Diabeł w Białym Mieście

Wydawnictwo: Sonia Draga
The Devil in the White City
historyczna
Ag2S

Prawdziwa historia dwóch mężczyzn, architekta i seryjnego mordercy, których losy połączyła ze sobą największa wystawa w amerykańskiej historii: Kolumbijska Wystawa Światowa z 1893 roku, zorganizowana w Chicago i nazywana „Białym Miastem”. Daniel Hudson Burnham, wybitny dyrektor robót wystawy i twórca wielu ważnych budynków, takich jak Flatiron Building w Nowym Jorku czy Union Station w Waszyngtonie, pokonuje liczne przeszkody i wraz ze swoim zespołem stara się przekształcić podmokły park Jacksona w „Białe Miasto”.
W tym samym czasie Henry H. Holmes, młody lekarz, złośliwie parodiując „Białe Miasto” Burnhama, wznosi nieopodal swój Hotel Wystawy Światowej – urządzając w nim straszliwe miejsce mordów, wyposażone w stół sekcyjny, komorę gazową i piec krematoryjny.

Diabeł w Białym Mieście prowadzi czytelnika w czasy pełne magii i wzniosłości, sprawiając, że dym, romans i tajemnica amerykańskiego wieku pozłacanego, jak określają historycy późny wiek dziewiętnasty, ożywają ponownie.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2014

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl

Mavericus | 2013-02-09
Przeczytana: 08 lutego 2013

Znane jest wam zapewne nazwisko Holmes. To zasługa sir Arthura Conan Doyla. Jego książki o przygodach Shelocka Holmesa odmieniły oblicze światowej literatury. Jednak tym razem to nie zasługa pisarza, ale stworzona przez niego postać wpłynęła na losy tak wielu osób.

Wpierw jednak należy przybliżyć Wam okres, w którym te wydarzenia mają miejsce. Mamy rok 1893, w Chicago mają stworzyć Światową Wystawę na cześć 400- setnej rocznicy odkrycia Ameryki przez Kolumba.

Parę lat przed tym wydarzeniem, strach w sercach skutecznie zasiał znany XIX-wieczny seryjny morderca.

„Pierwsze morderstwo Kuba Rozpruwacz popełnił 31 sierpnia 1888, ostatnie- w nocy 9 listopada spotkał się wówczas z prostytutką Mary Kelly i poszedł z nią do jej pokoju. Kelly była wówczas w trzecim miesiącu ciąży. Pięć potwierdzonych morderstw, tylko pięć, a Kuba rozpruwacz stał się na zawsze uosobieniem czystego zła” (1)

Dokonania tego troglodyty dość szczegółowo zrelacjonowała londyńska prasa, a do informacji opinii...

joly_fh | 2017-03-27
Przeczytana: 26 marca 2017

Erik Larson specjalizuje się w pisaniu książek, opartych na faktach, o mało poznanych wydarzeniach historycznych. Taką książką jest też "Diabeł w Białym Mieście" - opowiadający o Wystawie Światowej, jaka została zorganizowana w Chicago w 1892 roku. Autor opisuje w szczegółach jak doszło do tego, że to właśnie Chicago przyznano zaszczyt organizacji wydarzenia, jak projektowano budynki, jak je budowano, wreszcie jak przebiegała sama wystawa, a nawet jak wyglądały jej finanse. Nic dziwnego, że pojawiają się głosy rozczarowania, że książka jest rozwlekła i nudna - ze strony osób, które spodziewały się, że będzie to opowieść o seryjnym mordercy. Srogo się oni zawiodą - "Diabeł" to nie jest książka o seryjnym mordercy, psychopacie, nie jest to powieść, a już na pewno nie powieść sensacyjna, tudzież kryminał. Wzmianki o niejakim doktorze Holmesie, który zamordował z zimną krwią kilka, a może nawet kilkanaście/dziesiąt osób(ile dokładnie nie wiadomo, bo policja nie zainteresowała się tym,...

mamalgosia | 2014-09-02
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 06 lipca 2014

Wielkie wydarzenia od zawsze interesował, fascynowały i przyciągały ludzi. Wystawa Światowa w Paryżu odniosła spektakularny sukces. Młode Stany Zjednoczone nie mogły być gorsze. Chciały udowodnić światu swoją wielkość. Z tego też powodu postanowiły zorganizować wystawę, która miała przyćmić tę paryską. Długo trwały spory o lokalizację imprezy. W końcu zdecydowano się na Chicago. Starannie wybrano architektów odpowiedzialnych za realizację śmiałych planów. Zaszczyt ten przypadł Danielowi Burnhamowi i John'owi Rootowi. To oni koordynować mieli prace architektów, projektantów ogrodów, budowniczych. Niestety Root zmarł w trakcie wstępnych negocjacji z najlepszymi specjalistami w kraju. Daniel Burnham w hołdzie zmarłemu przyjacielowi postanowił doprowadzić ich plany do końca. I tak, w niezwykle krótkim czasie, powstało miasto marzeń - Białe Miasto.
W kraju panował kryzys. Budowa na terenach wystawy kolumbijskiej zapewniała pracę, dlatego do Chicago ściągali ludzie z całego kraju....

Damian Pławiński | 2013-12-13

Mimo, że dość obszerna, przeczytałem bardzo szybko. Bardzo podobał mi się wątek budowy wystawy- jak dla takiego pasjonata-amatora historii jakim jestem- idealnie odzwierciedlał to niezapomniane wydarzenie jakim z pewnością była Światowa Wystawa Kolumbijska z 1893 roku.
Rozdzielenie wątków morderstw oraz wystawy pomaga czytelnikowi wszystko chronologicznie sobie poukładać w głowie.
Świetnie wplecione zostały opisy życiorysów jednych z najwybitniejszych architektów Ameryki- co wzbogaca wiedzę czytelnika o wiele ciekawych faktów z historii USA.
Idealnie zostają opisane czasy kryzysu i biedy jaka panowała na ulicach- zostajemy zaznajomieni z obrazem szarego i brudnego miasta jakim ówcześnie było Chicago.
Opis samego mordercy do końca książki trzyma w napięciu- autor pozwala nam na zapoznanie się z jego dzieciństwem, okresem dojrzewania i totalną bezwzględnością, która kieruje nim do czynów, które wielokrotnie przyprawiały mnie o "gęsią skórkę", a fakt, że książka opisuje autentyczne...

Violla92 | 2014-09-14
Przeczytana: 14 września 2014

Książka Erica Larsona podzielona została na wątki dwóch bohaterów doktora i architekta. Wątek Holmesa jest bardziej rozbudowany natomiast wąek Burnhama to opis jego walk o zbudowanie wystawy i o uczynienie jej największym cudem XIX wieku. Muszę przyznać, że Ci którzy nie lubią czytać rozwlekłych opisów będą książką rozczarowani i może okazać się dla nich nudna, gdyż zawiera ona dużo wiadomości o budowie ekspozycji. Mi osobiście te opisy nie przeszkadzały, gdyż uczęszczałam do technikum budowlanego i jestem z nimi oswojona. W książce brakowało mi trochę tego, że losy bohaterów nie połączyły się. Miałam nadzieję, że dojdzie do spotkania, ale rozczarowałam się. Powieść warto przeczytać ze względu na Holmesa, bardzo podobały mi się rozdziały z nim w roli głównej. Chociaż i tu zabrakło mi więcej opisów popełnionych przez niego zbrodni. O książce dowiedziałam się z reklamy w gazecie Focus Historia. Lubię czytać książki napisane oparte na prawdziwych faktach, a to jest właśnie jedna z...

Chicago. Książka opowiada o dwóch niezwykłych mężczyznach, przy czym wyraźnie zaznaczone jest, ze jeden z nich służył dobru a drugi złu.
Pozytywny bohater to Daniel Burnham - architekt bez wykształcenia, który odpowiadał za Kolumbijską Wystawę Światową z 1893 r. Zresztą wystawa ta jest trzecim głównym bohaterem powieści.
Drugim mężczyzną jest dr H. Holmes - pierwszy amerykański seryjny morderca. Książka jest wybitna, napisana z niezwykłą precyzją, wspaniale oddaje klimat wielkiego miasta - Chicago- końca XIX wieku. Jest głębokim źródłem wiedzy na temat Kolumbijskiej Wystawy Światowej - z podziwem czytałam o ludziach i ich ogromnym wysiłku, który włożyli, aby doszła do skutku. Zainspirowała mnie postać Burnhama, wcześniej jedynym amerykańskim architektem, o którym słyszałam, był Frank Lloyd Wright. Jest w końcu ponurym zapisem działań Holmesa, potwora w ludzkiej skórze, który grasował w Chicago u schyłku wieku.
Niesamowita lektura.
Do tej pory mam na koncie trzy książki Erika...

nuna21 | 2018-01-19

Erik Larson jest mistrzem w wyszukiwaniu pozornie mało znaczących wydarzeń historycznych i tworzeniem wokół nich narracji.
Po zakończonej lekturze mam wrażenie, że osoba mordercy dała właśnie przyczynek do zagłębienia się w temat. Autor skrupulatnie kreśli przed czytelnikiem ówczesne realia, skupiąc się głównie na rozwoju Chicago, budowie wystawy światowej z 1893 roku i histori niejakiego doktora Holmesa.
Jest to zdecydowanie powieść historyczna, momentami nużą przydługie opisy budowy poszczególnych budynków na wystawie, kłótnie i zatargi pomiędzy architektami. Na szczęście autor fragmenty dotyczące wystawy przeplata rozdziałami poświęconymi Henremy H. Holmesowi, który z iście chirurgiczną precyzją realizuje swój makabryczny plan.
Ciekawa pozycja nie tylko z uwagi na wątek morderstw ale też szeroką panoramę społeczną ówczesnej Ameryki.

Lena | 2016-06-03
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 02 czerwca 2016

Książka inna niż dotychczas czytałam. Autentyczna historia architekta i seryjnego mordercy. Dla osób, które nie lubią długich opisów książka może wydawać się nudna. Chociaż ja też nie przepadam za dłużącymi się opisami - zbędnym wypełnianiem kartek tekstem - to w tym przypadku byłam mile zaskoczona. Dużo szczegółów, cytatów. Ogólnie oceniam pozytywnie i raczej sięgnę po inne książki tego autora.

Sosenka | 2014-03-04
Przeczytana: 2014 rok

Eryk Larson to sławny i lubiany autor amerykański. Studiował historię i dziennikarstwo, pisze do różnych znanych gazet jak"Wall Street Journal" i "Time", uzyskał wiele cennych nagród między innymi nominacje do National Book Award. Jego poprzednie dwie powieści uzyskały same dobre oceny i były oparte na faktach co dobrze charakteryzuje styl autora. Larson lubi łączyć fikcję z rzeczywistością tworząc niezwykłe obrazy. Obecnie mieszka z żoną i dwiema córkami w Seattle, a na podstawie książki z dzisiejszej recenzji ma powstać film kinowy z Leonardem DiCaprio w roli głównej.
"Diabeł w białym mieście" to powieść o niezwykłej fabule z wieloma wątkami i postaciami, które splatają się w jedną spójną całość. Jest to połączenie kilku gatunków, które doskonale się uzupełniają. Oczywiście króluje sensacja i kryminał, choć da się wyczuć nutkę thrilleru, a nawet przygody i przede wszystkim akcji. Wszystko jednak dzieje się powoli, lecz nie nudno. Każdy wątek, wydarzenie mają swój czas i...

PokójZKsiążkami | 2018-03-13

Opowieść zawarta w książce Erika Larsona "Diabeł w Białym Mieście" oparta jest o autentyczne wydarzenia i postaci. Akcja dzieje się w latach 1890-1895 w Chichago w czasie przygotowań i trwania Kolumbijskiej Wystawy Światowej. W powieści przeplatają się dwa wątki. Pierwszy: to planowanie, projektowanie i budowa wystawy i działania autentycznych osób ówcześnie żyjących zaangażowanych w jej powstawanie.Autor często przytacza autentyczne wypowiedzi pracujących przy niej ludzi, fragmenty listów. Wątek drugi to także autentyczna postać Henrego H. Holmsa, seryjnego mordercy, który wykorzystuje okres przygotowania i trwania wystawy, i związane z nim zamieszanie oraz napływ wielu obcych ludzi do miasta, do realizacji swoich okrutnych celów. Zupełnie dwie różne historie, jednak gdzieś tam splatające się i zależne os siebie, osadzone w tym samym momencie dziejowym. Pomysł równoległego współistnienia dwóch wątków sprawia, że z ciekawością czeka się i powraca do każdego z nich. Część...