Okładka książki Mechaniczny anioł

Mechaniczny anioł

Autor:
Cykl: Piekielne maszyny (tom 1)
tłumaczenie
steampunk
typ
papier
kasandra_85
8.33 (1225 ocen i 181 opinii)

Opis książki

Magia jest niebezpieczna, ale miłość jeszcze bardziej. Kiedy szesnastoletnia Tessa Gray pokonuje ocean, żeby odnaleźć brata, celem jej podróży jest Anglia za czasów panowania królowej Wiktorii. W londyńskim Podziemnym Świecie, w którym po ulicach przemykają wampiry, czarownicy i inne nadnaturalne istoty, czeka na nią coś strasznego. Tylko Nocni Łowcy, wojownicy ratujący świat przed demonami, utrzymują porządek w tym chaosie. Porwana przez Mroczne Siostry, członkinie tajnej organizacji zwanej Klubem Pandemonium, Tessa wkrótce dowiaduje się, że sama jest Podziemną z rzadkim darem zmieniania się w inną osobę. Co więcej, Mistrz - tajemnicza postać kierująca Klubem - nie zatrzyma się przed niczym, żeby wykorzystać jej moc. Pozbawiona przyjaciół, ścigana Tessa znajduje schronienie w londyńskim Instytucie Nocnych Łowców, którzy przyrzekają, że znajdą jej brata, jeśli ona wykorzysta swój dar, żeby im pomóc. Wkrótce Tessę zaczynają fascynować dwaj przyjaciele: James, którego krucha uroda skrywa groźny sekret, i niebieskooki Will, zniechęcający do siebie wszystkich swym sarkastycznym humorem i zmiennymi nastrojami… wszystkich oprócz Tessy. W miarę jak w trakcie swoich poszukiwań, zostają wciągnięci w intrygę, grożącą zagładą Nocnych Łowców, Tessa uświadamia sobie, że będzie musiała wybierać między ratowaniem brata a pomaganiem nowym przyjaciołom, którzy próbują ratować świat… i że miłość potrafi być najbardziej niebezpieczną magią.

źródło opisu: http://www.mag.com.pl/

Polecamy

Oficjalna recenzja
Tetiisheri książek: 1320

Bez wytchnienia

„Mechaniczny anioł” to pierwszy tom trylogii „Diabelskie maszyny”, będącej prequelem „Darów Anioła”. Część z Was zapewne ma już za sobą „Dary anioła” i być może nawet przeżyliście niesamowite chwile w wiktoriańskich czasach, w zamglonym, szarym, deszczowym i mrocznym Londynie. Możecie mi zazdrościć! Te chwile częściowo jeszcze przede mną. „Mechaniczny anioł” mnie porwał, dziewiętnastowieczny Londyn oczarował, a intrygująca historia Tess wciągnęła i sprawiła, że powieść czytałam z zapartym tchem.

Tessa Gray na pokładzie statku Maine przypływa do Londynu, gdzie według wcześniejszych ustaleń ma na nią czekać brat. Jednak na wybrzeżu witają ją dwie kobiety, Mroczne Siostry. Zapewniają ją o rychłym spotkaniu z bratem i twierdzą, że w jego imieniu przybyły odebrać ją z podróży. Tessa wraz z Mrocznymi Siostrami udaje się w podróż do dużego, tajemniczego domu, w którym - jak się niedługo okazuje - staje się więźniem. Po pewnym czasie dowiaduje się też, iż nieznajome kobiety mają wobec niej konkretne plany. Siostry przygotowują młodą dziewczynę do małżeństwa z „Mistrzem”. Życie Tess zostanie wywrócone do góry nogami, a to za sprawą niejakiego Williama, który niebawem pojawi się na jej drodze.

Fantastyczna atmosfera, jaką stworzyła Cassandra Clare dodaje niesamowitego uroku powieści. Londyn jawi się jako miejsce, w którym dominują mgła i deszcz. Co dziwne, czytając książkę nie odniosłam wrażenia, że pogoda, wszakże typowa dla tego miasta, działa odpychająco. Wręcz odwrotnie, zamglone miasto i siąpiący deszczyk w mojej wyobraźni utworzyły miejsce przepełnione magiczną tajemnicą. To właśnie ona tak bardzo mnie zachwyciła. Co więcej, zaintrygował mnie mechaniczny anioł w naszyjniku Tessy, a świat Nefilim urzekł.

Bohaterowie wykreowani przez Cassandrę Clare są indywidualnościami. Każdy jest inny, każdy posiada swoją historię oraz marzenia. Wizerunek postaci czytelnik ma okazję tworzyć wraz z toczącą się akcją. To wtedy zauważyć można emocje, jakie targają bohaterami. Niewątpliwie w trakcie licznych wydarzeń przedstawionych w „Mechanicznym aniele” mamy szansę polubić postacie stworzone przez autorkę.

Kolejny raz Cassandra Clare zapewniła mi wspaniałą przygodę przepełnioną intrygami i niedopowiedzeniami, które tylko podsycały moją ciekawość. Lektura pierwszej części „Diabelskich maszyn” nie dała mi czasu na wytchnienie, rzeczywistość Nocnych Łowców mnie porwała, a nieprzeciętnych bohaterów polubiłam na starcie. Świat „Mechanicznego anioła” – wartka akcja, ciekawe postaci, lekki styl Cassandry Clare i przede wszystkim niezwykły i niepowtarzalny pomysł na fabułę, której akcja odgrywa się w wiktoriańskim Londynie – mocno mnie zafascynował. Jakże cudownie będzie zatracić się w takim właśnie klimacie, poznając dalsze losy bohaterów „Diabelskich maszyn”.

Agnieszka Stolarczyk

Opinie czytelników

Ach, jak dobrze powrócić znowu do świata Nocnych Łowców! Żałuję, że zwlekałam tak długo. Książkę czyta się świetnie - akcja płynie równo i szybko, nie brakuje zwrotów wydarzeń oraz dowcipu, który znamy jeszcze z serii Dary Anioła. W "Mechanicznym aniele" występuje wiele podobieństw do wspomnianej przeze mnie serii i niewątpliwie dlatego ta powieść podoba mi się tak bardzo ;) Zarówno Dary Anioła, jak i Diabelskie Maszyny zostały napisane przez tą samą autorkę oraz dotyczą życia Nocnych Łowców, ba! Nawet tej samej rodziny, dlatego nie uniknie się porównań. Niesamowicie czyta się o postaciach, które już się zna - o Magnusie czy Camille. Ich wątki przeplatają się w obu seriach Cassandry Clare i moja wyobraźnia i pamięć musiały mocno pracować, żeby móc sobie przypomnieć niektóre motywy. Ponadto tak oczywiste jest podobieństwo między Willem i Jacem - w sumie nic dziwnego, skoro obaj należą do jednego rodu. Sama konstrukcja książki przywodzi na myśl konstrukcję Darów Anioła - główna...

młoda_pisarka | 2014-05-02
Przeczytana: 15 maja 2013

Do czytania "Piekielnych Maszyn" zabrałam się niedługo po lekturze "Darów Anioła". I tak, jak w Darach urzekły mnie postaci i ich wzjamne relacje między sobą, tak w "Piekielnych Maszynach" urzekło mnie wszystko. Mimo, iż bohaterowie obu serii są w mniej więcej tym samym wieku, miałam dziwne wrażenie, że w "Mechanicznym Aniele" bohaterowie są jednak nieco dojrzalsi.
Cassandra Clare stworzyła w książce cudowną wizję Londynu pełnego magii. Postaci są wyraziste i barwne. Will, Jem i Tessa to bohaterowie głęboko zapadający w pamięć przede wszystkim ze względu ne trudne wybory i decyzje, które muszą podejmować.
Gorąco polecam!

agatrzes | 2013-12-29

Cassandra Clare podbiła moje serce serią „Dary Anioła”. Zakochałam się w wykreowanej przez nią rzeczywistości, w świecie Nocnych Łowców pełnym nadnaturalnych stworzeń, intryg, niebezpieczeństw i magii. Sięgając po pierwszy tom trylogii „Diabelskie maszyny” wiedziałam, że to spotkanie z twórczością pisarki będzie inne. Miałam jednak nadzieję, że nowa seria dorówna swojej poprzedniczce i pozwoli mi znów poczuć smak fascynującej i niepowtarzalnej przygody.

„Mechaniczny anioł” to pierwszy tom trylogii „Diabelskie maszyny” będącej prequelem „Darów Anioła”. Akcja powieści rozgrywa się w XIX - wiecznym Londynie, do którego po śmierci ciotki na zaproszenie brata przybywa Theresa Gray. Niestety w porcie zamiast krewnego witają ją dwie kobiety – Mroczne Siostry, stanowiące zastępstwo Nathaniela, który zajęty interesami nie mógł osobiście zająć się siostrą. Dziewczyna udaje się z nieznajomymi, którzy zamieniają jej życie w koszmar. Jest więziona, szantażowana i zmuszana do dziwnych praktyk, któr...

Sheila | 2014-01-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 25 stycznia 2014

Wspaniała wciągająca książka."Mechaniczny anioł" to pierwsza część trylogii Diabelskie Maszyny.Utwór pozostawił po sobie wielki niedosyt...ale oczywiście w dobrym sensie.Nietuzinkowa opowieść wprowadza czytelnika w trans,tak że nie może się od niej oderwać.Z ogromnym zniecierpliwieniem czekam na możliwość przeczytania drugiej części.Bardzo spodobały mi się relację pomiędzy Tessą a Jem'em,chciałabym by to on zajął miejsce Willa.Gorąco polecam opowieść.

kasandra_85 | 2013-11-28
Przeczytana: listopad 2013

Erin | 2013-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2013

„Każdy ma coś, bez czego nie może żyć.”

Że też tyle musiała ta książka na mnie czekać! Długo opierałam się przed tą serią, bo byłam niesamowicie zauroczona "Darami Anioła", jednak mogę stwierdzić, że poziom "Diabelskich Maszyn" jest równy lub wyższy.
Troszeczkę czuję się rozczarowana osobowością Willa - do znudzenia przypomina jednego z bohaterów innej serii, o niektórych jego "mrocznych" sprawach można się dowiedzieć z "Darów Anioła". Ogólnie mam pewne teorie, co do zakończenia kolejnych części. Dlatego "Cassandra! Nie rozczaruj mnie!" i powiedz, że będzie inaczej, niż myślę.
Mogłabym porównywać obie serie autorki - wypisywać podobieństwa, porównywać bohaterów, ale nie o to w tym chodzi. Książka jest niesamowita i koniecznie trzeba przeczytać TĄ serię!

AfterLucy | 2013-12-27
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 27 grudnia 2013

Książka rewelacyjna ale coś mi w niej brakowało. Rozumiem pania Cassie, że nie chciała robić kopii Darów Anioła (choć Will do złudzenia przypomina Jace'a) ale ten Londyn i tamtejszy instytut nie ma w sobie tej ogromnej magii instytutu i w ogóle Nowego Jorku. Tam wszystko było dopracowane na ostatni guzik, tutaj aż tak tego nie widać. Jace miał w sobie to coś i Will rzeczywiście owe coś również posiada. Ale Tessa.. ehh Tessa jest kompletnym niewypałem w porównaniu do Clary.Jest nudna, przewidywalna i denerwująca. Przepraszam, że ciągle porównuję do siebie obie książki ale to nasuwa się samo przez siebie.
W tej książce mamy tajemnicę i Nefilim- czyli to co ja kocham najbardziej, ale Nocni Łowcy jakby nie mieli takiego szacunku jaki mieli w XXI wieku. Will oprócz tego prologu nie zapolował na ani jednego demona. No i proszę was, mechaniczne istoty? W porównaniu z demonami i Valentinem siejącym spustoszenie? Pff. przecież to pestka. I widocznie nie taka poważna sprawa skoro nawet w DA o n...

Quinn | 2014-02-01
Przeczytana: 12 stycznia 2014

"Mechaniczny anioł" to pierwsza część serii autorstwa znakomitej pisarki Cassandry Clare.
Książka ta pochłonęła mnie bez reszty i z pozytywnym rezultatem wciągnęła w cudowny wiktoriański światek.
Pani Clare idealnie stworzyła bohaterów. Zwłaszcza przypadli mi do gustu Jem oraz Will, których właściwie łączy jedynie to, że bardzo się od siebie różnią. A i tak są dla siebie jak bracia. Tessa, która otrzymawszy list od swojego brata, Nathaniel'a wyrusza do Londynu. Kim są Mroczne Siostry ? Czy faktycznie mają dobre zamiary ? Jak bardzo pożądany jest niesamowity dar Tessy ? I wreszcie, jak wiele złego są w stanie wyrządzić roboty ?

Wspaniały wiktoriański Londyn.
Cudne suknie.
Dżentelmeni.
Dorożki na brukowanych ulicach.
I malutki tykający aniołek.
Czego chcieć więcej ?

"Mechaniczny anioł" to, mam nadzieję tylko doskonały zalążek tego, co czeka mnie w następnych częściach tej serii.

Nigdy nie ufaj kaczkom. - William Herondale.

młoda_pisarka | 2014-05-02
Przeczytana: 15 maja 2013

Gorąco polecam!

Sylffia | 2013-12-26

Nie wymagałam zbyt wiele od treści tej książki licząc się z tym, że jest to powieść młodzieżowa. Czytało się dobrze, dość szybko poszło, ponieważ wciąż coś się działo. Akcja się dość szybko toczy. Bohaterzy wspaniali, od razu zyskali moją przyjaźń. Pani Cassandra stanęła na wysokości zadania i czekam na rozwój sytuacji :)

zachęcam do lektury bo warto

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto