Sprawa Münstera

Cykl: Komisarz Van Veeteren (tom 6) | Seria: Czarna seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
Münsters fall
Ag2S

Szósta książka w serii kryminalnej Håkana Nessera o komisarzu Van Veeterenie i jednostce policyjnej w Maardam. Czterech zaprzyjaźnionych ze sobą emerytów świętuje wspólną wygraną w lotto. Niebawem jeden z nich zostaje zadźgany w swoim domu. Kilkadziesiąt ciosów zadanych nożem pozbawia go życia, zanim zdążył choćby tknąć swoją część wygranej. W tym czasie komisarz Van Veeteren jest na...

Czterech zaprzyjaźnionych ze sobą emerytów świętuje wspólną wygraną w lotto. Niebawem jeden z nich zostaje zadźgany w swoim domu. Kilkadziesiąt ciosów zadanych nożem pozbawia go życia, zanim zdążył choćby tknąć swoją część wygranej. W tym czasie komisarz Van Veeteren jest na urlopie. Pod jego nieobecność inspektor Münster podejmuje się rozwiązać zagadkę zamordowanego emeryta. Lecz gdy kolejny szczęściarz z grupy emerytowanych przyjaciół znika, Münster postanawia zwrócić się o pomoc do Van Veeterena. Rodzinne sekrety i zaskakujące odkrycia nie tylko coraz bardziej komplikują dochodzenie, ale też narażają Münstera na coraz większe niebezpieczeństwo…

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2014

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

gwiazdka | 2014-11-02
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 02 listopada 2014

Typowy skandynawski kryminał, gdzie obok tematyki kryminalnej spory wątek poświęcony jest życiu prywatnemu policjantów. Książka nie wyróżnia się niczym szczególnym z Czarnej Serii, lekka w czytaniu z dość ciekawa intrygą kryminalną. Niestety, przestępstwo i motywy, a także morderca dość przewidywalny, zresztą jak cała powieść, która raczej niczym nie jest w stanie zaskoczyć.

Po stronie minusów zapisują się dość nieciekawe, a czasem bardzo toporne dialogi, postaci policjantów też nie wzbudziły ani mojego przekonania, ani w większości sympatii, a to za sprawą autora, który wykreował takie chwilami żenujące postaci.

książek: 2049
jamczyk | 2016-06-17
Przeczytana: 16 czerwca 2016

Tym razem, to inspektor Munster prowadzi śledztwo, w którym nic nie jest oczywiste, a starannie ukrywane sekrety rodzinne, prowadzą do tragedii.

Octopus | 2017-07-10
Przeczytana: 03 lipca 2017

Tym razem kryminał z epizodycznym udziałem komisarza Veeterena.
Moim zdaniem nie wyróżnia się zbytnio, dlatego tylko 5 gwiazdek, choć oczywiście ciekawe wątki obyczajowe i zmaganie się współpracowników komisarza ze zwykłymi, ludzkimi problemami.
Bardziej przemawia do mnie osoba komisarza Barbarottiego.

emindflow | 2014-03-09
Przeczytana: 08 marca 2014

Hakan Nesser jednych zachwyca, innych nudzi. I choć jemu również zdarzają się mniej udane powieści, to nigdy nie schodzi poniżej poziomu nieosiągalnego dla większości jego kolegów po piórze. Poza wszystkim jest po prostu znakomitym pisarzem
"Sprawa Munstera" jest klasycznym przykładem twórczości tego autora. Dość banalna zbrodnia, powolnie toczące się śledztwo, galeria ciekawych postaci policjantów i na koniec wyjaśnienie sprawy, która okazuje się mieć swoje drugie, trzecie i któreś tam jeszcze dno. Nie ma tu żadnych fajerwerków, supermenów ani tytanów intelektu. Jest za to pokazany kawał realnego ŻYCIA i to w taki sposób, że lektura staje się prawdziwą ucztą.
Polecam.

Bzibzioh | 2016-05-21
Przeczytana: 21 maja 2016

Nieśpiesznie i z pewną nonszalancją snuje swoją opowieść Nesser. „Szekspir – mówi komisarz Van Veeteren – powiedział wszystko, co da się powiedzieć… dotknął wszystkiego. Na pewno potrafiłby zrobić użytek z tej rodziny Leverkuhnów.” Bo historia rodziny Leverkuhnów to faktycznie iście szekspirowski dramat, a Nesser świetnie ją opowiada.

Mika220 | 2014-06-28

Gdy byłam ostatnio w księgarni i mogłam sobie kupić jakąś książkę, to wiedziałam, że będzie to książka Nessera. Uwielbiam go i to ogromna przyjemność dla mnie mieć jego pozycje na półce, dla mnie są tak rewelacyjne, że z ogromną przyjemnością wrócę do nich nie raz. Jego książek przeczytałam już sporo, ale na szczęście jeszcze kilka mi zostało. Patrząc na półkę w księgarni przyznaję, że miałam nie lada dylemat, którą wybrać, bo mogłam teraz tylko jedną. W końcu wybór padł właśnie na "Sprawę Munstera", opis bardzo mnie przyciągnął, okładka też.

Sprawa dotyczy zabójstwa ok 70 letniego emeryta, który po świętowaniu z trójką przyjaciół wygranej w lotto zostaje w swoim domu zabity nożem , jak wspomina autor nożem do mięsa. Jak pewnie wiele osób z Was wie to duży nóż, więc staruszek tym bardziej nie miał specjalnie szans obrony. Sprawa wydaje się prosta, ale jak to u Nessera wszystko ma swoje dno, do którego powoli dochodzimy.

W tej sprawie śledczym jest właśnie Munster, van Veeteren...

joaśka | 2014-03-17
Przeczytana: 15 marca 2014

Z racji tego, że to książka H.Nessera to do czytania wzięłam się z werwą. Fakt: nie mogłam się oderwać, ale co sprawiło, że po odłożeniu książki czułam lekki zawód? Miałam uczucie, że pan Nesser nie miał za bardzo pomysłu jak rozwiązać zagadkę. Poszedł więc po najmniejszej linii oporu i zastosował schemat wykorzystywany już tysiące razy. Może gdzieś się na chwilę zreflektował i postanowił troszkę zaskoczyć czytelników. Ale tylko troszkę.

figlarna24 | 2014-02-21
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 21 lutego 2014

Oszalałam! Ale jestem totalnie zakochana w kryminałach Hakana Nessera. Jestem bliska, by okrzyknąć go najlepszym, szwedzkim , pisarzem . Nie żartuję. Każdą jego pozycję połykam, chłonę, wciągam i biorę w każdym wydaniu.

Tym razem zagadka kryminalna zahacza o sprawę, o której każdy przeciętny Kowalski marzy. Mianowicie o wygraną w loterii. Każda wygrana cieszy. Nie musi to być główna kwota, a i tak warto to uczcić. Ale z kim? Może z przyjaciółmi, którzy razem z nami wytypowali trafne cyfry? A gdzie? Może w lokalu , w którym, co tydzień spotykamy się z przyjaciółmi i celebrujemy uciekające życie?

Bonger, Wauters, Leverkuhn i Palinski trafiają piątkę w loterii i wygrywają 5 tys koron szwedzkich . Może gdyby byli młodzi spożytkowaliby wygraną na ekscesy, ale czterech bohaterowie, to starsi panowie, którzy delikatnie pisząc są na końcówce swojej ziemskiej drogi.

Czwórka przyjaciół siedzi sobie, pije w ulubionym lokalu , a jeden z nich -Leverkuhn nie wie, że jest to ostatni wieczór...

Jasna | 2017-11-19
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2017
Przeczytana: 18 listopada 2017

Komu przeszkadzał emeryt, że musiał zginąć od ciosów zadanych nożem. Czy powodem jego śmierci jest wygrana w loterii. W zastępstwie komisarza Van Veeterena śledztwo prowadzi inspektor Munster.
Muszę przyznać, że tym razem autor zaskoczył mnie pozytywnie. Wszystko jest tak jak powinno być, fajna fabuła, nietuzinkowi bohaterowie no i śledztwo ... śledztwo, które się trochę ślimaczy, ale to nie znaczy że jest nudne. Dla mnie to jedna z lepszych pozycji z tego cyklu.

edi-bk | 2014-05-17
Na półkach: Przeczytane, Po sąsiedzku, 2014
Przeczytana: 17 maja 2014

Czterech zaprzyjaźnionych emerytów świętuje wspólną wygraną w lotto. Następnego dnia jeden z nich zostaje znaleziony martwy a po drugim nie ma śladu. Sprawę dostaje do rozwiązania Munster ponieważ Van Veeteren przebywa na zasłużonym urlopie i nie ma zamiaru wracac. Sprawa się ciągnie i komplikuje ale Munster jakoś nie może jej odpuścic i z uporem dąży do rozwiązania. Nesser pokazał kawał zwykłej, codziennej pracy policji- bez pościgów, fajerwerków i objawień.