Jacek, Wacek i Pankracek

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
dzieci, szkoła
SP1

Jacek, Wacek i Pankracek właśnie zaczęli pierwszą klasę. A w szkole tyle się dzieje ! Chłopcy poznają nowych kolegów, doświadczą trudów, ale i przyjemności nauki i dowiedzą się, jak ważne jest, by sobie nawzajem pomagać. Po lekcjach zaś przeżyją na podwórku niejedną przygodę. Czasem się pokłócą, czasem zezłoszczą, ale przyjaźń i tak wygra. Pełne ciepła, klasyczne opowieści Miry Jaworczakowej...

Pełne ciepła, klasyczne opowieści Miry Jaworczakowej od lat zachwycają swoją prostotą i mądrością.

źródło opisu: KAW, 1985

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Książkowo_czyta | 2012-03-18
Przeczytana: 1992 rok

Książeczka należy do grupy pierwszych lektur... A pierwsze lektury miały to do siebie, że łatwo zapadały w pamięć oraz to że płynęła z nich nauka...

Z tej książki możemy nauczyć się jak można traktować szkołę i mogę się założyć, że wiele osób zachowywało się jak tytułowi bohaterowie... Ja niestety nie miałam takich możliwości jak oni oraz inne dzieci, dlatego też lubiłam tę historię... Ze swej strony gorąco ją polecam...

Kwyrloczka | 2018-03-26
Przeczytana: 26 marca 2018

>>Recenzja rozszerzona ze zdjęciami i muzyką na blogu kwyrloczka.pl<<

PRZYGÓD Z LEKTURAMI CIĄG DALSZY

Pewnie moja opinia o tej książce będzie odosobniona - trudno, jakoś to przeboleję. W zasadzie nic szczególnego, historia na godzinkę czytania. Język i stopień skomplikowania raczej dla sześciolatka, a nawet przedszkolaka. Nie rozumiem czemu Jacek, Wacek i Pankracek zabłąkali się do klasy trzeciej. Zbiegli chyba z klasy pierwszej i siedzą teraz cichutko z tyłu pod szafą. No, ale przecież to niemożliwe bo Jacek, Wacek i Pankracek to tacy grzeczni, mili i uczynni chłopcy. Może i za grzeczni i za mili, może też ciut zbyt mało realni.

GODZINA W PRZESZŁOŚCI

Rok wydania książki to cudny drugi rok odwilży - 1955. Na ten rok nie przypada czas szkoły podstawowej ani moich rodziców , ani dziadków. Dziadkowie, choć pisali jeszcze kartki do Stalina, szkołę podstawową już skończyli, a rodzice jeszcze nie zaczęli, natomiast mnie nie było w najśmielszych nawet planach. Sielankowa opowiastka o...

Jacek_1962 | 2018-10-30
Przeczytana: 01 sierpnia 1970

W 1970 roku dostałem w prezencie 3 książki, to była jedna z nich-pierwsze 3 książki, jakie sam przeczytałem. Zabawne przygody trzech pierwszoklasistów (z których jeden ma to samo imię, co ja). A scenę mycia bułeczek ("Myjemy bułeczki") do dzisiaj świetnie pamiętam!

Danway | 2011-12-21
Przeczytana: 1991 rok

Książeczka przeczytana dawno dawno temu o trójce przyjaciół-pierwszoklasistów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodą ze szkołą i nauką... Stąd dowiedzieć się można, że szkoła nie jest taka zła, jak wiele osób ją odbiera... Autorka w prosty sposób przedstawia mądrości, jakie powinniśmy znać...

Z czasem człowiek dorosły mówi: "ale by się wróciło do szkoły, do czasów, kiedy nie martwił się problemami dnia codziennego"... Dlatego nie wolno nam takiego czasu zmarnować i należy wykorzystać jak najlepiej, bo drugi raz już się nam nie przytrafi...

| 2015-11-18
Przeczytana: czerwiec 1993

Dostałem tę książkę w nagrodę za świetne wyniki w nauce...w pierwszej klasie podstawówki ;)

Uwielbiałem te przygody jako dziecko,muszę do nich wrócic,bo już niewiele pamiętam.

Besia | 2014-02-26
Przeczytana: 25 lutego 2014

Przyznam, że książka zrobiła na mnie i przede wszystkim na moim synku, większe wrażenie niż się spodziewałam. Problemy pierwszoklasistów, jak najbardziej na czasie, chociaż umieszczone w odległych, dla nas nieco archaicznych warunkach. Wiele bardzo zabawnych i przy tym mądrych scen, nie ma zbyt natrętnego moralizowania.
Może trochę rażą elementy komunistyczne ("Obywatel Pankracek musi wiedzieć), ale cóż, to teraz wartość historyczna.

Anna | 2015-10-08
Przeczytana: 02 października 2015

Pierwsza lektura mojego synka, który w tym roku rozpoczął szkolną edukację.
Prawdę mówiąc nie spodziewałam się, że aż tak bardzo przypadną mu do gustu trzej bohaterowie, którzy też rozpoczynają naukę w pierwszej klasie. A
Autorka prostym językiem opisuje życie uczniów, ich szkolne dylematy, problemy, wybory. Każda opowieść opatrzona jest osobnym morałem.
Książeczka wartościowa i godna polecenia.

Hefajstosek | 2018-11-29
Przeczytana: czerwiec 1993

julka | 2015-04-08
Na półkach: Przeczytane, Lektury, 2015
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Lektura,którą czytałam bratu teraz,w jeden dzień bez problemu,bo mimo moich nowych gust to Mira zawsze ciekawie coś napisze i po prostu mimo wszystko wciąga.Stare lata i inny świat,ale Jacek,Wacek i Pankracek to historia o wspaniałych przyjacielach,którzy nie potrafią się na siebie gniewać ,nawet jeśli chcą:-)Wacek to uczeń na dostatecznych(to i tak poprawionych),Jacek uczeń czwórkowy,obaj skromni ludzie,a Pankracek to piątkowy i bogaty uczeń.Mira pokazała,że dzieci są najlepsze w wyborze przyjaciół,nie patrzą na oceny ani na status majątkowy,za to na tzw. wnętrze,ale mimo to mają najwięcej kolegów.

adam | 2015-10-01
Przeczytana: 01 października 2015

Pierwsza lektura w klasie pierwszej.
Syn słuchał jej w szkole (w narracji pani) i w domu (narracja moja czyli mamy). Nie zgadzamy się, że opowieści o trójce przyjaciół nie niosły ze sobą ponadczasowych wartości. Prostota i mądrość to zalety tej książeczki.
Polecam,
mama Adasia - ucznia klasy pierwszej.