Tęsknię za tobą

Tłumaczenie: Robert Waliś
Wydawnictwo: Albatros
Missing you
CopacabAna

Wędrówki w przeszłość mogą być niebezpieczne, a pewnych spraw lepiej nie ruszać. Powiedzcie to Kat Donovan! Detektyw nowojorskiej policji, której dziwnym zbiegiem okoliczności nadarza się okazja, żeby wyjaśnić i zamknąć dawne sprawy. Obie dotyczą najważniejszych mężczyzn w jej życiu – byłego narzeczonego, który porzucił ją dawno temu, i ojca, zamordowanego przed kilkunastu laty policjanta.

źródło opisu: www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: www.wydawnictwoalbatros.com

Oficjalna recenzja
Sylwia książek: 914

Nie wrócisz do wczoraj

O Kat Donovan można powiedzieć wiele, nic jednak nie będzie tak trafne jak stwierdzenie, że nie potrafi się ona uporać z przeszłością. Kiedy przed osiemnastu laty jej ojciec został zamordowany, a narzeczony nie potrafił pogodzić się z jej depresją i tym, że wciąż go odsuwa po śmierci ukochanego ojca – świat dwudziestodwuletniej wtedy kobiety legł w gruzach. I to dwukrotnie. Teraz Kat ma czterdzieści lat i – tak jak niegdyś jej ojciec – pracuje jako detektyw nowojorskiej policji. Ciemnie chmury przeszłości wciąż jednak kłębią się nad policjantką, nie pozwalając jej ruszyć do przodu, co sprawia, że jej życie to pasmo wewnętrznych udręk i lata stagnacji.

Przyjaciółka Kat, olśniewająca mężczyzn Stacy, postanawia zarejestrować samotną czterdziestolatkę na pewnym popularnym portalu randkowym. YouAreJustMyType.com na początku nie przekonuje policjantki, jednak w końcu, wiedziona ciekawością (i tym, że Stacy opłaciła jej abonament), zaczyna przeglądać kolejne profile samotnych mężczyzn. Nie wierzy własnym oczom, kiedy natrafia na zdjęcie swojego byłego narzeczonego Jeffa. Szybko przekonuje się, że wszystkie uczucia, jakie żywiła do niego osiemnaście lat temu, nie zniknęły, a tylko zostały przytłumione przez kolejne lata samotności. Teraz natomiast wybuchają ze zdwojoną siłą i Kat, wbrew sobie, postanawia nawiązać kontakt z ukochanym. Okazuje się jednak, że mężczyzna nie zamierza odnawiać znajomości.

Mniej więcej w tym samym czasie Kat dowiaduje się, że mężczyzna, który odsiaduje w więzieniu karę dożywocia za zabójstwo jej ojca – sam jest umierający. Kobieta postanawia odwiedzić go i kolejny raz spróbować uzyskać odpowiedź na dręczące ją pytanie: kto zlecił mu zabójstwo policjanta? Kobieta coraz bardziej pogrąża się – nie pierwszy raz – w rozpamiętywaniu przeszłości, przeczuwając, że nie wszystko wyglądało tak, jak mogłoby się wydawać. Jakby tego było mało, policjantkę odwiedza w pracy nieznany jej dziewiętnastolatek, który wbrew wszelkim poszlakom twierdzi, że jego mama została uprowadzona...

„Tęsknię za tobą” to nie tylko porywający kryminał, ale także swego rodzaju ostrzeżenie, wyrosłe ze znanej od pokoleń prawdy, że nie wszystkie tajemnice chcą zostać rozwiązane, a przeszłość niekiedy powinna pozostać pogrzebana. Osiemnaście lat to bowiem szmat czasu, a to, czego może dowiedzieć się Kat, niekoniecznie się jej spodoba. Miała wtedy co prawda dwadzieścia dwa lata - była więc dorosłą kobietą - nie wszystko jednak widziała, a i nie wszystko chciała zauważyć. Jednak ani to, ani opis powieści niech Was nie zwiedzie! Najnowsze dzieło Harlana Cohena to bowiem wielowątkowa powieść, w której pytań jest cała masa, a odpowiedzi na nie – jak się okazuje – o wiele więcej. To również pewien – wiadomo, że nie najwyższych lotów – ukryty pod warstwą kryminału traktat o samotności, o szukaniu akceptacji i miłości przez każdego z nas i o tym, że światu nie zawsze podoba się to, gdzie tę miłość znajdujemy.

Akcja powieści Cobena pędzi na złamanie karku – tutaj nie ma czasu się zastanawiać, bo każda minuta może okazać się cenna. Telefon Kat wciąż dzwoni, a ona stale dowiaduje się czegoś, co zmienia tok jej myślenia o sprawie. Ostatecznie jednak – co bardzo ważne – wszystko jest zgrabnie ze sobą powiązane, choć pisarz trzyma nas w niepewności do ostatniej chwili. Jedyne do czego mogłabym się przyczepić, to sam początek powieści, który wypada sztucznie i dziwnie, jednak chodzi tu o dosłownie kilka stron, które otwierają całą historię. Później zarówno styl, jak i język wygładzają się i klarują, dzięki czemu liczącą niemal pięćset stron książkę, możemy przeczytać w jeden dzień. Tym bardziej, że zarówno prywatne, jak i zawodowe zagadki Kat Donovan wciągają czytelnika i absorbują na tyle, że sam zaczyna bacznie przyglądać się niemal każdemu bohaterowi jak potencjalnemu podejrzanemu.

„Tęsknię za tobą” może także niekiedy wprowadzić swojego czytelnika w lekki dysonans. O ile bowiem język powieści jest lekki i przyjemny, a forma wciągającego kryminału (choćby z dużą ilością trupów i przemocy) do trudnych również nie należy, o tyle pewne sprawy, które jakby mimochodem porusza autor „Nie mów nikomu”, mogą spowolnić lekturę i uczynić ją bardziej refleksyjną. Nie mogę zdradzić wielu problemów, z którymi rozprawiają się bohaterowie Cobena, żeby nie zepsuć Wam lektury, jednak zdradzę tyle, że wiele z nich jest tak samo współczesnych, jak miało to miejsce w przeszłości. Nieważne jak dalekiej. Kat Donovan będzie musiała jednak uporać się z nimi teraz – w niezbyt przyjaznej dla niej teraźniejszości. To dziś będzie musiała zrozumieć błędy popełnione kiedyś. Dzisiaj będzie musiała zaakceptować coś, o czym wtedy nie wiedziała. Nie ma jednak innego wyjścia, przecież – jak pisał niedościgniony Sztaudynger:

Mimo najszybszych samolotów,
Do wczoraj nie ma już powrotu...

Sylwia Sekret

Łokieć_Pana_D | 2016-07-22

Kryminał komercyjny w czystym wydaniu. Na wskroś amerykański. Literacki odpowiednik bezwartościowego ale smacznego hamburgera. Wsuwałem historię z apetytem. Gryz. Pozabija wszystkie, czy któraś się uratuje? Policjantko Kasiu do dzieła, ratuj duszyczki póki czas. Kolejny gryz. Zwabi zagubioną w swe szpony? Skusi i pożre? Przez Internet wciągnie jak wirtualny robal, wykorzystując tęsknoty ofiary? Jeszcze jeden kęs. Z keczupem. I już o krwi myślę, ile się jej na ostatnich stronach wyleje. Mniam.
Dobry, soczysty kryminał. I wcale nie taki bezwartościowy. Naszym miękkim podbrzuszem są pragnienia. Chcemy szalonego kochanka, czułego partnera, seksownej dziuni. Gdy taki/taka na horyzoncie (czyt. w necie) się pojawi - tracimy czujność.

Kiwi_Agnik | 2014-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2014

Powieść - układanka.
Ogromną przyjemność sprawiło mi ułożenie jej w całość.
Każda część ze sobą współgra dzięki czemu powstaje wspaniały kryminał.

Fabuła przemyślana i świetnie napisana.

Mała Uwaga : tę książkę się pochłania!

Polecam.

Strega | 2015-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2015

Połączenie ciekawej fabuły i bardzo sprawnego warsztatu pisarskiego dało efekt w postaci świetnego thrillera.
Książka wciąga, czasem zaskakuje, ale poszczególne wątki znajdują swoje wytłumaczenie i rozwiązanie. Słyszałam opinie, że Coben pisze swoje książki wprost taśmowo, ale ja nie znam jego innych pozycji, więc i porównania nie mam. Na podstawie "Tęsknię za tobą" wiem, że chętnie przeczytam inne książki tego autora.

Alicja | 2014-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2014

"Uważaj na ludzi, których miejsce jest w przeszłości. Nie wpuszczaj ich z powrotem do swojego życia". W ten sposób ostrzegano główną bohaterkę najnowszej powieści Cobena. Kat Donovan czterdziestoletnia policjantka doświadczyła w swoim życiu wiele bólu i cierpienia. Kilkanaście lat wcześniej straciła ojca, narzeczonego, z matką nie potrafi się porozumieć.Obecnie trafia na sprawę, która ma związek z przeszłością i zaczynają się "schody", budzą się wątpliwości.Mimo wielu ostrzeżeń prowadzi dochodzenie i na jaw wychodzą zaskakujące fakty.Chciała poznać prawdę lecz wciąż chowała głowę w piasek."Być może prawda jest lepsza od kłamstwa, ale nie zawsze nas wyzwala". Życie Kat to lata zmagań z bólem i samotnością, uwikłane w kłamstwa i tajemnice. W końcu dochodzi do wniosku,że powinna cieszyć się chwilą bieżącą, dbać o nią. Szczęście jest kruche, dlatego winna doceniać każdą chwilę i robić wszystko aby je chronić.Była zwolenniczką zasady Sherlocka Holmesa w której "ostrzegał, że nigdy...

ewula | 2014-12-30
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 30 grudnia 2014

,,Tęsknie za tobą"to thriller z bardzo dobrze skrojoną intrygą oraz pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji,nie brakuje również zaskakujących momentów,czyli posiada to co w tego typu literaturze lubię najbardziej. Coben w jednej z lepszych swoich odsłon!Polecam!

Jolka | 2018-05-24
Przeczytana: 24 maja 2018

Harlan Coben jak zawsze mnie nie zawiódł.Jest on dla mnie mistrzem pióra.Jego styl pisarski,lekkość z jaką się czyta powieści sprawiają ,że w rękach mam niesamowitą książkę przy której nie będę się nudzić.
"Tęsknię za Tobą" to niesamowicie skonstruowany thriller,który porwał mnie od pierwszych stron.W początku musiałam trochę pogłówkować ,gdyż autor daje nam do rozwiązania nie jedną a kilka zagadek i trzeba je było jakoś połączyć.No i zaczęło się to co kocham w takich książkach.Niesamowita akcja pełna napięć,niepewności,tajemnic.Do tego przeszłość głównej bohaterki wkrada się aby odkryć to co skrywało się przez osiemnaście lat.Wszystko tu jednak do siebie pasuje a elementy układanki pasują do siebie idealnie.A i tematyka książki jest na czasie,gdyż porusza i temat portali internetowych,jak i problem homoseksualizmu ich odmienność i akceptacja.

ZARAZA | 2015-02-12
Przeczytana: luty 2015

"Tęsknię za Tobą" to powieść bardzo dobra. Coben, jak zwykle ułożył ciekawą intrygę, zasypał nas tropami, które należy ułożyć w całość. Powieść wciąga i czyta się ją bardzo szybko, chociaż fabuła nie jest jakoś specjalnie oryginalna. Niemniej dobrze spędzony czas, trochę relaksu i emocji.

Hana | 2018-07-28
Na półkach: Przeczytane, Coben Harlan
Przeczytana: 28 lipca 2018

Coben na prochach uspokajających. Historia rozwija się niespiesznie, żadnych karkołomnych zwrotów akcji. Całkowita zgodność czasu i przestrzeni, żadnych stukniętych i ekstrawaganckich. Zwykła, dość ciekawa historia. Kat Donovan, policjantka, jest postacią główną w tej historii. Ciekawska i dociekliwa kobieta. Wszystko zaczyna się od znalezienia na portalu randkowym swojego byłego narzeczonego… Minęło co prawda osiemnaście lat, ale serduszko drgnęło. Po drodze natykamy się na tajemnicę tatusia i sposób na dochodowy interes w sieci. Dobra czytanka na luzie, nieskomplikowana, lekko ckliwa, mało kryminalna. Polecam oczywiście.

mclena | 2018-03-13
Przeczytana: 13 marca 2018

"...ludzie, których dziś uważamy za "zaburzonych", dawniej bywali geniuszami w sztuce, nauce czy literaturze, lecz obecnie,za sprawą leków i diagnoz, temperujemy ich, ujednolicamy i otępiamy ich zmysły."

Miałam ostatnio konkretny zastój w czytaniu. Cokolwiek zaczynam ciągle czułam, że to nie to i tak doszłam do momentu, w którym miałam rozpoczęte sześć książek, wszystkie chciałam wywalić, aż w końcu uznałam, że albo Coben uratuje sytuację, albo rezygnuję z czytania na dłuższy czas. Harlan oczarował już od pierwszych stron i całe szczęście, bo nie wiem co bym zrobiła bez lekury pod ręką.
"Tęsknię za Tobą" okazała się jednak mimo wszystko mało błyskotliwą powieścią. Pierwszy raz zdarzyło mi się, żebym rozgryzła zagadkę Cobena już w połowie czytania, ale wcale mi to nie przeszkadzało, ale żeby nie było, kilka elementów mnie bardzo zaskoczyło. Harlan ma w sobie coś co sprawia, że czuję się zahipnotyzowana i nie spocznę, dopuki nie skończę książki. Bardzo podobało mi się zakończenie -...

Ewelina229 | 2016-03-21
Przeczytana: 21 marca 2016

Kat Donovan, świetna policjantka, która przejęła smykałkę tropiciela po swoim ojcu. Jest uparta, dąży do celu i nie odpuści dopóki nie dojdzie do prawdy.
Kiedy jej przyjaciółka w prezencie daje wykpiony dla Kat abonament na portalu randkowym, na początku podchodzi do tego sceptycznie, ale kiedy wieczorem postanawia sprawdzić cóż może ofiarować jej wirtualny świat. Po przejrzeniu setek ogłaszających się "idealnych" facetów, trafia na profil swojego byłego narzeczonego, który 18 lat temu najpierw jej się oświadczył a następnie zostawił i zniknął bez śladu.

Do Kat trafia nastoletni chłopiec, który informuję ją o zaginięciu matki, która kilka dni temu wyjechała ze swoim nowym chłopakiem na wycieczkę i przestała się odzywać. Dla Kat, sprawa wydaje się jasna, matka zakochala się i zapomniała o Bożym świecie, ale kiedy chłopak pokazuje jej zdjęcie mężczyzny z którym wyjechała matka - Kat zamiera widząc swojego byłego narzeczonego....

Serdecznie polecam :)