Sprawa Münstera

Okładka książki Sprawa Münstera Håkan Nesser
Okładka książki Sprawa Münstera
Håkan Nesser Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Komisarz Van Veeteren (tom 6) Seria: Czarna seria kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Van Veeteren (tom 6)
Czarna seria
Münsters fall
Czarna Owca
2014-02-05
2014-02-05
2012-01-01
Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska
literatura szwedzka Van Veeteren

Bez wielkiego wow, ale raczej mi się podobało, chociaż niekiedy już mnie nużyło. Końcówka dopiero mnie naprawdę wciągnęła.

Trochę brakuje Van Veeterena i to widać. Ale za bardzo narzekać nie ma co. Jest OK.

W tej części nieco bliżej możemy poznać metody pracy znanego nam już z wcześniejszych części Munstera.

"Waldemar Leverkuhn został zamordowany wieloma głębokimi pchnięciami noża w tułów i szyję. Dokładną liczbę ciosów ustalono na dwadzieścia osiem, ale podczas zadawania ostatnich dziesięciu - dwunastu ofiara prawdopodobnie już nie żyła. Nie stwierdzono stawiania oporu przed napadniętego, a śmierć nastąpiła przypuszczalnie między godziną 1:15 a 2:15. [...] Na miejscu zabójstwa nie zabezpieczono także żadnych odcisków palców ani innych śladów, które mogłyby wskazać jakiś trop".

Sprawa okaże się trudniejsza niż ktokolwiek przypuszczał. Munster i jego ekipa nie tylko będą musieli przeanalizować obecną sytuację zamordowanego, ale także pogrzebać w przeszłości rodziny. Ta zaś wcale nie będzie taka jednoznaczna i oczywista.

W kontekście Sprawy Munstera mam jednak kilka zastrzeżeń. Pierwsze związane jest z przewidywalnością fabuły. W zasadzie od 1/3 książki domyślam się, w czym tkwił problem i jaki krok powinni wykonać śledczy, aby owo podejrzenie zweryfikować. Niestety, policja podąża tą drogą praktycznie dopiero pod koniec powieści. Wszystko to sprawia, że akcja momentami sprawia wrażenie nieco rozwleczonej na siłę. Samo rozwiązanie intrygi, choć Nesser bardzo stara się nas zaskoczyć, zaskakujące jednak nie jest i dla czytelnika, który miał styczność z tym gatunkiem literackim, stanowi raczej konsekwentne wyjaśnienie zagadki.

Mimo powyższego, Nesser to jednak Nesser, niezmiennie więc polecam.

Jak w przypadku pozostałych części z fikcyjnego miasta. Zakończenie - mistrzostwo Świata.

Typowy dla Nessera klimat, typowa Północ Europy. Dobra pozycja na weekend. Śledztwo prowadzone przez Munstera, bo Van Veeteren jest już na emeryturze. Mało wątków obyczajowych i w tle zbrodnie i krzywdy domowego zacisza, które mają ujście długo, długo później - warto :)

Komu przeszkadzał emeryt, że musiał zginąć od ciosów zadanych nożem. Czy powodem jego śmierci jest wygrana w loterii. W zastępstwie komisarza Van Veeterena śledztwo prowadzi inspektor Munster.
Muszę przyznać, że tym razem autor zaskoczył mnie pozytywnie. Wszystko jest tak jak powinno być, fajna fabuła, nietuzinkowi bohaterowie no i śledztwo ... śledztwo, które się trochę ślimaczy, ale to nie znaczy że jest nudne. Dla mnie to jedna z lepszych pozycji z tego cyklu.

Skandynawski kryminał. W zasadzie to wszystko co trzeba napisać by się zorientować o co chodzi. Sympatyczne czytadło, bez większych niespodzianek.

Tym razem kryminał z epizodycznym udziałem komisarza Veeterena.
Moim zdaniem nie wyróżnia się zbytnio, dlatego tylko 5 gwiazdek, choć oczywiście ciekawe wątki obyczajowe i zmaganie się współpracowników komisarza ze zwykłymi, ludzkimi problemami.
Bardziej przemawia do mnie osoba komisarza Barbarottiego.

Tym razem kryminał z epizodycznym udziałem komisarza Veeterena.
Bardziej przemawia do mnie osoba komisarza Barbarottiego.

W porównaniu do wcześniejszych książek Nessera to była najlepsza.

W porównaniu do wcześniejszych książek Nessera to była najlepsza.

Wciągnęła mnie fabuła od samego początku. Polubiłam całą ekipę więc kolejny tom w drodze.

• Kryminał
  • Kryminały