Maria Konopnicka. Rozwydrzona bezbożnica

Okładka książki Maria Konopnicka. Rozwydrzona bezbożnica
Iwona Kienzler Wydawnictwo: Bellona biografia, autobiografia, pamiętnik
300 str. 5 godz. 0 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2014-01-22
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-22
Liczba stron:
300
Czas czytania
5 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788311130586
Średnia ocen

                6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Uciekinierka Sierotki Marysi



370 29 123

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
173 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
637
640

Na półkach:

We wstępie książki pani Kienzler deklaruje chęć znalezienia odpowiedzi na pytanie kim właściwie była Maria Konopnicka oraz wolę "odbrązowienia" jej wizerunku.
Sądzę, że z założonego celu (szczególnie tego drugiego) autorka znakomicie się wywiązała. Przedstawiona w jej biografii poetka, to kokietka, która konsekwentnie nie przyznawała się do swojego wieku, wielbicielka romansowania z młodszymi mężczyznami, specyficzna matka, a także hipokrytka. Taka persona już z założenia nie budzi sympatii, a niekiedy zwyczajnie nie sposób zrozumieć motywy jej postępowania.
Choć sama odeszła od męża (mniejsza o powody tego rozstania, których przyczyną niekoniecznie był Jarosław Konopnicki, jak ogólnie się przyjmuje) i sama zarabiała na utrzymanie swoje i swoich dzieci, to z trudnym do pojęcia uporem swej najmłodszej córce przez długie lata odmawiała prawa do tego samego- porzucenia niesatysfakcjonującego związku i spełniania się na deskach teatralnych. O ile jeszcze można zaakceptować niezadowolenie z wyboru córki (wszak w owym czasie profesja aktorska bardzo kiepsko się kojarzyła) to już o pomstę do nieba wołają zabiegi Konopnickiej, która dosłownie rzucała swemu dziecku kłody pod nogi. Bez skrupułów pisała do dyrektorów teatrów prosząc, niekiedy nawet wymuszając na nich obietnice, że nie zaangażują Laury! Pomimo tego więc, że za jej własne kontrowersyjne wybory życiowe na jej głowę niejednokrotnie sypały się gromy i doskonale wiedziała, jak wielką cenę trzeba zapłacić za wyłamanie z obowiązującego wówczas kanonu matki- Polki, to nie potrafiła wesprzeć córki wtedy, kiedy ta poszła swoją drogą i owego wsparcia najbardziej potrzebowała.
Postawa taka tym bardziej zadziwia, że niemal równolegle i wcale z nie mniejszą wytrwałością Konopnicka poszukiwała pracy dla swoich synów, którzy (przynajmniej w dwóch przypadkach) niekoniecznie na tę pomoc zasługiwali i ją doceniali...
Ciekawy jest też motyw wędrówek po Europie i komentarze, jakie towarzyszą tym podróżom. Zdaje się, że żadna miejscowość nie była w stanie na długo zadowolić gustów Konopnickiej i prędzej, czy później, każdą z nich opuszczała z ulgą, naiwnie licząc, że w innym zakątku kontynentu będzie jej lepiej...
Książkę podsumowałabym stwierdzeniem, że jest to interesujący obraz kobiety poszukującego swego miejsca na ziemi.
To czego mi w tej pozycji brakuje, to zdjęcia, których kilka swobodnie można by do niej dodać.

We wstępie książki pani Kienzler deklaruje chęć znalezienia odpowiedzi na pytanie kim właściwie była Maria Konopnicka oraz wolę "odbrązowienia" jej wizerunku.
Sądzę, że z założonego celu (szczególnie tego drugiego) autorka znakomicie się wywiązała. Przedstawiona w jej biografii poetka, to kokietka, która konsekwentnie nie przyznawała się do swojego wieku, wielbicielka...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    287
  • Przeczytane
    255
  • Posiadam
    77
  • Biografie
    9
  • 2019
    8
  • 2018
    6
  • 2014
    5
  • 2020
    4
  • Biograficzne
    4
  • Biografia
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Maria Konopnicka. Rozwydrzona bezbożnica


Podobne książki

Przeczytaj także