Rublowka. Przewodnik po podmoskiewskim rezerwacie milionerów, miejscu gdzie władza i pieniądze są sąsiadami

Tłumaczenie: Agnieszka Sowińska
Seria: Reporterzy Dużego Formatu
Wydawnictwo: Agora SA
Рублевка: Player’s handbook
Rosja, polityka, reportaż, władza
literatura faktu
joly_fh

Podmoskiewski park narodowy milionerów nazywa się Rublowka. Poruszamy się tu powoli, a naprzeciwko nas suną samochody klasy luks: mercedes, mercedes, maybach, mercedes, bentley, volkswagen (ups, to służba pojechała), mercedes, mercedes, maybach, mercedes? Wokół nas rozpościera się dziewiczy las. Na jego skraju reklamy zachęcają do kupna pierścionka w cenie niewielkiej posiadłości, posiadłości w cenie niewielkiego kraju, łódki w cenie niewielkiego lotniskowca? Bogaci i sławni żyją tu za wysokimi płotami, a my, po drugiej stronie, chcemy wiedzieć, co jedzą, w co wierzą, czego się boją, na co mają nadzieję... I ? a niech ich czort! ? skąd mają tyle pieniędzy?

źródło opisu: Wydawnictwo Agora SA , 2013

źródło okładki: http://www.publio.pl/

ZaaQazany | 2018-05-27
Na półkach: ZaaQ'18, Przeczytane
Przeczytana: 27 maja 2018

Co jakiś czas sięgam po reportaże dotyczące wschodniego sąsiada, Rosji. Rublowka pewnie z założenia była wpisana na ta listę, bo czymże jest geograficznie teren przy Rublowskiej trasie, jak nie częścią Rosji?
Autor przez całą książkę próbował mnie przekonać, że ten kto ma prawdziwe Pieniądze w Rosji jest półbogiem. Rolę boga powierza tylko jednej osobie, Putinowi, przed którym pozostały panteon klęka w pokorze. O sobie autor też pisze, wpisując się do stadka satyrów i muz, krążących przy boskim stole.
Książka łamie zasady dziennikarstwa, sprawia wrażenie że na okładce do „Reporterzy Dużego Formatu” można by dopisać „artykuł sponsorowany”. Paniuszkin wręcz nadaje mocy prawnej wybryków finansowej elity, tłumacząc ich zachowanie pewnymi zasadami Gry, w którą tylko elita gra. No nie, w Rosji mentalność jest taka, którą już od dawna nazywano „samodurstwije”, czyli wolna amerykanka w wersji hard. To jest, moi drodzy, wschód, z całymi jego naleciałościami kulturowymi. Odbiegający od...

ardnaskela | 2017-10-26

Temat rewelacyjny jednakże sama książka mocno mnie rozczarowała. Chaotyczna narracja prowadzona w mało ciekawy sposób. Raczej nie polecam. Jest tu zawartych zaledwie kilka smaczków godnych uwagi.

Renax | 2017-02-05
Przeczytana: 04 lutego 2017

W każdym razie nie dałam rady skończyć. Uważam, że to słabo napisana książka, a jako reportaż to już kompletnie złamała zasady. Były fascynujące sceny, takie jak ta początkowa o tym, jak przez pół godziny wstrzymuje się ruch, bo Putin jedzie. Albo ta ze zwolnieniem kierowcy na światłach, albo ta, jak ta dziennikarka wrzeszczy na parkingowego...
Tam chyba wszystko obraca się wokół samochodów.
Ale uważam, że jako reportaż książka łamie podstawowe zasady gatunku i jedynie temat PIENIĘDZY ją ratuje.
Tam nie ma opisów miejsc, ludzi. Jest teza autora i do tej tezy w punktach podporządkowuje obrazy, miejsca, sytuacje. Owszem, często fajnie i znaczące sytuacje, ale jest to książka tendencyjna.
Następne słabości tej książki to nadmiar nazwisk. I to chyba najbardziej mnie znudziło w tej książce.
Bardzo trudno jest skopać książkę o Rosji, bo Rosja to fascynujący temat. O wilkach i o Rosji można kupować książki w ciemno, bo zawsze się udają. Ale tutaj Paniuszkinowi udała się sztuka popsucia...

almos | 2013-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2013

Fascynująca rzecz o klasie superbogaczy rosyjskich żyjących w rzeczonej Rublowce pod Moskwą na powierzchni o długości ok 20km i szerokości ok 10km. Sięgając po tą książkę spodziewałem się plotkarstwa w stylu pudelka, ale nie, to bardziej dziełko socjologiczne czy antropologiczne. Omawiana superklasa jest czymś niezwykłym, jaby się czytało o Marsjanach. Jej religią jest Pieniądz, pisany z dużej litery, najwyższa moralność i miara wszechrzeczy, oni n.p. wierzą, że można kupić wszystko i wszystkich. Ale oddzielają się od reszty społeczeństwa ochroniarzami, płotami, przepustkami, superdrogimi sklepami, nie chcą mieć nic wspólnego z hołotą. Poza tym lubują się w łamaniu wszelkich norm, kapitalna jest scena gdy taki superbogacz na skrzyżowaniu wyrzuca z samochodu i z miejsca zwalnia swego kierowcę, bo ten zatrzymał się na czerwonym świetle; tych ludzi czerwone światło nie obowiązuje. Jakbym czytał o mafiosach, a to są ludzie trzęsący Rosją, mający olbrzymie majątki lub/i władzę. ...

zuszka | 2014-01-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Rosja
Przeczytana: 25 stycznia 2014

Czytelnicy różnie oceniają książkę - część jest rozczarowana. Na pewno nie jest to pozycja, która zachwyci wszystkich. Ja należę do tych, których książka zainteresowała i wciągnęła. Nie jest to typowa dziennikarska pozycja. W dość specyficznej formie Paniuszkin przybliża nam najbardziej zamożną strefę rosyjskiego społeczeństwa. Mnie zafscynowalo życie pokazane jego oczami -miliarderzy i mechanizmy rządzące tym fascynującym, choć nie do końca szczęśliwym światem......

Huncwotcool | 2016-05-20
Przeczytana: 20 maja 2016

Nic czego by nie było na tony w gazetach, telewizji i w internecie. Paniuszkin bez cienia wstydu opisuje te banały jakby wyciągnął je z niedostępnego archiwum i prowadził pionierską analizę socjologiczną. W wielu momentach jeszcze mu mało i pucuje tekst tak żeby był efekciarski do granic możliwości.

leśna | 2016-10-28
Przeczytana: 27 października 2016

Trudna książka do oceny.
"Rublowka" jest niczym krnąbrny, arogancki uczeń, którego miałoby się chęć szarpnąć za poły kurtki, potrząsnąć mocno i spowodować, by znikł z jego oblicza ten irytujący uśmieszek samozadowolenia. A jednocześnie ma się świadomość, że ten arogant dysponuje nieprzeciętną inteligencją, i - mimo irytującego stylu bycia - lepiej nie przestawiać mu ręki z nogą.

"Rublowka" jest książką iście egzotyczną.

Czy idzie dowiedzieć się z niej mnóstwa szczegółów dotyczących losów rosyjskich bonzów i upasionych na 'byznesach' różnej maści szych i szyszek?
Idzie.

Czy idzie się roześmiać pod nosem tu i ówdzie, smakując co niektóre przesmaczne zdania i sformułowania autora?
Idzie.

Czy idzie ulec irytacji gubiąc się tu i tam we wschodnio brzmiących nazwiskach, konszachtach posiadaczy tych nazwisk, interesach, zależnościach; porównywaniu egzystencji podmoskiewskiej tzw. elity do scenariusza wirtualnej gry, ze wskazywaniem głównych graczy oraz zasad ich wzajemnych...

ciociasamozloeluta | 2016-02-11

Przezarta korpupcja matuszka Rosja. Dengrengolada wladzy umyslowej. Spiski i chciwosc. Macki mafii i bogactwo tak zwanych oligarchow. Ci, zeby porozmawiac schodza do piwnic. tam w korytarzach debatuja nad swoim nedznym losem. Jak sie ulozyc by przezyc wielka gre. Czasy wybieraja czlowieka nie czlowiek odpowiedzialny jest za swoj los. Choc trzeba pamietac o obrzydliwym bogactwie i zagrywkach ciemnych to trzeba pamietac, co by bylo gdyby bogacze wycofali sie z londynskiego City.

czytankianki | 2013-12-27
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 17 grudnia 2013

Rosja nie przestaje mnie zadziwiać. Nie ma chyba takiej książki o naszym wschodnim sąsiedzie, w której nie trafiłby się zaskakujący wątek. Nie inaczej jest z „Rublowką” Paniuszkina, która przybliża czytelnikowi specyfikę podmoskiewskiej enklawy zamieszkanej przez ludzi majętnych. Czy oligarchów, nie mam pewności – ci podobno przeprowadzają się coraz liczniej na nowe luksusowe osiedla lub do innych krajów. Są i tacy, którzy przenoszą się, a dokładniej – są przenoszeni, prosto do więzień.

Tak czy owak, pogłoski o exodusie oligarchów świetnie wpisują się w tezę Paniuszkina, który życie na Rublowce postrzega jako jedną wielką grę:

Rublowska Gra (...) nie toczy się o status społeczny. Chodzi w niej wyłącznie o udział: albo jesteś w Grze, albo cię nie ma. Najważniejsze jest, by nie dać się z niej wykluczyć. (...) Nikt z mieszkańców nie powie wam wprost, jaki jest cel Gry, zatytułowanej "Rublowka". Zresztą rzadko który tubylec świadomie formułuje swoje życiowe cele. Tak jest...

andziorek | 2013-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2013

Walerij Paniuszkin, autor książki, to jeden z najbardziej wpływowych rosyjskich dziennikarzy. Jest laureatem wielu nagród, w tym tej najważniejszej – Złotego Pióra (za felietony dla portalu Gazieta.ru). Rublowka jest jego czwartym z kolei dziełem, jakie dotychczas ukazało się w Polsce.

Czym właściwie jest ta osławiona Rublowka? Ano jest to nic innego, jak zamknięte, ściśle strzeżone osiedle, tuż pod Moskwą, zamieszkane przez najbardziej zamożnych Rosjan. Sam autor nazywa to miejsce „parkiem narodowym milionerów”. Nikt z zewnątrz nie jest w stanie udać się tam nieproszony, a nawet jeśli znajdzie się taki śmiałek, niech się ma na baczności. Kohorta uzbrojonych ochroniarzy strzeże posesji swych „panów” w dzień i w nocy.

Mieszkańcy Rublowki są wytrawnymi graczami, dla których jedynym bogiem i jedynym sensem życia są Pieniądze. Nie przez przypadek pisane przez duże „P”. To one są najważniejsze, są miarą wszystkiego. Jak mawia jeden z rozmówców Paniuszkina:
„Pieniądze – to alfa i...