rozwińzwiń

Kiedy powstałem? Problem początku jednostki ludzkiej w historii, filozofii i nauce

Okładka książki Kiedy powstałem? Problem początku jednostki ludzkiej w historii, filozofii i nauce Norman A. Ford
Okładka książki Kiedy powstałem? Problem początku jednostki ludzkiej w historii, filozofii i nauce
Norman A. Ford Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN filozofia, etyka
226 str. 3 godz. 46 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Tytuł oryginału:
When did I begin? Conception of the human individual in history, philosophy and science
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
1995-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1995-01-01
Liczba stron:
226
Czas czytania
3 godz. 46 min.
Język:
polski
ISBN:
8301116390
Tłumacz:
Wacław Jan Popowski
Tagi:
Filozofia pytania początek ja
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
84
40

Na półkach: ,

Norman A. Ford na łamach swojego studium etycznego próbuje wyznaczyć moment, w którym jego zdaniem powstaje człowiek, człowiek w rozumieniu odrębnej jednostki ontologicznej. Wspomnę tylko, że jest on zwolennikiem tzw. opóźnionej animacji zarodka ludzkiego. Autor zaczyna od Arystotelesa, kreśląc w przejrzysty sposób pojęcia aktualności, potencjalności osoby oraz teorię hylemorfizmu. Dla mnie była to najciekawsza część książki, pewnie dlatego, że nie byłam (czego bardzo żałuję) wystarczająco dobrze zaznajomiona z filozofią arystotelejską. Z dużym zaskoczeniem czytałam o porażającym szowinizmie tej filozofii, która przecież odcisnęła znaczące piętno na naszym europejskim kręgu kulturowym. Obszerne fragmenty poświęcone są stanowisku kościoła katolickiego, co oczywiście nie powinno dziwić, jako że autor jest księdzem, niemniej dla mnie, ateistki, były to zdecydowanie najnudniejsze fragmenty. Naprawdę nie interesuje mnie opinia KK na jakikolwiek temat. W późniejszych rozdziałach śledzimy bardzo dokładnie poszczególne stadia rozwoju zygoty, a potem zarodka. Norman Ford poszukuje w tym procesie momentu, w którym można mówić o organizmie z pewną nadrzędną organizacją, która kieruje dalszym rozwojem jednostki, będącej tożsamą (ontologicznie) z późniejszym dzieckiem, dorosłym. Odnajduje ten moment wraz z pojawieniem się smugi pierwotnej, zaczątku systemu nerwowego (ok. 16.-19. dnia od zapłodnienia). Wtedy też wszystkie komórki pochodzące od zygoty są ukierunkowane – m. in. wiadomo, które rozwiną się w zarodek właściwy, a które w struktury pozarodkowe (np. łożysko). Ponadto, pojawienie się smugi pierwotnej, uniemożliwia rozwój kolejnego organizmu – bliźniaka, i co za tym idzie znamionuje początek jednostkowości.

Norman A. Ford na łamach swojego studium etycznego próbuje wyznaczyć moment, w którym jego zdaniem powstaje człowiek, człowiek w rozumieniu odrębnej jednostki ontologicznej. Wspomnę tylko, że jest on zwolennikiem tzw. opóźnionej animacji zarodka ludzkiego. Autor zaczyna od Arystotelesa, kreśląc w przejrzysty sposób pojęcia aktualności, potencjalności osoby oraz teorię...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3
  • Posiadam
    2
  • 2019
    1
  • Biologia, medycyna, psychologia, socjologia i okolice
    1
  • Kontrowersje
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także