Lubimyczytać.pl to:

papier
SP1
6.67 (3 ocen i 0 opinii)

Opis książki

Pewnego dnia stała się rzecz niesłychana: figura króla Zygmunta, stojąca na kolumnie w Warszawie, ożyła. Król musiał zareagować gdyż otrzymał pełen pretensji list z Krakowa. To właśnie Zygmunt III Waza przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy w 1596 roku. Teraz uczniowie jednej z krakowskich szkół wypomnieli mu ten czyn. Napisali w liście, że mają żal do króla, ponieważ Kraków bardziej nadaje się na stolicę niż Warszawa.

"Dzień dobry, królu Zygmuncie

- Dzień dobry, królu Zygmuncie.

Co słychać, wasza wysokość?

Kłaniam się nisko królowi,

Kłaniam się białym obłokom.

Niebo jest jasnoniebieskie.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
książek: 2096

Kalendarium literackie
  • Sven Hassel
    97. rocznica
    urodzin
    Porta głosi teorię, że lądują one w obozie koncentracyjnym dla wszy, w którym naukowcy próbują wyhodować specjalną aryjską wesz, dość inteligentną, by podnieść przednią nóżkę w nazistowskim pozdrowieniu, gdyby przypadkiem przechodził tam Adolf
  • Antoni Libera
    65. rocznica
    urodzin
    Gdyby nie było kiczu, nie byłoby wielkiej sztuki. Gdyby nie było grzechu, nie byłoby i życia.
  • Katarzyna Rygiel
    39. rocznica
    urodzin
    Szczerość wymaga odwagi, może dlatego nie cieszy się popularnością.
  • Kazimierz Smoleń
    94. rocznica
  • Jerzy Andrzejewski
    31. rocznica
    śmierci
    Każdy na ziemi ma takie niebo, czyściec i piekło, na jakie zasługuje.
  • Daphne du Maurier
    25. rocznica
    śmierci
    Śniło mi się tej nocy, że znowu byłam w Manderley.
  • Jonasz Kofta
    26. rocznica
    Żeby coś się zdarzyło Żeby mogło się zdarzyć I zjawiła się miłość Trzeba marzyć
  • James Graham Ballard
    5. rocznica
    śmierci
    (...) Rola pisarza, jego upoważnienie i koncesja na tworzenie uległy radykalnej przemianie (...) W pewnym sensie pisarz niczego już nie wie. Nie ma żadnego moralnego prawa do narzucania czegokolwiek. Jego rola sprowadza się obecnie do zaproponowania czytelnikowi wytworu swojej wyobraźni, zbioru opcji i możliwych do wyobrażenia alternatyw. Można go porównać do naukowca, który (...) natrafia nagle na nie zbadany teren czy temat. Może jedynie wysuwać rozmaite hipotezy i konfrontować je z faktami.
  • Ladislav Klíma
    86. rocznica
    śmierci
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • George Gordon Byron
    190. rocznica
    śmierci
    Bo choć dla czasu staje się nicością, ona jest dla mnie całą wiecznością.
  • Tadeusz Rittner
    93. rocznica