowana postanowiła wszystko zakończyć… Nieudana próba odebrania sobie życia staje się początkiem trudnej walki z chorobą. Autorka w bezpośredni, osobisty, nieraz humorystyczny sposób opisuje zmiany, które w wyniku choroby zachodzą w jej sferze emocjonalnej, poznawczej i codziennym funkcjonowaniu. Ukazuje zmagania głównej bohaterki, stawiającej czoło wyzwaniom, pokonującej krok po kroku własną niechęć, obawy, wracającej do ulubionych zajęć i odzyskującej chęć do życia. Książka ta przekazuje informacje dotyczące różnych form terapii, etapów choroby i zdrowienia. Może także stanowić źródło wsparcia dla osób dotkniętych depresją i ich najbliższych, którym często trudno jest zrozumieć, czym jest ta choroba. Pamiętnik samobójczyni wbrew tytułowi napawa optymizmem i wiarą, że zmiana jest możliwa.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: własne

mmagia | 2018-09-13

Paru rzeczy się dowiedziałam, parę potwierdziłam, a paru pomyślałam "o, czyli to też jest objaw depresji, mimo że nie oczywisty". Dla mnie książka bardzo smutna, co najlepiej ilustruje cytat "Kiedy dusza cię boli tak, że już nie możesz wytrzymać, to chcesz umrzeć".

Pensive_Angel | 2018-05-31

Kolejna świetnie napisana książka, która porusza ciężki i coraz częściej spotykany temat, a chodzi tu o depresję. Czytając ją możemy (może w małym, może dużym) stopniu zobaczyć jak wygląda, gdy ktoś naprawdę choruje na depresję. Jaką musi toczyć walkę z samym sobą, jaka jest ona długa oraz ciężka.
Książka nie jest gruba, ale niech to nie odstrasza, ponieważ niesie za sobą dużo

Jjolka | 2017-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2017

Czytałam lepsze pozycje o chorobach psychicznych, depresji. Dlatego z początku nie chciałam polecać książli bardziej dorosłym czytelnikom. Charakter i sposób wyrażania się mogą oddać niezbyt przychylny obraz chorującej bohaterki. Jednak autorka dzięki pobytowi w szpitalu a potem udziałowi w terapii grupowej przeistacza się, dojrzewa, odzyskuje siebie.
Powiedziałabym, że mnie zaciekawiła bo przedstawiła funkcjonowanie szpitala i terapii grupowej.

ann2912 | 2017-01-30

Jak dla mnie za bardzo przejaskrawione opisy. O depresji wiem niesamowicie dużo (również z autopsji...) i wydaje mi się, że gdybym nie wiedziała o niej nic, to przeczytanie tej książki nie pomogłoby mi zrozumieć. Pomogłoby mi się dowiedzieć, jak to wygląda od strony technicznej, ale nie zrozumieć. Mimo to książka warta przeczytania, bo zawiera wiele prawd dotyczących tej choroby, a zazwyczaj ludzie nie wiedzą o depresji zbyt wiele. Wiedzieć warto, bo depresja nie jest rzadkim zjawiskiem w obecnych czasach.

lunaizvezda95 | 2015-02-03
Przeczytana: grudzień 2014

Świetna książka! Osobom chorym pokazuje, że nie są sami, a tym zdrowym pozwala "wejść" w umysł osoby chorej. Momentami mnie bawiła - mam na myśli sceny w szpitalu i zachowanie niektórych pacjentów. Czyta się ją bardzo szybko, ze względu na to, że tekst nie jest pisany ciągiem a podzielony jest na daty wydarzeń. Zdecydowanie polecam ją przeczytać!

kaka84k | 2014-01-11
Przeczytana: styczeń 2014

Poruszająca książka o stracie , próbie samobójczej i wychodzeniu z depresji.Bohaterka traci bliską osobę matkę ,popełnia samobójstwo jednak zostaje uratowana.Przez co czuje się rozczarowana, gdyż chciała zakończyć swoje problemy i tym samy dołączyć do matki.Budzić się w szpitalu po czym zostaje przeniesiona do szpitala psychiatrycznego gdzie spędza kilka tygodni,oczywiście poznaje pacjentów ich problemy. Z dnia na dzień zaczyna opisywać swoje zmagania, z życiem, depresją, żalem, samotnością. Książka daje jednak nadzieję, że pomału z pomocą można ukoić ból i wrócić do życia.