Jane Austen

Okładka książki Jane Austen Emily Wollaston
Okładka książki Jane Austen
Emily Wollaston Wydawnictwo: Wydawnictwo Olesiejuk biografia, autobiografia, pamiętnik
Little Book of Jane Austen
Wydawnictwo Olesiejuk
2013-01-01
2013-01-01
9788327401908
Danuta Fryzowska
Jane Austen album Danuta Fryzowska

Kupiona za bezcen na aukcji książek używanych przyjemna dla oka pozycja zawierająca jedynie niezbędne minimum wiedzy, jakie każdy miłośnik Jane Austen i jej twórczości powinien znać.

Książka opatrzona jest zdjęciami, rycinami, listami.
Dzieli się ona na kilka części poświęconych m.in. biografii pisarki (mocno okrojonej),miejscom, w których pisarka mieszkała, miejscowościom, gdzie znajdują się muzea Jej poświęcone (Chawton i Bath) oraz opisom działających stworzyszeń miłośników twórczości, jak i samej osoby Jane.
Znajdują się tutaj też streszczenia dzieł napisanych przez nią - tych wydanych oraz tych nieukończonych oraz zwięzłe opisy wybranych adaptacji filmowych i telewizyjnych dzieł Jane.

Niezobowiązująca lektura stanowiąca ciekawy przerywnik i "odskocznik" od spraw codziennych. Pozwala przenieść się do epoki angielskiej regencji, zatopić się w XIX wiecznych zwyczajach, konwenansach, rozrywkach, rozterkach ówczesnych warstw społecznych oraz... nieco rozmarzyć :)

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

Książka opatrzona jest zdjęciami, rycinami, listami.

Cóż... Ładne zdjęcia ;)

Cóż... Ładne zdjęcia ;)

dobry tytuł na sam początek zapoznawania się z biografią autorki, bo jest ona przedstawiona treściwie z dużą ilością zdjęć i obrazów. książka jest wydana bardzo ładnie, jednak zawiera błędy, np. literówki. myślę, że na tak małej ilości stron nie powinno mieć to miejsca, można ją spokojnie sprawdzić w jeden dzień. takie wpadki szpecą i psują wrażenia z czytania. ;)
minusem jest także streszczanie książek - sama przeczytałam prawie wszystkie i lubię spoilery, ale innym czytelnikom to na pewno psuje zabawę. wolałabym, by autorka skupiła się bardziej na innych aspektach; omówienie dzieł nie równa się streszczaniu ich. podobnie z filmami - dobrze, że je przedstawiono, ale chętniej przeczytałabym zestawienie wszystkich ekranizacji z ciekawostkami, błędami, różnicami z pierwowzorem itp.

nie żałuję kupienia, bo 'Jane Austen' kosztowała mnie tylko dziewięć złotych w biedronce :),ale mam nadzieję trafić na lepszą pozycję tego typu.

minusem...

Na początku ok. Biografia, dobrze się ją czyta, sporo zdjęć innymi słowy wszystko jak należy. Jednak życiorys szybko się kończy, co samo w sobie jest rozczarowujące, a potem jest już tylko gorzej. Opisy książek - chamskie streszczenia, opisy filmów - podobnie (poza tym ekranizacje potraktowane są bardzo wybiórczo). Książka kończy się opisem fanklubów na całym świecie. Krótkim opisem, który śmiało można by sobie darować. Momentami mialam wrażenie, że jest skierowana do dzieci: mało faktów, dat i treści, dużo powtórzeń, co by sobie utrwalić i prościutki język. Jak dala mnie kompletna strata czasu.

Ciekawy, choć mocno skrócony przegląd przez życiorys i powieści autorki "Dumy i uprzedzenia". Możemy dzięki niej poznać biografię Jane oraz krótką specyfikę miejsc, w których się obracała. Ponadto streszczenia i opis o każdej z jej sześciu ukończonych powieści i krótką, bardzo skromną informację, o wybranych adaptacjach filmowych. Ponadto znajdziemy tu również informację o działających w Chawton i Bath muzeach poświęconych Jane oraz o działających na prawie całym świecie stowarzyszeniach miłośników pisarki.
A wszystko zostało okraszone pięknymi zdjęciami.
Wątpię, by wielcy miłośnicy Jane Austen znaleźli tu coś nowego, irytować też może bardzo wybiórcze potraktowanie filmowych odsłon jej powieści, jednak jest to książka warta uwagi. Zawiera niezbędne minimum wiedzy, jaką każdy miłośnik pisarki powinien znać.

• Biografie
  • Przeczytane w 2015 roku