Będę to fotografował w kolorach

Okładka książki Będę to fotografował w kolorach Wilhelm Lilpop
Okładka książki Będę to fotografował w kolorach
Wilhelm Lilpop Wydawnictwo: Dom Spotkań z Historią albumy
Kategoria:
albumy
Wydawnictwo:
Dom Spotkań z Historią
Data wydania:
2013-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-01
Język:
polski
ISBN:
9788362020607
Tagi:
fotografia album
Inne
Średnia ocen

8,5 8,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,5 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1261
137

Na półkach: , , ,

Zdjęcia Stanisława Lilpopa są wyjątkowe z kilku względów: są to najprawdopodobniej pierwsze polskie barwne fotografie (najwcześniejsza jest datowana na 1909 r.),zbiór zachowany jest w bardzo dobrym stanie, a tematy wielu zdjęć mają nie tylko techniczne, ale i artystyczne znaczenie. Za sprawą szklanych materiałów światłoczułych przenosimy się na warszawskie ulice oraz plaże i kawiarnie najlepszych europejskich kurortów. Są wśród nich rodzinne pamiątki, w tym portrety córki fotografa oraz wizerunki jego przyjaciół, ale i kadry, z których wyłania się styl życia ówczesnej Warszawy i Europy. Wystawne suknie, pieczołowicie przygotowane fryzury, ukryte w tle drobiazgi - wszystko to stanowi dziś cenne źródło informacji o epoce. Zdjęcie dziecka każe nam więc badać zestaw zabawek leżących pod stołem, a scena eleganckiego podwieczorku, studiować stołową zastawę i szczegóły nakrycia.

Lilpop rejestrował codzienność, która go otaczała, więc oprócz miejskich scenek rodzajowych, są tu obrazy polowań, dokumentacja z powodzi w Paryżu oraz reporterskie zdjęcia z podróży do Afryki, którą autor odbył na przełomie 1910 i 1911 roku. Te ostatnie wydają się szczególnie interesujące, ze względu na ich dużą wartość dokumentalną, ale i wrażliwość, z jaką zostały wykonane. Fotografia przedstawiająca trzyosobową rodzinę na tle majestatycznej budowli zachwyca kontrastem między bezruchem architektury, a żwawym krokiem, jaki dyktuje swym bliskim ojciec. Zderza się tu stagnacja architektury i ludzka energia, czas staje się namacalny i gęsty, a chwila wydarta mu z zaskakującą precyzją. Widać tu relacje między poszczególnymi postaciami, ich bliskość, role społeczne, charaktery i nastroje. Jak na epokę, w jakiej wykonano to ujęcie, wszystko jest tu bardzo nowatorskie i świeże.

Widzenie przestrzenne wzbogaca nasze odczucia, sprawia, że obrazy żyją i przemawiają do nas z pełną mocą. Zdjęcia Lilpopa warto poznać, bo mają swój charakter i są wynikiem intrygujących prób z nowym medium - barwną i trójwymiarową fotografią. Niestety brak tu miejsca, aby opisać feerię detali na zdjęciach z morskiego chrztu równikowego, docenić pejzaże wykonane z czułością impresjonistów albo zanalizować niesamowity autoportret Lilpopa odbijającego się w lustrze. Dlatego zachęcam do przejrzenia albumu i odkrywania tych kadrów na własną rękę.

Recenzja dla Opętanych Czytaniem: http://opetaniczytaniem.pl/recenzje/bede-to-fotografowal-w-kolorze-stanislaw-wilhelm-lilpop-dom-spotkan-z-historia-2013.html

Zdjęcia Stanisława Lilpopa są wyjątkowe z kilku względów: są to najprawdopodobniej pierwsze polskie barwne fotografie (najwcześniejsza jest datowana na 1909 r.),zbiór zachowany jest w bardzo dobrym stanie, a tematy wielu zdjęć mają nie tylko techniczne, ale i artystyczne znaczenie. Za sprawą szklanych materiałów światłoczułych przenosimy się na warszawskie ulice oraz plaże...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    23
  • Przeczytane
    6
  • Posiadam
    2
  • Fotografia
    2
  • Album
    1
  • TZJ
    1
  • So schön, so beautiful
    1
  • Chcę mieć
    1
  • Okładka, która wpadła mi w oko
    1
  • Przeczytane w 2013
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Będę to fotografował w kolorach


Podobne książki

Przeczytaj także