Stłumione głosy

Tłumaczenie: Ewa Kowalska
Cykl: Vera Stanhope (tom 4)
Wydawnictwo: Amber
Silent Voices
śledztwo, zwłoki, morderstwo, śmierć
Ag2S

Nie spodziewa się, że tu w saunie znajdzie ciało kobiety.

Szybko ustala, że ofiarą jest Jenny Lister, kierowniczka miejscowego ośrodka opieki społecznej. Poznaje jej córkę, narzeczonego córki, jego matkę – autorytet lokalnej elity - koleżankę Jenny z pracy. W tej sprawie przewija się dużo kobiet – niezamężnych, rozwiedzionych, porzuconych, zaniedbywanych. Każda z nich to oddzielna opowieść: o samotności, milczącym cierpieniu, poczuciu winy.
Każda z nich ma motyw zbrodni…

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2014

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl

wiejskifilozof | 2016-11-10

Kolejna przygoda z Verą,bardzo udana.Tym razem,pani komisarz znajduje trupa kobiety w saunie.
Temat,bardzo ciekawie opisany.Mamy,tu powolne śledztwo.
Gdzie jest dużo wyjazdów,rozmów z ludźmi.
Poznajemy bliżej życie zamordowanej kobiety,gdy jeszcze żyła.
Moim zdaniem,to świetna książka.
Piękny rasowy kryminał.

gwiazdka | 2014-05-23
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 23 maja 2014

Czwarta ostatnia już część przygód inspektor Very, dlatego od początku książki czułam, jakbym spotkała starych znajomych. W tym tomie, podobnie jak w poprzednich, śledztwo przeplata się z wątkiem obyczajowym, opisem życia w małej społeczności, co książkom Ann Cleeves dodaje niepowtarzalnego klimatu i kolorytu. Samo śledztwo jak zawsze zagmatwane i trudne do odgadnięcia. Oczywiście ostatnie strony dostarczają wyjaśnienia motywów i wszystko wyjaśniają.

Moim zdaniem książka powinna się spodobać każdemu, komu podobały się inne tytuły autorstwa A Cleeves, poza tym „Stłumione głosy" polecam wszystkim miłośnikom kryminałów. I na koniec mała uwaga do chronologii, kto nie czytał poprzednich, a trafi na ostatni tom, nie powinien się zniechęcać, bo nie ma tutaj żadnych tajemnic, kolejność raczej nie ma znaczenia.

liaguszka | 2015-06-07
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 06 czerwca 2015

Z każdą przeczytaną książką coraz bardziej lubię główną bohaterkę, Verę Stanhope. To baba z krwi i kości, żadna piękność, żaden ideał. I dlatego taka fajna. I "ma łeb"- jak sama o sobie mówi. Polecam

tajus | 2014-07-29
Przeczytana: 12 lipca 2014

Ann Cleeves to brytyjska pisarka mająca na koncie ponad dwadzieścia powieści, które są wydawane w wielu krajach na całym świecie. Za "Czerń kruka" została uhonorowana w 2006 roku nagrodą Duncana Lawrie Daggera, a rok później - szwedzką nagrodą Martina Becka. Po jej utwory często sięgają producenci filmów i seriali. Serial "Vera" od prawie trzech lat cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców Wielkiej Brytanii i nie tylko.

W "Stłumionych głosach", czwartej części serii o Verze, czytelnik poznaje główną bohaterkę od nieco innej strony. Vera bowiem, miłośniczka piwa i niezdrowego jedzenia, na polecenie lekarki, musi zacząć dbać o swoje zdrowie, a co za tym idzie, kondycję. Dla twardej i porywczej kobiety jest to co najmniej niepotrzebne i krępujące, ale ostatecznie decyduje się ona zapisać do klubu fitness, oczywiście położonego jak najdalej od komendy policji, po której kręcą się przecież jej współpracownicy. Wszystko to samo w sobie wydaje się komiczne, a co dopiero...

mamago | 2016-05-31
Przeczytana: maj 2016

"Stłumione głosy" to powieść kryminalna w jak najbardziej angielskim znaczeniu. I jest to w mojej ocenie mocna strona tej powieści. Tym razem inspektor Vera Stanhope, ze względu na swoją wagę, zostaje zmuszona przez lekarkę do ćwiczeń fizycznych. Jej wybór pada na pływalnię w eleganckim klubie fitness. I to w godzinach porannych,żeby nikt z jej nikt z jej zespołu nie nakrył szefowej na tym wstydliwym procederze... Wkrótce Vera odnajduje w saunie martwą kobietę, która prawdopodobnie została uduszona. Niestety spokój tego miejsca zostaje brutalnie przerwany, a tajemnica inspektor wyjdzie na jaw.
Vera wraz z sierżantem Joem Ashworthem rozpoczyna mozolne śledztwo, w którym pojawi się wiele niezamężnych, rozwiedzionych i zaniedbanych kobiet. A każda z nich będzie miała motyw do zemsty...
"Stłumione głosy" czyta się szybko dzięki lekkiemu językowi i wciągającej fabule. Autorka wprowadziła kilka ciekawych z pozoru niepowiązanych ze sobą wątków, które pod koniec łączą się w logiczną...

Marta | 2014-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2014

Chciałabym się tutaj ustosunkować do dwóch rzeczy. Znam Verę z serialu, który był dla mnie typowym współczesnym kryminałem, od modnych skandynawskich różniącym się tylko tym, że aktorzy mówili po angielsku. Ale poza tym był tak samo chłodny i wyprany z kolorów. Natomiast na okładce książki, było napisane, że autorka stworzyła Verę, jako przeciwwagę, dla pięknych, uporządkowanych bohaterek skandynawskich kryminałów. Nigdy nie odbierałam policjantek skandynawskich jako pięknych i uporządkowanych, ale nie nie jestem jakąś wielką znawczynią tej literatury. Książka Ann Cleeves okazała się natomiast typowym angielskim kryminałem, które to od zawsze bardzo lubię. Może akcja nie jest jakoś specjalnie zagmatwana, a książka nie trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, ale bardzo fajnie się ją czyta.

Krzysztof Mroczko | 2015-01-29

O Verze Stanhope już pisałem wcześniej, ten cykl powieściowy jest jednak tak urzekający, że wciąż będę namawiał do czytania. Każda odsłona śledztw prowadzonych przez inspektor Stanhope jest czymś, czego właściwie nie można przegapić. Nie trzeba być przy tym fanem kryminału, można te książki odczytywać także jako słodko-gorzką analizę współczesnego brytyjskiego życia. Wydawnictwo Amber przybliża jej książki, stacja telewizyjna Ale Kino prezentuje czwarty już sezon serialu, a Stłumione głosy są jednym z lepszych odsłon wszystkich śledztw Very.
Ann Cleeves powiedziała, że powodem stworzenia postaci Very Stanhope było znużenie pięknościami, jakie prowadzą śledztwa na ekranach telewizorów i kartach powieści, zwłaszcza tych skandynawskich. Jej policjantka jest zupełnie normalna i jednocześnie całkowicie wyobcowana ze społeczeństwa. Jedynym powodem jej życia jest praca, nic innego się nie liczy. Sens życia wymierzają kolejne zbrodnie, czuje się wówczas najlepiej, jest pełna energii i nie...

Anka | 2014-07-22

Ciekawy kryminał z nietuzinkową panią detektyw.
Ciekawa para partnerów, dobrze skonstruowana intryga.
Nie jest prosto domyślić się, kto jest obiektem poszukiwań bystrej detektyw. Nieco męczy czytelnika styl pisarki, ale trzeba się przełamać. Nagrodą jest dobra rozrywka, z bardzo dobrym kryminałem.

Marianna | 2016-04-18
Przeczytana: 11 stycznia 2015

Inspektor Vera Stanhope nigdy nie przypuszczała, że ktoś zdoła ją namówić do ćwiczeń fizycznych. Z niechęcią poddaje się zaleceniom lekarza. Żeby jednak podwładni nie odkryli, że jej zdrowie szwankuje, zapisuje się do eleganckiego fitness clubu, gdzie, jak wie, nie pojawi się nikt z jej zespołu. Nie spodziewa się, że tu w saunie znajdzie ciało kobiety. Przez krótką chwilę przelatuje jej przez głowę, że choć raz w życiu ma do czynienia z prostą, zwyczajną śmiercią z przyczyn naturalnych. Ale śmierć nigdy nie jest zwyczajna ani prosta… A na szyi kobiety widnieją ciemne pręgi. Vera rozpoczyna śledztwo. Razem z Joe Ashfordem przesłuchuje gości i pracowników klubu. Joe z trudem usiłuje godzić obowiązki ojca i męża z pełną gotowością do towarzyszenia Verze dwadzieścia cztery godziny na dobę. Za to Vera rozkoszuje się pracą na pełnych obrotach, z entuzjazmem zdecydowanie większym niż ten, jaki wkłada w ćwiczenia. Szybko ustala, że ofiarą jest Jenny Lister, kierowniczka miejscowego ośrodka...

Charyzmatyczna | 2017-12-29
Przeczytana: 24 grudnia 2017

No.

Kolejna pozycja na kryminalnej liście, która poprzez pozbawienie jej przewidywalności, w połączeniu z nutką brytyjskiego humoru i zawiłości fabularnej, stanowiła wspaniały dodatek do wieczoru.

Vera i jej haryzma, wraz z zaangażowaniem w pracę, wspomaganym przez partnera dochodzeniowego, to ciekawy układ, przyjemny dla czytelnika i pod kątem analizy i przez wzgląd na możliwość wyłapania jej zmiany wraz z rozwojem cyklu.

Tym razem, nawet skusiłam się na samą adaptację serialową, która niestety pozbawiona jest dużej ilości detali i komplikacji, wplecionych w książkę, co tylko świadczy, że A.C w swoim tworze starała się być bardzo dokładna.

Na plus.