Wielkie Mowy Historii. Tom 1. Od Mojżesza do Napoleona.

Tłumaczenie: Monika Beyer
Cykl: Wielkie Mowy Historii (tom 1)
Wydawnictwo: Polityka
Przemówienia, historia, mowy
historia
Paweł

Tygodnik POLITYKA przedstawia pierwsze polskie wydanie antologii „Wielkich Mów Historii”, a więc wystąpień, którym zdarzało się wstrząsnąć światem, zmienić bieg dziejów – albo kierunek ludzkiego myślenia. Mowy te zapowiadały wydarzenia przełomowe, podniosłe lub straszne. Ta oryginalna edycja – od początku do końca przygotowana przez redakcję tygodnika POLITYKA – składa się z czterech tomów...

Ta oryginalna edycja – od początku do końca przygotowana przez redakcję tygodnika POLITYKA – składa się z czterech tomów (łącznie ok.1400 stron druku) w twardej oprawie i zawiera niemal ćwierć tysiąca mów, opatrzonych notami biograficznymi autorów, przypisami i komentarzami, ułatwiającymi zrozumienie tekstów.

Antologia obejmuje czasy od antyku po współczesność. W poszczególnych tomach znajdziemy słowa, które zmieniały zastany porządek świata, kładły podwaliny pod wielkie ruchy religijne (Mojżesz, Jezus, Budda, Mahomet, ale także Luter i Kalwin), zapowiadały intelektualne rewolucje (Sokrates, Marks, Einstein), społeczne rewolty (Danton, Robespierre, Lenin), towarzyszyły narodzinom dyktatur (Stalin, Hitler, Mussolini, Goebbels) i poprzedzały przewroty polityczne (Bismarck, Waszyngton, Lincoln, Gandhi, Wałęsa). Po latach, często po stuleciach, możemy jeszcze raz usłyszeć głosy, pod których wpływem ich współcześni skłaniali się ku dobru lub złu, przemówienia mieszające racje i emocje, stanowiące wykwit subtelnej sztuki retorycznej lub narzędzia brutalnej agresji słownej. Jest to historia ludzkości opowiedziana głosami jej pierwszoplanowych aktorów.
Spośród prawie 250 zamieszczonych tekstów, aż 50 to wypowiedzi Polaków, od Pawła Włodkowica, przez Piotra Skargę, Tadeusza Kościuszkę, po pamiętne mowy Józefa Piłsudskiego, Lecha Wałęsy i Jana Pawła II. Dodatkowo zamieściliśmy w książce kilkanaście ważnych dla naszej historii wypowiedzi, które padły z ust cudzoziemców (m.in. cesarza Ottona III, cara Aleksandra II, Lwa Trockiego, Adolfa Hitlera, Wiaczesława Mołotowa).

źródło opisu: http://sklep.polityka.pl/catalog/partdetail.aspx?partno=K0603050

źródło okładki: http://sklep.polityka.pl/catalog/partdetail.aspx?partno=K0603050

Robert Sikora | 2018-08-12
Przeczytana: 2011 rok