Sprawa Münstera

Cykl: Komisarz Van Veeteren (tom 6) | Seria: Czarna seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
Münsters fall
Ag2S

Szósta książka w serii kryminalnej Håkana Nessera o komisarzu Van Veeterenie i jednostce policyjnej w Maardam. Czterech zaprzyjaźnionych ze sobą emerytów świętuje wspólną wygraną w lotto. Niebawem jeden z nich zostaje zadźgany w swoim domu. Kilkadziesiąt ciosów zadanych nożem pozbawia go życia, zanim zdążył choćby tknąć swoją część wygranej. W tym czasie komisarz Van Veeteren jest na...

Czterech zaprzyjaźnionych ze sobą emerytów świętuje wspólną wygraną w lotto. Niebawem jeden z nich zostaje zadźgany w swoim domu. Kilkadziesiąt ciosów zadanych nożem pozbawia go życia, zanim zdążył choćby tknąć swoją część wygranej. W tym czasie komisarz Van Veeteren jest na urlopie. Pod jego nieobecność inspektor Münster podejmuje się rozwiązać zagadkę zamordowanego emeryta. Lecz gdy kolejny szczęściarz z grupy emerytowanych przyjaciół znika, Münster postanawia zwrócić się o pomoc do Van Veeterena. Rodzinne sekrety i zaskakujące odkrycia nie tylko coraz bardziej komplikują dochodzenie, ale też narażają Münstera na coraz większe niebezpieczeństwo…

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2014

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

Kris | 2019-05-08
Przeczytana: 14 grudnia 2017

Brawo! Czekałem, czekałem i się doczekałem. W końcu Hakan Nesser postawił wysoko poprzeczkę. Zdecydowanie najlepsza, jak do tej pory, część całego cyklu. Zawiła sprawa, fajni bohaterowie, podejrzane zniknięcia, wszystko ładnie zebrane do całości i opisane. Bardzo dobrze się czytało. Warto przeczytać! Polecam!

CzytalaElzbieta | 2018-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2018

W tej części nieco bliżej możemy poznać metody pracy znanego nam już z wcześniejszych części Munstera.

"Waldemar Leverkuhn został zamordowany wieloma głębokimi pchnięciami noża w tułów i szyję. Dokładną liczbę ciosów ustalono na dwadzieścia osiem, ale podczas zadawania ostatnich dziesięciu - dwunastu ofiara prawdopodobnie już nie żyła. Nie stwierdzono stawiania oporu przed napadniętego, a śmierć nastąpiła przypuszczalnie między godziną 1:15 a 2:15. [...] Na miejscu zabójstwa nie zabezpieczono także żadnych odcisków palców ani innych śladów, które mogłyby wskazać jakiś trop".

Sprawa okaże się trudniejsza niż ktokolwiek przypuszczał. Munster i jego ekipa nie tylko będą musieli przeanalizować obecną sytuację zamordowanego, ale także pogrzebać w przeszłości rodziny. Ta zaś wcale nie będzie taka jednoznaczna i oczywista.

W kontekście Sprawy Munstera mam jednak kilka zastrzeżeń. Pierwsze związane jest z przewidywalnością fabuły. W zasadzie od 1/3 książki domyślam się, w czym tkwił...

ozziris | 2018-04-05
Przeczytana: listopad 2014

Jak w przypadku pozostałych części z fikcyjnego miasta. Zakończenie - mistrzostwo Świata.

frankydunn2 | 2018-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2018

Typowy dla Nessera klimat, typowa Północ Europy. Dobra pozycja na weekend. Śledztwo prowadzone przez Munstera, bo Van Veeteren jest już na emeryturze. Mało wątków obyczajowych i w tle zbrodnie i krzywdy domowego zacisza, które mają ujście długo, długo później - warto :)

Jasna | 2017-11-19
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2017
Przeczytana: 18 listopada 2017

Komu przeszkadzał emeryt, że musiał zginąć od ciosów zadanych nożem. Czy powodem jego śmierci jest wygrana w loterii. W zastępstwie komisarza Van Veeterena śledztwo prowadzi inspektor Munster.
Muszę przyznać, że tym razem autor zaskoczył mnie pozytywnie. Wszystko jest tak jak powinno być, fajna fabuła, nietuzinkowi bohaterowie no i śledztwo ... śledztwo, które się trochę ślimaczy, ale to nie znaczy że jest nudne. Dla mnie to jedna z lepszych pozycji z tego cyklu.

Przemek | 2017-08-22
Przeczytana: 20 sierpnia 2017

Skandynawski kryminał. W zasadzie to wszystko co trzeba napisać by się zorientować o co chodzi. Sympatyczne czytadło, bez większych niespodzianek.

Octopus | 2017-07-10
Przeczytana: 03 lipca 2017

Tym razem kryminał z epizodycznym udziałem komisarza Veeterena.
Moim zdaniem nie wyróżnia się zbytnio, dlatego tylko 5 gwiazdek, choć oczywiście ciekawe wątki obyczajowe i zmaganie się współpracowników komisarza ze zwykłymi, ludzkimi problemami.
Bardziej przemawia do mnie osoba komisarza Barbarottiego.

Dominika | 2017-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

W porównaniu do wcześniejszych książek Nessera to była najlepsza.

kasia2133 | 2016-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2016

Nesser po raz kolejny mnie nie zawodzi. 4 starych przyjaciół wygrywa w totka pokaźną sumkę, niedługo potem jeden z nich zostaje zamordowany a drugi ginie w niewyjaśnionych okolicznościach.... Co się stało? Czytelnik podąża za autorem w śledczą podróż pełną fałszywych tropów i nie popartych dowodami domysłów. Bohaterów- policjantów śledczych nie da się nie lubić choćby za ich poczucie humoru. I kiedy, raptem na kilku ostatnich stronach, jako to autor ma w zwyczaju, czytelnik otrzymuje odpowiedzi na wszystkie nurtujące go pytania, okazuje się, że rozwiązanie jest całkiem inne. Koniec dla mnie przebił wszystko. Zachęcam gorąco do całej serii

Wpw1 | 2016-07-23

Świetna szkoda, że tak mało Van Veeterana. Mega zamieszanie koniec do przewidzenia, ale tak czy siak dobra. (: