Smaki marzeń. Książka zwycięzcy programu MasterChef

Okładka książki Smaki marzeń. Książka zwycięzcy programu MasterChef Beata Śniechowska
Okładka książki Smaki marzeń. Książka zwycięzcy programu MasterChef

wyd. Znak
rok: 2013
str. 162
Ocena: 4,5/6

Polską edycję programu MasterChef śledzę od momentu wprowadzenia jej na antenę telewizji TVN, ale moja przygoda z tą serią zaczęła się znacznie wcześniej. Śledziłam jej wszystkie amerykańskie odsłony, bo, co tu ukrywać, uwielbiam Gordona Ramsay'a. Uwielbiam gotować, choć zdecydowanie nie na poziome Master. W życiu więc nie zgłosiłabym się do tego typu show, ale pooglądać? Czemu by nie. Obserwowałam więc od początku poczynania Beaty Śniechowskiej - widziałam zarówno wzloty, jak i jej upadki. Będę szczera - nie przypuszczałam, że to właśnie ona wygra. Obstawiałam zupełnie inaczej. Jednak pani Beata z odcinka na odcinek stawała się większą profesjonalistką i w ostatecznym rozrachunku faktycznie zasłużyła na tytuł MasterChefa.

Kiedy w moje skromne progi trafiła książka kucharska napisana przez Beatę Śniechowską, niezmiernie się ucieszyłam. W końcu miałam możliwość zaznajomić się z potrawami, które ona chciała, a nie MUSIAŁA ugotować. Zgodnie z jej słowami, zamieszczonymi w książce, spodziewałam się znaleźć w niej wiele znanych mi, rodzimych, ale unowocześnionych dań oraz pewne odwołania do kuchni światowej.

Smaki marzeń podzielone zostały na kilka części. Po Wstępie, zwięzłych wypowiedziach jurorów polskiej edycji programu o samej autorce i Kwestionariuszu - przybliżającym osobę Beaty Śniechowskiej, w poradniku zamieszczono rozdziały: Na mniejszy apetyt, Przy rodzinnym stole, ...gdy przyjdą goście, Restauracja w twoim domu, Małe co nieco na poprawę nastroju oraz Moje laboratorium smaku.

Każdy rozdział to od kilku do kilkunastu przepisów na bardzo różnorodne dania. Autorka podaje na ile osób powinno wystarczyć danie oraz jakie potrzebne są składniki do jego przygotowania. Sam opis przygotowania jest napisany stosunkowo przystępnie z zaznaczeniem czasu przygotowania poszczególnych czynności. Niestety brakuje mi tu podania informacji o całkowitym czasie przygotowania, przybliżonym koszcie danej potrawy oraz jej kaloryczności.

Smaki marzeń opatrzone zostały doskonałymi fotografiami potraw wykonanymi przez Piotra Bolko oraz Jacka Wrzesińskiego i wystylizowanymi przez Martę Skutnik.

Ogólnie pozycję oceniam dość wysoko, choć z pewną rezerwą. Książka ma pewne braki, a autorka ma jeszcze przed sobą daleką drogę do osiągnięcia szczytu swoich możliwości. Przypuszczam więc, że jej kolejna książka kucharska będzie o wiele lepsza.

Smacznie?

„Smaki marzeń. MasterChef” Beata Śniechowska
wyd. Znak
rok: 2013
str. 162
Ocena: 4,5/6

Co prawda 1 edycji programu ,,MasterChef" nie oglądałam, jednak na drugą się skusiłam i nie żałuję. Od początku śledziłam poczynania uczestników z zapartym tchem, a ich zostawało coraz mniej. Aż w końcu nadszedł finał - trzy kobiety : Beata, Maria i Diana. Kibicowałam każdej, każda doszła do wysokiego poziomu, zmieniła swoje życie, jednak sercem chyba byłam przy Beacie. I wygrała ! Nic więc dziwnego, że oczekiwałam z zapartym tchem jednej z nagród, czyli książki kucharskiej.

,,Smaki marzeń" to debiutancka pozycja Beaty Śniechowskiej, która w finale wykazała się ogromną fantazją przy wymyślaniu dania z nowoczesnej polskiej kuchni. Jak pewnie wiecie, Beata jest doktorantem na Politechnice Wrocławskiej, dlatego tym ciekawiej było oglądać jej zmagania kulinarne. Zawsze podziwiałam jej wyczucie smaku i doktorską wręcz precyzję w przygotowywaniu posiłków.

Pierwszą kategorią przepisów jest Na mniejszy apetyt. Znajdziemy tutaj między innymi recepturę na Chłodnik z awokado i krewetek, Ekspresowy biszkopt z patelni z mozzarellą i szczypiorkiem, Krem z borowików z ,,zielonym makaronem", Paczuszki z indykiem i z szałwią na sałatce, czy Kartoflankę z pstrągiem. Muszę przyznać, że zagłębiając się w przepisy, a także spoglądając na przepiękne ilustracje sama zrobiłam się ogromnie głodna !

Czas więc spojrzeć, co można zjeść Przy rodzinnym stole. Beata poleca Domowego dorszburgera, Kotlety z siekanego kurczaka z zielonymi pomidorami, Kremowy barszcz z pieczonych buraków z jabłkami, Kurczaka pieczonego z masłem i ziemniakami ,,Hasselback", Podudzia z kurczaka z dipem serowym, czy także Wieprzowe żeberka marynowane w piwie z kaszą jaglaną. Dania są bardzo ciekawe i jestem już teraz przekonana o tym, że z pewnością jakieś w niedługim czasie wypróbuję, gdyż nie będę mogła im się oprzeć.

Moja ulubiona chyba kategoria, czyli ... gdy przyjdą goście. Smaczne i szybkie w przygotowaniu zachwycą nawet najbardziej wybrednych. Powiedzcie sami, czy nie skusilibyście się na Bliny z serkiem chrzanowym i polędwicą łososiową. Oczarowała mnie Galaretka processo z malinami, wygląda rewelacyjnie, a smakuje pewnie jeszcze lepiej ! Ciekawą odmianą będzie z pewnością Schab faszerowany białą kiełbasą z sosem z tuńczyka i anchois. Wielbicieli dobrego smaku z pewnością zainteresują Tartaletki z kozim serem, brzoskwiniami i tymiankiem.

Jak podkreśla Beata nie trzeba wychodzić, by mieć Restaurację w Twoim domu. Na tą okazję z pewnością przydatny będzie przepis na Kurczaka marynowanego w jogurcie z koprem włoskim i pomidorami, czy Turbota w sosie miętowym z zielonymi warzywami i wędzonym boczkiem.

Jest i coś dla smakoszy słodkości,a mianowicie Małe co nieco na poprawę nastroju. Z pewnością wypróbuję Lody lawendowo-morelowe z kruchymi ciasteczkami, Megaczekoladowe ciastko z niespodzianką, Mus z białej czekolady w pomarańczowej salaterce, Roladę z owoców sezonowych.

Ostatnia kategoria to Moje laboratorium smaku, a w niej Babeczki ,,bazyliowe pesto", Muszle z dynią i pokrzywą zapiekane pod beszamelem oraz wiele innych smakowitości, które znajdziecie w całej książce ,,Smaki marzeń".

Jak już wspominałam zdjęcia są przecudowne i zachęcające do schrupania wszystkich prezentowanych potraw. Cena książki może wydawać się dość wysoka, jednak jestem przekonana, że nie jest ona wygórowana w stosunku do ilości pracy, jaką Beata musiała włożyć w stworzenie tej pozycji. Z pewnością ,,Smaki marzeń" to interesująca książka kucharska, jakiej jeszcze nie było na polskim rynku, bowiem zawiera w sobie część Beaty Śniechowskiej, drugiej finalistki ,,Masterchef'a".

Moja ocena: 9/10

• Kucharskie