Nieszpory Sycylijskie. Dzieje świata śródziemnomorskiego w drugiej połowie XIII.

Wydawnictwo: Książnica
historyczna

Tadeusz Pawłowski | 2014-06-18
Przeczytana: 14 czerwca 2014

"Nieszpory Sycylijskie" to kolejna znakomita książka S. Runcimana, którą udało mi się przeczytać. Bogato przeprowadzony obraz średniowiecznych zdarzeń w regionie Morza Śródziemnego - wykracza poza typowe pisarstwo popularnonaukowe. Runciman jest erudytą pierwszej wody, prawdziwym znawcą tematyki krucjatowej i do tego znakomitym pisarzem. Widać to w "Nieszporach", które także posiadają swoją unikalną konwencję gatunkową. Z jednej strony jest to historia wydarzeń lat 1060 (normański najazd na południu Italii) - 1285 (śmierć Karola Andegaweńskiego) ze szczególnym uwzględnieniem okresu XIII wieku. Z drugiej strony to bogata opowieść o losach regionu śródziemnomorskiego w tym czasie - ze wszystkimi jego aktorami: Bizancjum, łacinnikami, Królestwem Sycylii, papieżem, Wenecją, Genuą, Aragonią itd. Wreszcie na trzecim planie pojawia się niemal fabularna opowieść o wzlocie i upadku jednego człowieka, o dramatycznej zmienności fortuny i o ślepych ciosach losu.

W książce przytłaczać może...

Malaj | 2015-11-21
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 05 maja 1998

Wspaniała opowieść! Ta książka sprawiła, że dopiero zacząłem interesować się historią. Nie taką, jakiej uczyli w szkole, czyli suchych dat koronacji i zgonów panujących, czy dat i miejsc bitew (matura 1981), ale taką, w której to, co się dzieje w opowieści, widać ściśle powiązane z innymi zdarzeniami, o których się wie, zna, słyszało, które w dodatku są udokumentowane źródłowo. Gorąco polecam!

zbyszek | 2014-03-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 21 marca 2014

"Nieszpory sycylijskie" jedna z prac wielkiego sir Stevena Runcimana ,to z wielką swadą ,wręcz w gawędziarskim stylu ( w dobrym tego słowa znaczeniu) ,nakreślony polityczny obraz świata sródziemnomorskiego w II połowie XIII wieku.Centralnym punktem opowieści jest Italia z Sycylią i walki o jej kształt i kształt papiestwa po zgonie cesarza Fryderyka II.
Konflikty wynikające z prób papiestwa zainstalowania nowej dynastii i jej zainstalowania na tronie sycylijskim obejmowały dwory Anglii,Francji,Aragonii i Cesarstwa Bizantyjskiego.Autor przedstawia wielki świat polityki,spisków,zabiegów dyplomatycznych ale i ich aktorów nie stroniąc przy tym od ich oceniania.
Tytułowe Nieszpory Sycylijskie krwawa masakra Francuzów w 1282 roku i wybuch powstania ludowego na Sycylii ,to zdaniem autora punkt zwrotny opisywanej historii 50 lat.Punkt który poza ocaleniem Cesarstwa Bizantyjskiego doprowadził do upadku autorytetu papiestwa w następnym wieku i poprzez pasmo rozłamów do reformacji.A zarazem...

Podtytuł tej książki mówi o niej znacznie więcej niż tytuł. Rzeczywiście jest to pięknie przedstawiona historia świata śródziemnomorskiego w drugiej połowie XIII wieku. Historia sycylijskiego buntu przeciwko Andegawenom jest tylko uwieńczeniem pewnych procesów, jakie zachodziły w całym rejonie od kilkudziesięciu już lat. Sycylia to chyba kraina, która najczęściej w dziejach zmieniała panujących. Runciman pokrótce przedstawia jej losy od czasów starożytnych, ale na dobrą sprawę to nie dzieje sycylijskie są w tym wszystkim najważniejsze. Za kluczowe należy raczej uznać spory między papiestwem a cesarstwem, ruch krucjatowy, ambicje francuskich Kapetyngów i dynastii aragońskiej. Autor ukazuje politykę wszystkich właściwie państw śródziemnomorskich od Bizancjum po Aragonię. Akcentuje też wzajemne zależności i wpływ jednych wydarzeń na drugie. Gdybym miał wskazać głównego bohatera tej książki, byłby nim Karol Andegaweński. Powstanie i upadek jego imperium został w tej książce świetnie...

Aleksnder Bolik | 2011-06-27
Tornwolf1916 | 2016-02-19
Przeczytana: 27 stycznia 2016

Co tu dużo mówić... nazwisko autora jest już marką samą w sobie. Książkę polecam po uprzednim przeczytaniu Historii Wypraw Krzyżowych. Co do Nieszporów to po mistrzowsku opisano w niej politykę śródziemnomorską. Jednym zdaniem prawdziwa Gra o Tron! Echh leniwy Manfredzie...

nicefor | 2016-11-27
Przeczytana: 27 października 2016