Małe cycki, chudy portfel, czyli w czym problem?

Okładka książki Małe cycki, chudy portfel, czyli w czym problem? Adolf Chrystus
Okładka książki Małe cycki, chudy portfel, czyli w czym problem?
Adolf Chrystus Wydawnictwo: Psychoskok popularnonaukowa
popularnonaukowa
Psychoskok
2013-11-30
2013-11-30
przekonania

"Zatem aby zmienić kształt i jakość swojego życia najpierw należy zmodyfikować przekonania i przeświadczenia".

Czy zdajecie sobie sprawę, jak obecne od dzieciństwa przekonania warunkują wasze przyszłe życie? Pewnie sądzicie, że wiecie i potraficie panować nad wypracowanymi na przestrzeni lat schematami myślenia? To również tylko wasze przekonanie. Zastanówcie się przez chwilę z czym kojarzą wam się zestawienia słów: "małe cycki" i "chudy portfel"? Widzicie, każdy z nas posiada swoistą bazę własnych przekonań, z których często nie zdajemy sobie po prostu sprawy.

Pod celowo kontrowersyjnym pseudonimem artystycznym Adolfa Chrystusa, ukrywa się Ryszard Krupiński. Autor książek o różnorodnej tematyce, począwszy od psychologii i samorealizacji, a skończywszy na rozwoju osobistym. Autor w swoim dorobku posiada również słownik psychologiczny i tomik poezji. Krupiński z wykształcenia jest specjalistą psychoprofilaktyki uzależnień, pedagogiem i ekonomistą, mieszka obecnie w Koninie.

"Małe cycki, chudy portfel, czyli w czym problem?" to publikacja oparta na kanwie poradnika, składająca się z dziesięciu krótkich rozdziałów, dotykających problematyki wpływu wypracowanych na przestrzeni życia przekonań na ludzkie życie. Książka ukazuje rodzaje i formy przekonań, możliwość ich zmiany jak również dotyczące ich mity.

Publikacja Ryszarda Krupińskiego jest cieniutką książką (zaledwie sto siedem stron pisanych dość dużą czcionką),przedstawiającą w dość prostej i zarówno okrojonej formie tematykę wpływu przekonań na życie każdego z nas. Trafiony tytuł, odnoszący się wprost do poruszanej przez autora problematyki, trąci swoistą przekorą i lekką nutką ironii. Małe cycki bowiem większości z nas kojarzą się z mniejszą atrakcyjnością, a chudy portfel z brakiem zaradności w życiu. To tylko nieliczne ze stereotypów, jakie warunkują podejmowane przez nas decyzje, często nieświadomie, jak udowadnia autor. Rozdziały, na jakie została podzielona książka są bardzo krótkie i zarazem zawierają najpotrzebniejsze informacje do zrozumienia funkcjonowania pewnych schematów myślowych. Ciekawym rozdziałem jest część poświęcona budowaniu zdrowej i skutecznej auto-afirmacji, w której Ryszard Krupiński podaje telegraficzne skróty autentycznych historii paru ludzi. Przy każdej osobie autor omawia sposób poradzenia sobie z konkretnym problemem, co wpływa bezsprzecznie na podniesienie praktyczności zawartych w poradniku informacji. Zaciekawić was mogą również przykłady wierzeń i powiedzonek, które używamy w codziennym życiu, na przykład: "dzieci i ryby głosu nie mają" czy "faceci ciągle myślą o seksie". Przyznam, że większość z tych "prawd" odnalazłam w swoim umyśle, co świadczy o naprawdę wielkiej sile przekonań, jakie wypracowujemy sobie przez lata.

Autor używa bardzo prostego języka, unikając naukowego wydźwięku swoich wynurzeń. Dzięki temu publikacja z pewnością trafi do szerokiego grona odbiorców. Cała książka jest dość zwięzła, autor pisze krótko i na temat. To swoista forma pigułki informacyjnej w wykonaniu Ryszarda Krupińskiego. Przypuszczam, że czytelnikowi mającemu spore doświadczenie w czytaniu różnego rodzaju poradników, taka forma może nieco dziwić. Z drugiej jednak strony, bardzo często w publikacjach tego typu, autorzy niejako wrzucają w swój tekst mnóstwo wiedzy teoretycznej, często po prostu zbędnej.

"Małe cycki, chudy portfel, czyli w czym problem?" to książka, której lektura zajmie wam tylko jeden wieczór. Nie nastawiajcie się na obszerne wywody i wykłady dotyczące wpływu przekonań na podejmowane przez was decyzje. Autor skupił się bowiem na najważniejszych punktach tego tematu, które jego zdaniem mają decydujące znaczenie. Jeśli macie ochotę na lekturę tego typu, zachęcam.

To jest to co lubię, mądrość ludowa i akademicka w pigułce łatwej do przełknięcia nawet przez gatunek homo sapiens z gałęzi „leniwcowatych”
"Małe cycki, chudy portfel"- forma prostego wywodu, bez zbędnych słów modnie angielszczonych, bez push upu dla podniesienia ich rangi.
Adolf Chrystus, czyli Ryszard Krupiński otwiera czytelnikowi oczy na popularne i przenoszone z pokolenia na pokolenie wierzenia, powiedzonka i przekonania. Używamy ich wszyscy, nie zadając sobie trudu zastanowienia, czy są one dla naszych dzieci budujące, czy destrukcyjne, np. „Dzieci i ryby głosu nie mają”, „z przodu plecy, z tyłu plecy" itp.
No właśnie, co z tym fantem począć, czy jest to dobra forma wprowadzania młodego pokolenia w dorosłe życie, czy oni jako „smarkacze” czują tego samego bluesa słysząc coś takiego z ust dorosłych pod swoim adresem, czy to tylko nasze chore poczucie humoru odgryza się na młodszych za to, cośmy sami musieli przejść w dzieciństwie?
Przypomina mi to swoisty kształt „fali” w wojsku…w swoich rodzinnych domach robimy coś podobnego, tylko jest to rozłożone na lata, na pokolenia.
Lektura tej książki wszystkim zrobi dobrze.Autorowi nie brakuje dowcipu. Czułam się znakomicie, kiedy czytając znane frazy byłam znawczynią tematu, a na karku czułam łaskoczący dreszczyk, że ktoś mi tu wykłada „jak krowie na rowie”:).
Mam też osobiste doświadczenie, którym mogę się podzielić, gdyż historia pokolenia zatoczyła już koło i mam własne przeniesienie …
Mój ojciec często mawiał „po co kowal ma szczypce”. Gotowa byłam go za to ech, sami wiecie co… a teraz sama wypróbowałam powiedzonko na moich dzieciach.
Okazuje się, że reakcja moich dzieci jest identyczna jak moja w młodości. Tak to na skórze własnej rodziny dokonałam pokoleniowego eksperymentu.
Zapraszam do lektury bo warto.Każdemu z nas przypomną się momenty, które być może zechcemy wypróbować na naszych milusińskich… ale!Nie zapomnijmy im potem wyjaśnić, że to tylko doświadczenie, które zdali celująco .
Renata Grześkowiak

• 2016
  • Literatura polska (1800-1990)
  • PSYCHOLOGiA
  • Biografie/Życie/Przetrwanie/Hobby
  • Ebook Mam

Ryszard Krupiński Małe cycki, chudy portfel, czyli w czym problem? Zobacz więcej