Okładka książki Dzień dobry, królu Zygmuncie

Dzień dobry, królu Zygmuncie

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kolorowy świat lektur- kl. 1". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
wydawnictwo
I. Szeremet
król, Kraków, Warszawa, kolumna, list
typ
papier
SP1
6.67 (3 ocen i 0 opinii)

Opis książki

Pewnego dnia stała się rzecz niesłychana: figura króla Zygmunta, stojąca na kolumnie w Warszawie, ożyła. Król musiał zareagować gdyż otrzymał pełen pretensji list z Krakowa. To właśnie Zygmunt III Waza przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy w 1596 roku. Teraz uczniowie jednej z krakowskich szkół wypomnieli mu ten czyn. Napisali w liście, że mają żal do króla, ponieważ Kraków bardziej nadaje się na stolicę niż Warszawa.

"Dzień dobry, królu Zygmuncie

- Dzień dobry, królu Zygmuncie.

Co słychać, wasza wysokość?

Kłaniam się nisko królowi,

Kłaniam się białym obłokom.

Niebo jest jasnoniebieskie.

Obłoki białe jak mlecze,