Portret owalny

The Oval Portrait
9780740832031
horror
majkey

Nowela Edgara Allana Poe, której tematem są niepokojące okoliczności związane z pewnym portretem znajdującym się w zamku. Jest to jeden z najkrótszych utworów autora, zajmował on dwie strony, kiedy został po raz pierwszy opublikowany w 1842.

źródło opisu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Portret_owalny

źródło okładki: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/portret-owalny/

Aneta Wiola | 2019-05-30
Przeczytana: 30 maja 2019

SZTUKA PONAD WSZYSTKO!

Otaczają go obrazy, wszystkie są piękne; i chociaż bardzo cierpi, jest nimi głęboko zainteresowany. Jednak nie dostrzegł jednego, światło uniemożliwiło mu spojrzenie na portret młodej kobiety. Przeszukując księgi, natrafia na opis umożliwiający zapoznanie z genezą tegoż dzieła. Obsesja, która odarła człowieka ze wszystkiego, co posiadał.

A zatem powróciłam do klasyki i krótkiej noweli mistrza pióra Edgara Allana Poe’ego. Mówi się, że nie ma to jak klasyka i coś w tym jest, bo po moim czytelniczym, zbyt długim postoju, w końcu zostałam porwana w tę brutalną, realną i smutną historię.

Ileż to razy pchnięci żądzą samorealizacji, ambicji i pychy, byliśmy ślepcami na los ludzi, którzy nas otaczają? Obdarzeni zbyt dużą miłością, cierpliwością i zrozumieniem, często nie dostrzegamy tego, że sami grzęźniemy we własnych marzeniach i planach; które z czasem przerodzą się w naszą obsesję. Smutna historia, napisana ponad wiek temu, doskonale wtapia się w realizm...

Mollinka_90 | 2018-01-19
Na półkach: Przeczytane, Wolne lektury
Przeczytana: 19 stycznia 2018

Opowiadanie w wiktoriańskim stylu, przesiąknięte miłością, zazdrością i całą paletą uczuć, stłoczonych na dwóch stronach tekstu.

Zamek, w którym goszczą podróżni, zawiera w sobie kolekcję dzieł sztuki. Narrator zwraca uwagę na jeden z owalnych portretów wiszących na ścianie i zaznajamia się z jego burzliwą historią.

Opowiadanie Edgara Allana Poe to kunsztowna miniatura, warta przeczytania.

Edyta Zawiła | 2016-05-12
Przeczytana: 12 maja 2016

Edgar Allan Poe zachwyca kunsztem pióra na dwóch stronach.
Zamczysko, podróżni i obraz młodej kobiety.
Barwność gotyckiej opowieści „...Była to młoda, niezmiernie rzadkiej urody dziewczyna — zarówno powabna, jak wesoła. Przeklęty jest ów dzień, gdy ujrzała i pokochała, i poślubiła — malarza. On — zapalony, namiętnie oddany pracy, surowy i już w swej sztuce mający — oblubienicę. Ona — młoda dziewczyna, niezmiernie rzadkiej urody — zarówno powabna, jak wesoła: nic, jeno — światło i uśmiech, i swawolność młodego jelonka. Kochała i wielbiła rzecz wszelaką. Nienawidziła jeno sztuki — swojej rywalki. Przerażała ją jeno — paleta i pędzle, i inne dokuczliwe narzędzia, które ją pozbawiły widoku kochanka..."
Malarz i dwie oblubienice - żonę i sztukę, ta ostania bezwzględna i okrutna wobec tej pierwszej.
Meandry ludzkiej natury, obsesji, nienawiści i miłości najwyższej zawrze mistrz w swym dziele, portret będzie żywy a modelka uschnie...

tivrusky | 2015-01-17
Na półkach: Przeczytane, 2015, Ebook
Przeczytana: 17 stycznia 2015

Najbardziej w Portrecie Owalnym zadziwia mnie ta niezwykła kondensacja, z jaką na tak niewielkim skrawku, autor upycha tyle treści.
Mieści się tu cała nieszczęśliwa historia, pełna miłości i zazdrości, powoli przechodzących w obłęd, pogłębiający się bardziej i bardziej, w końcu tę miłość dławiący. Tajemnica tej opowieści napełnia mrokiem ciemne korytarze i sale pewnego opuszczonego zamku, w którym bohaterowie szukają schronienia w nocy.

I wszystko to na niespełna dwóch stronach tekstu. Niebywałe! Polecam lekturę - to zaledwie kilka minut, a znaleźć można bezproblemowo na wolnelektury.pl.

Maciek | 2019-03-02
Na półkach: Audiobooki, 2019, Przeczytane
Przeczytana: 01 marca 2019

Tylko dwie strony a tyle w nich treści.
"Portret owalny" to opowieść o miłości,tragedii ale także o pożądaniu i zazdrości.Podczas słuchania skojarzyło mi się z "portretem doriana graya" i ciekaw jestem czy Wilde mógł się opierać na tym opowiadaniu.

niedźwiadek Pi | 2017-04-22

Świetne, krótkie opowiadanie.
Niesamowity klimat i wspaniały język!
Wprost nieziemski dreszcz rozkoszy.
Portret niepokojący.
Młodość zamknięta w obrazie.
Miłość wepchnięta na płótno.
Za nieśmiertelność piękna zapłacono końcem życia.
7/10

Micky | 2015-07-20

Według mnie, Rembrandt był jednym z najlepszych portrecistów wszech czasów; siła jego portretów polegała na wpisaniu w obraz historii modela, poddaniu go psychologicznej analizie; świetnym skomponowaniu mimiki i gestów, oddaniu emocji itp. Kiedy czytamy opowiadanie Edgara Allana Poe, "Portret owalny", przychodzi nam na myśl, że autor portretu swojej żony właśnie w ten sposób zechciał ją przedstawić.

Jej wieczne piękno miało odtąd być zamknięte w owalnej ramie, zatrzymywać wzrok kontemplatora, by budzić zachwyt.
Z historii życia tego malarza wiemy, że był zakochany w portrecie żony bardziej od niej; wolał utożsamiać się z powołanym przez niego tworem na obrazie, dostrzegać w nim własne dzieło - nieco podkoloryzowany i nieco odmieniony obraz piękności. Ale nadal jak żywy, pulsujący blaskiem...

"Zaiste! To życie samo!" - powiedział o własnym portrecie, nie spostrzegając, że jego żona cierpi, bo nienawidzi sztuki, która odebrała jej ukochaną osobę.
Paradoksalnie: obraz był bardziej...

Axsiu | 2015-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2015

W tym jakże krótkim opowiadaniu Poe pokazuje w ciekawy sposób przykład ludzkiego obłędu stojącego naprzeciw miłości, który stopniowo prowadzi do tragicznego finału. Morał wynikający z tej noweli jest aktualny po dziś dzień.
Wszystko to w posępnej oprawie starego, opuszczonego zamczyska w środku nocy.

Booknerd | 2014-10-04
Na półkach: Przeczytane, 2014

Kolejny dowód na to, że krew nie musi lać się strumieniami, żeby horror spełnił swoje zadanie. Poe w niesamowity sposób powoli buduje napięcie i chociaż to opowiadanie jest bardzo krótkie, atmosfera jaka mu towarzyszy powoduje ciarki.

SFspace | 2019-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2019

Tak ciekawie, tak ładnie i w tak niewielu słowach.