Puste krzesło

Okładka książki Puste krzesło Jeffery Deaver
Okładka książki Puste krzesło
Jeffery Deaver Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Lincoln Rhyme (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Lincoln Rhyme (tom 3)
The Empty Chair
Prószyński i S-ka
2002-10-08
2002-10-08
837337129X
Janusz Ochab
Lincoln Rhyme detektyw morderstwo

Kolejna część z udziałem Lincolna Rhyme nie zawiedzie naszych oczekiwań. Najważniejsze jest to że książka trzyma poziom który poprzez poprzednie części jest zawieszony dosyć wysoko. Mamy tutaj naprawdę świetnie zawiązaną fabułę która trzyma w napięciu przez cały czas. W tej części mamy mniej zagadnień technicznych a szkoda. Sama końcówka fenomenalna, napięcie sięga zenitu, naprawdę nie idzie się oderwać póki nie dowiemy się jak to wszystko się skończy.

Świetnie się czyta. Trzyma poziom.

Świetnie się czyta. Trzyma poziom.

Najlepszy duet dwójki kryminalistyków w kolejnej, trzeciej już części cyklu posuwa się tropem Owadziego Króla, sprawcy jednego morderstwa i dwóch porwań w miasteczku Tarner' s Corner. Pojmanie poszukiwanego Garretha Hanlona i osadzenie go w więzieniu kończy dochodzenie i sprawa pozornie wydaje się zamknięta. Pozornie, bo wszystko coraz bardziej się komplikuje i dopiero zaczyna nabierać rozpędu....

Autor po raz kolejny zdecydowanie udowadnia, że ciągle jeszcze potrafi napisać bardzo dobry kryminał z historią na wysokim poziomie w sposób totalnie pokręcony, nieprzewidywalny i nade wszystko zaskakujący. Biorąc pod uwagę nagłe i dość nieprawdopodobne zwroty akcji, które potrafiły wywrócić całą dotyczasową narrację do góry nogami, moja cierpliwość została wystawiona na ciężką próbę i w efekcie czytanie tej historii przeciągnęło się do późnej nocy - nie mogłam się oderwać.
Na szczególną uwagę zasługują ciekawostki ze świata przyrody: ukazanie bogactwa owadziego mikroświata i bardzo pomysłowe wykorzystanie jego elementów przez Owadziego Króla, mających kolosalne znaczenie dla rozwiązania całej zagadki.

Kawał porządnie zrealizowanego kryminału z zakończeniem godnym uwagi i niezwykle dynamiczną akcją.

Rewelacja!

Absolutnie genialna seria. Moja ocena to 10 na 10.
Jest tu wszystko: miłość, kryminał, akcja, tajemnice. Jeden z tomów ulokowany został we Włoszech!
Do tego wielki szacunek do autora - to jest czternaście tomów, a nie ma grama nudy. Każdy tom jest inny. Każdy budzi zaciekawienie, wciąga. Przepadłam na ostatnie dwa i pół tygodnia i przeczytałam wszystkie tomy pod rząd.
W tym tygodniu wypatrzyłam w telewizji serial na podstawie pierwszego tomu - "Kolekcjoner kości", jednak nie powalił mnie. W mojej opinii, jest dużo gorszy od powieści. W powieści Amelia jest silną kobietą o niesamowitej osobowości. W serialu wygląda bardziej jak maskotka Rhyme`a. Zdecydowanie bardziej polecam książki.
Czternasty tom został w Polsce opublikowany w 2019 roku i od tego czasu cisza... Szkoda. Nie obraziłabym się za dalsze części cyklu... ;)
Cała serię bardzo polecam!!!

Absolutnie genialna seria. Moja ocena to 10 na 10.
W tym...

Deaver nieustannie mnie zaskakuje, choć ta część momentami była nudnawa.

Deaver nieustannie mnie zaskakuje, choć ta część momentami była nudnawa.

Dla wielbicieli kryminałów. Dobrze się czyta.

Dla wielbicieli kryminałów. Dobrze się czyta.

Bardzo odpowiada mi cykl o Lincolnie Rhymie i Amelii Sachs. Ale tym razem, po przeczytaniu e-booka, muszę obniżyć ocenę za mnóstwo literówek połączonych wyrazów, podzielonych wyrazów, braku niektórych liter i całkowitego braku oddzielenia wątków. Sama fabuła, rozwój akcji i narastające napięcie jest w porządku. Świetne zakończenie i wszystko zmarnowane przez brak korekty lub jej niechlujne wykonanie. Apeluję, żeby ktoś przed wydaniem te e-booki czytał.

Lincoln Rhyme przybywa do Karoliny Północnej, by poddać się operacji w tamtejszym Centrum Medycznym. O jego przyjeździe dowiaduje się szeryf małego miasteczka Tanner's Corner, Jimm Bell. Prosi go o pomoc w ujęciu porywacza dwóch młodych kobiet Mary Beth Mc Connell i Lydii Johansson. Podejrzany to szesnastoletni chłopak Garret Hanlon, zwany owadzim królem. Rhyme podejmuje się wytropienia chłopaka, pomaga mu Amelia Sachs. Na posterunku tworzy prowizoryczne laboratorium i zaczyna badać dostępne dowody. Amelia wraz z kilkoma miejscowymi policjantami udaje się w teren po śladach Hanlona. Rozpoczyna się gra z czasem.

Bardzo sprawnie napisany kryminał, kiedy wszystko wydaje się już rozstrzygnięte, następuje wolta o sto osiemdziesiąt stopni. I pościg rozpoczyna się ponownie. Wciągnęła mnie ta książka niesamowicie, jeśli zastanawiacie się czy przeczytać, nie wahajcie się. Nie pożałujecie.

Rewelacyjna książka, wciąga od pierwszej do ostatniej strony!

Rewelacyjna książka, wciąga od pierwszej do ostatniej strony!

Bardzo mi się podobała. Po pierwsze ten klimat, krajobrazy, tajemnica. Tak mnie wciągnęła, że nie mogłam się oderwać.

• Jeffery Deaver
  • Kryminały