Banach. Geniusz ze Lwowa

betelgeuze

źródło okładki: google

Mariusz | 2014-02-21
Przeczytana: 18 października 2013

Mała książeczka o wielkim matematyku. Krótka biografia z osiągnięciami bohatera, a w tle znane postacie ze świata nauki oraz fantazja autora z przypomnieniem bardziej znanych geniuszy z Kresów. Nazwiska takie jak J. von Neumann czy S. Ulam spotykamy czasem, a Banacha raczej nie. Któż z nas nie chciałby poprowadzić takiego dialogu: "... - Ile dolarów proponuje profesor Wiener?
- Oto czek - odpowiedział zadowolony Amerykanin - na którym Wiener napisał jedynkę i poprosił, żeby dopisać tyle zer, ile pan uzna za stosowne".
Polecam tym, którzy poświęcą chwilę aby się przenieść do Lwowa, usiąść przy stoliku w Kawiarni Szkockiej i poobserwować.

betelgeuze | 2013-11-30
Na półkach: Przeczytane, Biografie

Mała książeczka profesora psychologii o profesorze matematyki. Psychologiczny sposób ujęcia momentami drażni, podobnie jak niechlujna edycja książki (literówki). Na plus można zaliczyć oczywiście postać Banacha, słuszne dążenie do ukazania rangi tego uczonego (nawet kosztem pomniejszenia dorobku innych), nieco ciekawostek i odrobina atmosfery ówczesnego Lwowa. Pytanie, które przewija się przez karty książki pozostaje - dlaczego człowiek o takim dorobku jest znany tak niewielu osobom. Trudno nie podzielić zdumienia i zażenowania autora faktem, że nazwisko Asnyka zna prawie każdy, a nazwiska czołowego naukowca XX wieku prawie nikt...

Bartek | 2015-06-11
Przeczytana: 2007 rok