1. Dywizja Pancerna

Wydawnictwo: Bellona
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna
Bożena

Bogato ilustrowana publikacja o jednym z najlepszych związków operacyjnych Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Na przełomie lipca i sierpnia dywizja wylądowała w Normandii w składzie 2 korpusu 1 Armii Kanadyjskiej. Walczyła pod Falaise (8-21 sierpnia), wyzwoliła Axel i inne miejscowości belgijskie, potem holenderskie: Baarle-Nassau, Alphen, Gilze. Toczyła walki o sforsowanie kanałów Mark i Wilhelminy (1-3 listopada), uczestniczyła w boju o likwidację niemieckiego przedmościa u ujścia Mozy, po czym przeszła do obrony wzdłuż rzeki na szerokim froncie na północ od Bredy. 7 kwietnia 1945 r. wkroczyła na ziemie niemieckie, po sforsowaniu Renu rozpoczęła działanie we Fryzji, potem natarcie w kierunku Wilhemshaven (zajęte 6 maja).

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=new&bid=6733&page=0

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/nokl/big/6733.jpg

wik699 | 2015-08-03

Bardzo dobre kompedium do dziejów największego związku taktycznego PSZ na Zachodzie, czyli 1 Dywizji Pancernej. Przedstawione są jej dzieje, wychodząc od 10 Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej, przez kampanie wrześniową i francuską aż do sformowania dywizji w Wielkiej Brytanii i walkach na zachodzie Europy w 1944 - 1945 r. Wielką zaletą albumu jest duża ilość ilustracji.

| 2017-08-07
andmar | 2016-11-29