Książka Roku 2018

Tłumaczenie: Robert Sudół
Wydawnictwo: Świat Książki
Amsterdam
Barbara

Uhonorowana w 1998 roku Nagrodą Bookera powieść Iana McEwana, który tym razem zagłębia się w labirynty męskiej psychiki, przezabawny acz nie pozbawiony poważnego wydźwięku moralitet. Molly chętnie dzieliła się sobą. Niektórzy powiedzieliby zapewne, że aż nazbyt chętnie. Na jej pogrzebie zebrał się spory tłumek, a wśród żałobników kroczą dostojnie Clive Liney, znany kompozytor i Vernon Halliday, redaktor naczelny poważnego dziennika, niegdysiejsi kochankowie drogiej zmarłej. Nie wyczerpują oni oczywiście listy 'byłych', na której znajduje się, dla przykładu, również okryty złą sławą prawicowca, minister spraw zagranicznych, Julian Garmony... Tuż po ceremonii Clive i Liney zawierają dziwną umowę, swoisty pakt o eutanazji, w myśl którego, gdy jeden ciężko zachoruje, drugi dobrowolnie podąży do krainy wiecznej szczęśliwości. Żaden z nich nie przewidział dramatycznych konsekwencji układu, który doprowadzi do katastrofalnych wyborów moralnych, kryzysu przyjaźni oraz... politycznej agonii kandydata na urząd premiera.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,22,2707,amsterdam.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,22,2707,amsterdam.html

deana | 2015-01-17
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 17 stycznia 2015

Na pogrzebie Molly spotyka się czterech mężczyzn. Jeden jest jej mężem, pozostali w różnych okresach byli jej kochankami ale nie stracili nigdy z nią kontaktu. Po pozornym płaszczykiem elegancji dobrego wychowania każdy z nich skrywa urazę, pogardę oraz palącą nienawiść w stosunku do pozostałych. Po pogrzebie wydawałoby się, że drogi bohaterów powinny się rozejść bo zostali pozbawieni punktu wspólnego. Nic takiego jednak nie następuje, ich losy nadal się krzyżują a pod pozorem moralności i działania dla dobra społeczeństwa dochodzą do głosu skrywane uczucia.

I tym razem nie rozczarowałam się McEwanem. Od pierwszych stron mamy poczucie, że coś musi się stać. Sytuacja nie może pozostać w stanie zawieszenia. Z każdą kolejną stroną napięcie narasta aby doprowadzić do wielkiego finału właśnie w tytułowym Amsterdamie. Dodatkowo w tle poruszane są ważne tematy: wolności prasy oraz jej prawa do ingerencji w życie osób publicznych w imię dobra społeczeństwa, eutanazji czy roli świadka...

Hana | 2016-04-22
Na półkach: Przeczytane, McEwan Ian
Przeczytana: 22 kwietnia 2016

Umiera Molly.Opłakuje ją mąż i kochankowie: Clive Liney-kompozytor,Vernon Halliday,redaktor naczelny dużego dziennika i prawicowy polityk z szansą na fotel premiera - Julian Garmony. Wszystkich przybiła śmierć Molly poprzedzona utratą pamięci. Nikt nie chce żyć i umierać skazany na niepamięć i opiekę osób trzecich. Clive i Vernon zawierają pakt a Garmony pada ofiarą spadku po Molly. Polecam bo ma klimat i wywołuje uśmieszek na ustach.

kooooooot | 2012-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2012

Przyznam , że na początku miałam z tą pozycją problem. Kompletnie nie mogłam wczuć się, w klimat powieści. Czytanie szło mi bardzo opornie, wątki mnie kompletnie nie wciągały , nie wiedziałam co czytam. Po chwilach zwątpienia ,cieszyłam się gdy trafiłam na rozdział który mnie zaciekawił, by po skończeniu go znów się nudzić. I tak do połowy książki. Jednak po przeczytaniu całości, sporo zyskuje . To książka dobrze napisana. Świetny warsztat pisarski autora, niesamowite, bardzo zadziwiające, i dające do myślenia zakończenie. Jednak zabrakło tego czegoś, co pozwoliłoby tej książce, być na równi z genialną " Pokutą " .Może gdyby poprawić kilka z rozdziałów ? Niemniej jednak , mam ochotę przeczytać ją jeszcze raz , z większym zrozumieniem. Na pewno nie kończę przygody z Panem McEwanem. Czy polecam ? Myślę , że tak. Choćby dla samego zakończenia. Czytelnicy którzy czytali pokutę, z pewnością jednak będą zawiedzeni.

Ksychopata | 2014-03-27
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 27 marca 2014

To moje drugie spotkanie z jego twórczością. Pierwsza książka mnie zachwyciła, a mowa tu oczywiście o "Pokucie".
"Amsterdam" to książka, którą warto przeczytać. Chociażby, z względu na styl pisarski i doskonały kunszt Iana McEwan'a. Bardzo prostą historią pokazał jak w bardzo łatwy sposób można zniszczyć wieloletnią przyjaźń, chociażby z powodu jakiejś tam własnej dumy, honoru, nieposkromionego i zbyt wysokiego ego. Na bardzo prostym przykładzie dowiódł, że czasami w życie bywa pokrętne i chcąc pogrążyć lub ośmieszyć kogoś na łamach szerokiej opinii publicznej, w wyniku nietypowych i zaskakujących wydarzeń, można pogrążyć samego siebie. Zło, które chcemy wyrządzić jakiejś osobie, może obrócić się przeciwko nam samym.
Ciekawa historia, intryga, tak na prawdę do końca czytając nikt nie zdaje sobie sprawy jak się skończy. Do czego te wszystkie wydarzenia doprowadzą.
Z chęcią sięgnę po kolejne książki tego "angielskiego malarza słowem"

Wojciech Gołębiewski | 2014-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

W pogrzebie czterdziestoparoletniej kobiety uczestniczy m.in. pięciu mężczyzn, którzy uprawiali z nią seks. Oczywiście każdy w innym czasie. Zmarła była w młodości na tyle filuterna, że seks z nią pozostawił trwały świat w psychice dwóch z nich: kompozytora i dziennikarza. /No to mamy coś z „Chłopców” Grochowiaka/. To piętno seksu stało się bazą specyficznej przyjażni naszych bohaterów; ludzi absolutnie róznych, których poza tą traumą nic nie łączy. Przedstawienie ich światów ciągnie się przez sto nudnych stron. Trzeci, który pielęgnował potwornie cierpiącą i zniekształconą kobietę w ostatnich dniach jej choroby, nie wzbudza agresji przyjaciół, gdyż, w ich mniemaniu, to „frajer”, z którym się zmarła nie liczyła. Czwarty, o wiele od nich starszy, zadaje im wprawdzie ...

Grażyna | 2010-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2010

Rozczarowanie, bo nie dorównuje "Pokucie"

mm8371 | 2015-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2015

Są nadzieje i miłości, są zwycięstwa i radości,
są skandale i hałasy, na tapczanie wygibasy.
Choć problemy są kosmiczne, jest tu całkiem sympatycznie.
To jest właśnie Kiepskich życie, zobaczycie - uwierzycie!

Skandal,polityka,seks,zdrada,seryjny gwałciciel,eutanazja,śmiertelna choroba,przyjaźń,media,sztuka,turystyka...no co by tu jeszcze zmieścić??Sugerowałbym pomysł i autentyczność ,ale na to chyba zbrakło miejsca autorowi...Potrafię zrozumieć,że ktoś to napisał...ale czemu to przeczytałem?Zagadka....

KenGoKang | 2018-08-28
Na półkach: Legimi, Przeczytane
Przeczytana: sierpień 2018

Lubię styl McEwana, chociaż znów obyło się bez specjalnych zachwytów. Bystry to obserwator społeczeństwa, inteligentny i momentami przewrotny. W "Amsterdamie" punktem wyjścia staje się pogrzeb kobiety, która, będąc niegdyś wpływową pięknością, zawróciła w głowie niejednemu mężczyźnie. Wzajemne relacje między jej dawnymi kochankami okazują się osią powieści. Zakończenie mocno mnie zaskoczyło i to głównie dla niego warto po tę książkę sięgnąć.

Klasyczny dylemat. Dobro nadrzędne czy korzyść osobista. Sprawnie opowiedziane, z elementami ironii. Podobały mi się partie opisów muzycznych (choć jako biernym odbiorca mogę być w tym temacie niewiarygodna).
Za to zakończenie razi. Zupełnie mnie nie przekonało. Jest nielogiczne i niewiarygodne.
Do tego jeszcze w notce wydawnictwa pojawia się określenie "przezabawna" (oj... dyskutowałabym), a w moim ebooku ostatnie strony powtarzają się dwa razy. Siła złego na jednego i w rezultacie diabeł porwał całą przyjemność z lektury.

cath | 2011-04-29
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 29 kwietnia 2011

Ian McEwan w swoich książkach skupia się na ludzkiej naturze. W Amsterdamie pokazuje jak od przyjaźni do nienawiści jest blisko. jak człowiek może być zły i egoistyczny, zapatrzony w siebie i przekonany o swojej nieomylności.
Niestety jednak Amsterdam nie umywa się do Pokuty.