Ostatni dyżur

Tłumaczenie: Wojciech Łygaś
Cykl: Claes Claesson (tom 1)
Wydawnictwo: Świat Książki
Sista jouren
Matt Cobosco

W prowincjonalnym szpitalu zostają znalezione zwłoki młodej lekarki. Maria Kaahn miała opinię łamiącej męskie serca manipulatorki. Kiedy więc wychodzi na jaw, że ofiara morderstwa była w ciąży, krąg podejrzanych okazuje się wcale niemały. Czyżby motywem zbrodni była chęć ukrycia wstydliwej prawdy? Prowadzący dochodzenie komisarz Claes Claesson zagłębia się w tajemnice szpitala. Nie domyśla się...

Prowadzący dochodzenie komisarz Claes Claesson zagłębia się w tajemnice szpitala. Nie domyśla się jednak, że i jemu los szykuje niespodziankę w postaci romantycznej przygody.
"Ostatni dyżur" to debiut literacki Karin Wahlberg.

źródło opisu: Świat Książki, 2014

źródło okładki: www.swiatksiazki.pl

Kruczoczarnyblond | 2017-05-15
Na półkach: Przeczytane, Wcześniej

"W prowincjonalnym szpiatlu" czytam tutaj w opisie książki... I tak się człowiek czuje czytając tą książkę, jak na prowincjonalnej literaturze skandynawskie krymianłu.
Bardziej romans i powieść obyczajowa. Nie jest najgorsza, zdarzało mi się czytać gorsze, ale nic nie porywa.

maj | 2017-01-07

Oprócz kryminału mroczny, dołujący, skandynawski klimat egzystencjalny dla miłośników. Przeczytać można ale nocy nie zarywa.

joaśka | 2014-05-13
Przeczytana: 12 maja 2014

ZApadł chłodny majowy wieczór. Pomyślałam sobie, że to odpowiedni czas na trochę emocji :) Opis brzmiał obiecująco: zamordowana młoda, atrakcyjna lekarka będąca w dodatku w ciaży, zamknięty krag podejrzanych, hermetyczne środowisko lekarzy. Rozciągnęlam się więc wygodnie na kanapie i zabrałam do lektury. Emocji wystarczyło raptem na parę stron. Potem sztampa i nuda Panie, nuda (jak na polskich filmach ;). Trochę się dowartościowałam, bo zabójcę odgadłam szybko ;) I można to uznać za jedyny plus tej lektury. Zadowolona z siebie poszłam spać :)

Hana | 2016-12-19
Na półkach: Wahlberg Karin, Przeczytane
Przeczytana: 17 grudnia 2016

Środowisko lekarskie w czasie reformy.Oszczędności,które wpływają na pogorszenie się warunków pracy personelu medycznego i opieki nad chorym. Gniew,frustracja lekarzy i pielęgniarek oraz permanentne zmęczenie.W szpitalu na prowincji dochodzi do morderstwa młodej i ładnej pielęgniarki.Trwa śledztwo i wychodzą na wierzch małe tajemnice i słabości medyków.Kto zabił śliczną Marię Kaahn?Claes Claesson prowadzi dochodzenie.Czy znajdzie w szpitalu mordercę? A może trafi mu się jakaś wartość dodana do śledztwa? Źycie lubi płatać figle i niespodzianki.

BeataBe | 2014-09-29
Przeczytana: 29 września 2014

W sumie czyta się bardzo dobrze, ale jako książkę obyczajową. Bo jeżeli chodzi o wątek sensacyjny jest słabiutko i bardzo nudno.

Matt Cobosco | 2014-03-20
Przeczytana: 20 marca 2014

Bardzo dobry ten debiut Karin Wahlberg! Tu jeszcze nie ma tego przegadania, które pojawia się w kolejnych częściach, za to czuć świeży powiew debiutu. Ciekawie opisane życie szpitalne, bez nadmiernych dłużyzn i udziwnień. Czyta się to bardzo dobrze. Wątek kryminalny jest, ale jakby obok. Całość bardziej przypomina powieść obyczajową niż kryminał, ale tak czy owak warto przeczytać.

CzytalaElzbieta | 2018-05-03
Przeczytana: 03 maja 2018

Spodziewałam się thrillera medycznego i go nie dostałam. Z tego powodu jestem trochę zawiedziona, ale - mimo wszystko - uważam, że Ostatni dyżur to naprawdę świetna lektura, szczególnie dla miłośników obyczajówek (sic!). Ponieważ to pierwsza część serii, jestem w stanie wyobrazić sobie nakręcony na tej podstawie serial kryminalno-medyczno-obyczajowy.

Fabuła jest prosta. W szpitalu zostają znalezione zwłoki młodej lekarki. Śledczy, którzy chcą rozwikłać sprawę, muszą wejść w świat szpitala, lekarzy, prywatne życie zamieszanych w sprawę... Kryminału tutaj jest niewiele, jeśli ktoś więc podąża w stronę literatury detektywistycznej, lepiej, aby wybrał lekturę inną. Jeśli jednak jesteś fanem literatury obyczajowej, to jak najbardziej godny polecenia tytuł. Romanse, prywatne życie bohaterów, rozterki, problemy w pracy...

Jak wspomniałam wcześniej, szukałam thrillera medycznego tudzież kryminału, więc mnie nie porwało. Momentami nie mogłam doczekać się momentów, w których autorka...

Dotka76 | 2016-06-04
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 04 czerwca 2016

Po kilku czytelniczych rozczarowaniach zupełnie nie chciało mi się czytać... Postanowiłam w końcu sięgnąć po pierwszą część z serii kryminałów Karin Wahiberg. Kilka tomów ze środka czytałam jakiś czas temu.
Zapomniałam, jaką przyjemność mi to sprawiało.
Autorka jest lekarzem i trzyma się wątku, w którym czuje się pewnie - "szpitalnego". Bardzo mi się to podoba! Poza tym akcja jest wolna, spokojna i z klasą. Żadnego pędu wydarzeń. Sporo skupienia.
Bardzo, bardzo lubię tę serię. Polecam:)

Rafał | 2015-09-05
Przeczytana: 05 września 2015

Wątek kryminalny cienki jak żyletka, akcja wartka jak obserwowanie rosnącego kwiatka. Trochę ciekawych przemyśleń postaci, choć według mnie wytłoczone z jednej formy i trochę takie jakby im ktoś kijek w zadek włożył, choć przyszło mi na myśl, że może skandynawscy lekarze są tacy. Takie mam wrażenie, jakby książka pisana była na zupełnie innym poziomie świadomości dla zupełnie innego czytelnika niż moja skromna osobna.

agata | 2018-05-08
Przeczytana: 08 maja 2018

Oto moje pierwsze spotkanie z twórczością skandynawskiej autorki. Jej książki zajmowały wysokie miejsca na listach bestsellerów. Na początek przygody z poznawaniem stylu nowej pisarki, sięgnęłam po jej debiut literacki. Zapraszam Was, do poczytania o tym, jak owe pierwsze spotkanie „wypadło”.

Maria Kaahn, młoda lekarka, zostaje znaleziona martwa pod prysznicem, w szpitalu, w którym pracowała. Ofiara była w trzecim miesiącu ciąży… Nikt z personelu o tym nie wiedział(tak przynajmniej wszyscy twierdzą). Biorąc pod uwagę, że kobieta była rozwódką, mającą już dwójkę dzieci z pierwszego związku, komisarz Claes Claesson(jacy rodzice nazywają tak syna?) musi ustalić kto był ojcem nienarodzonego dziecka Marii. Czy to właśnie był zabójca?
Kaahn nie była lubiana. Flirtowała z mężczyznami, często żonatymi. Część jej adoratorów, stanowili lekarze z placówki, w której pracowała. Jednym z nich był przystojny...