Szubienicznik. Falsum et verum

Cykl: Szubienicznik (tom 2)
Wydawnictwo: Otwarte
Ag2S

Drugi tom bestsellerowej powieści Jacka Piekary „Szubienicznik” Tropiciel złoczyńców gwałcicielem i mordercą? Podstarości Jacek Zaremba, który przybył do stolnika Ligęzy, by rozwikłać sprawę sfałszowanych listów, został oskarżony o okrutne zbrodnie. Czy dowiedzie swej niewinności i tego, że również padł ofiarą intrygi? A może Zaremba to wilk w owczej skórze? Kontynuacja „Szubienicznika” do...

Drugi tom bestsellerowej powieści Jacka Piekary „Szubienicznik”

Tropiciel złoczyńców gwałcicielem i mordercą?

Kontynuacja „Szubienicznika” do ostatniej chwili trzyma czytelnika w napięciu. Stare tropy jeszcze bardziej się plączą, nowe fakty wychodzą na jaw. Kto jest kim w tej tajemniczej rozgrywce?

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,4225,Szub...»

ardnaskela | 2016-12-05

Tom drugi, chociaż krótszy niż pierwszy, rozwija intrygę i naprowadza nas na właściwy trop. Bardzo przypadł mi do gustu pomysł kryminału osadzonego w drugiej połowie XVII wieku. Szkoda tylko, że autor jakby stracił zapał aby dokończyć serię. A szkoda. Wielka szkoda. Mam nadzieję, że się mylę.

Shimik | 2015-07-23

Wreszcie zdecydowałem dowiedzieć się o co chodziło z oskarżeniami jakie zastały rzucone na koniec pierwszej części Szubienicznika. Powiem szczerze... zostałem nie licho zaskoczony:) Podobało mi się co z tego wynikneło i nawet teraz zmieniłem zdanie na tej pierwszej książki:) Polecam gdyż okazuje się to być ciekawą lekturą:)

wiejskifilozof | 2016-02-05

Czytając tom numer 2,byłem przygotowany na jakoś dobrą akcję.
Dużo pojedynków,czy też intrygę sięgającą dworu królewskiego.
Falsum Et Verum,to książka mim zdaniem bardzo przegadana.
Taka wręcz.Dużo mówią,a mało robią.
A jednak słowa,które padają z ust bohaterów są jak najbardziej trafne.
I odnoszą się do wydarzeń z tamtych lat.
Książka,nie jest dla tych co chcieliby słyszeć cięcia szabli czy też wystrzałów z pistoletów.
Ale,rozmowa i pewna zagadka.Sprawiła,że książka jest tak fascynująca.
A tom 3 może już wkrótce.

Roland | 2014-11-24
Przeczytana: 23 listopada 2014

Kontynuacja niezwykłej intrygi kryminalnej osadzonej w realiach płaszcza i szpady. Brawurowy styl autora przenosi czytelnika wprost do siedemnastowiecznego, pełnego tajemnic polskiego dworu. Drugi tom „Szubienicznika” jest tak samo skonstruowany jak tom pierwszy. Akcja nieznaczne posuwa się do przodu. Istotą powieści znów są historie poszczególnych bohaterów, które zamiast rzucać nie co światła, czynią całą opowieść jeszcze bardziej tajemniczą. Jacek Piekara nie obniżył swego stylu pod względem języka, rzetelności, udanego odwzorowania realiów szlacheckiej Polski w porównaniu do tomu pierwszego. „Szubienicznik. Falsum et verum” nie tylko swoją historią wciąga czytelnika, ale sprawia, że po przeczytaniu będzie się miało ochotę na dalszą część.

Podstarości Jacek Zaremba został oskarżony o okrutne zbrodnie. Czy dowiedzie swej niewinności i tego, że padł ofiarą diabolicznych knowań? A może Zaremba to wilk w owczej skórze? Kontynuacja „Szubienicznika” do ostatniej chwili trzyma...

kjakksiazka | 2014-03-13

Mogłabym długo pisać jaki styl Piekary jest wyjątkowy- po Krzyżakach Sienkiewicza nikt tak dobrze nie pisał o polskiej szlachcie wplatając w to wszystko wątki kryminalne- ale kto przeczyta, sam się przekona, że warto zajrzeć do dworu pełnego tajemnic. Tajemnic, które nie zostaną rozwikłane, ponieważ znów mamy do czynienia z zakończeniem otwartym, będącym wprowadzeniem do kolejnego tomu, a zarazem pozostawiającym czytelnika w domysłach. Bawienie się z czytelnikiem kotka i myszkę- to cecha charakterystyczna autora. Myślę, że w literaturze jak najbardziej pozytywna.

czytaj więcej: http://kjakksiazka.blogspot.com/2014/03/kiedy-rok-temu-zaczea-recenzowac.html

deskath | 2015-04-28
Przeczytana: 27 kwietnia 2015

Dalszy ciąg "Szubienicznika" wywarł na mnie dobre wrażenie. Zabierając się za drugą część byłem już przygotowany na styl w jakim autor pisał tę książkę, więc nie przeszkadzały mi już tak bardzo rozwlekłe rozmowy, które czasami donikąd nie prowadzą, a są tylko ozdobnikami powieści. Akcja rozpoczyna się w tym samym miejscu gdzie zostawiliśmy bohaterów w tomie pierwszym. Nadal nie do końca wiemy jaką intrygę zafundował nam autor. Ale tajemnicze historie gości stolnika Ligęzy zaczynają się powoli zazębiać i szczerze mówiąc jestem bardzo ciekawy co pan Piekara zafunduje nam w następnym tomie. Przy czytaniu tej powieści trzeba niekiedy wykazać się cierpliwością. Ale myślę, że warto zagłębić się w tą historię szlachecką podlaną kryminalnym sosem.

Paweł | 2015-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2015

Druga część Szubienicznika wywarła na mnie dobre wrażenie. Może nie ma tej właśiciwej akcji i ale jest pełno intrygi, która zakrawana o historię buduje świat polskiej szlachty. Jest dużo opisów zachowań poszczególnych bohaterów i ich losów. Polecam!

Bodzepor | 2014-05-18
Przeczytana: 18 maja 2014

Książka jest równie specyficzna jak część pierwsza - akcji nie ma tu wcale (nie licząc sytuacji, gdy Ligęza zbyt mocno poruszył nogami w miednicy i ochlapał Zarembę wodą), ale jednak historia mocno wciąga.

PonuryDziadyga | 2014-11-28
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 28 listopada 2014

Nie tego się po tym tomie spodziewałem… Co do pierwszego - rozumiem, że akcja w nim nie pędziła w szaleńczym tempie, bo miał on służyć przedstawieniu historii wszystkich dramatis personae. Miał swój urok starego kryminału, gdzie wszyscy zbierają się w jednym pokoju, a nagle ktoś dramatycznym głosem oznajmia: „wśród nas znajduje się morderca!”- pośpiech byłby wręcz zakazany. Ale to, że w drugim tomie wspomniane tempo padnie na pysk, to mnie Pan Piekara zaskoczył bardzo.
Co prawda jest tu kilka momentów, gdzie w fabule robi się kolejny węzeł i coś zaczyna się klarować, ale to zdecydowanie za mało - oczekiwałem jakichś wyjaśnień, które w znaczący sposób rozjaśniłyby obraz, ale wygląda na to, że autor zamyśla sztucznie przeciągnąć tę serię ponad miarę.
Opis nastrajał optymistycznie: coś się miało wreszcie dziać. A co wyszło? Ekhm… oceńcie sami, drodzy czytelnicy - ja się poczułem bezczelnie okantowany.
Całe szczęście, że Jacek Zaremba, nasz główny bohater i dochodzeniowiec-Sarmata,...

McRap1972 | 2014-12-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 06 grudnia 2014

I znowu powiem. Jacek Piekara nie schodzi poniżej pewnego poziomu.
Tom 2 "Szubienicznika" zaczął się dokładnie w tym samym miejscu, w którym skończył się tom 1. Mamy więc już na samym początku prawdziwe emocjonalne trzęsienie ziemi. Szkoda tylko, że autor nie przedłużył tego wątku, nie potrzymał nas dłużej w niepewności. I jak na mój gust zbyt szybko wyjaśnił sprawę.
Po takim początku napięcie wyraźnie spadło. Niemniej dalej czytałem z prawdziwą przyjemnością. Może i książka jest przegadana. Może dygresji jest zbyt wiele. Ba, ale cóż to za przegadanie. Jaki piękny, kwiecisty język serwuje nam Piekara. Naprawdę czytałem z przyjemnością.
Zakończenie podobnie jak w tomie 1, także i teraz zostawiło mnie z półotwartymi ustami. Niestety, tym razem nie czekała na mnie następna część powieści. Cóż ... zgrzytając zębami ze złości, muszę uzbroić się w cierpliwość i poczekać na tom 3.
Oczywiście polecam :)