Sycylijczyk

Tłumaczenie: Jan Jackowicz
Cykl: Ojciec chrzestny (tom 2)
Wydawnictwo: Albatros
The Sicilian
Ojciec Chrzestny, Mafia, Sycylia
Matacz

Inne wydania

Po dwuletnim pobycie na Sycylii syn Vita Corleone, Michael, ma powrócić do domu. Ojciec Chrzestny zleca mu ważną misję: ma zabrać do Ameryki Salvatore Guiliana, uwielbianego przez wszystkich legendarnego sycylijskiego banitę, który od kilku lat na czele swojej bandy broni uciskanych ziomków przed wszechwładzą miejscowych bogaczy i przywódców mafijnych. Guiliano ośmielił się stawić czoło ściągniętym z Rzymu karabinierom. Mafia nasłała na niego skrytobójców; zdrada czai się wszędzie. Los Salvatore wydaje się przesądzony. Czy pomoże mu tajna broń - testament, w którym opisał swoją bliską, nieznaną opinii publicznej, współpracę z politykami i kościelnymi eminencjami? Publikacja dokumentu spowodowałaby upadek włoskiego rządu. Michael staje przed zadaniem niemożliwym do wykonania...

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

veinylover | 2016-10-26
Przeczytana: 26 października 2016

Nie wiem, czy gdyby Puzo nie napisał swoich książek o mafii mielibyśmy pojęcie o mechanizmach i ludziach związanych z tym zjawiskiem.
Możliwe, że nie.
Tym razem książka dotyczy samej Sycylii i opowiada o tym, co się na tej wyjątkowej wyspie dzieje.
Książka jest unikalna. To klasyka gatunku. Polecam.

beata | 2016-03-28
Przeczytana: 28 marca 2016

„Sycylijczyk” czasowo i treściowo wbija się w akcję „Ojca Chrzestnego”. Akcja „Sycylijczyka” rozpoczyna się w ostatnich dniach pobytu Michaela Corleone na Sycylii. Okazuje się, że ojciec powierzył mu bardzo ważną misję: zabrania z Sycylii „najgroźniejszego bandyty owej krainy”, Salvatore Guiliano.
Puzo napisał „Ojca” w 1969 r., „Sycylijczyka” w 1984 r. I to, niestety, widać. Irytowały mnie drobne rozbieżności treściowe - to skutek sięgnięcia po „Sycylijczyka” bezpośrednio po lekturze „Ojca”.
Hm… W sumie pomysł Puzo, by powrócić do bohaterów „Ojca chrzestnego” i uczynić z nich postaci dalszego planu w „Sycylijczyku”, służył chyba tylko celom marketingowym… Moim zdaniem byłoby lepiej, gdyby to nie był Michael Corleone, a np. Michael Jakiśtam. Wtedy nie byłoby, często błędnych, odniesień do „Ojca chrzestnego”… Gdyby tu występował np. Michał Montelepre a nie Michał Corleone, autor uniknąłby wielu wpadek. Ale może książka sprzedawałaby się gorzej?

Wiem, że opowieść zawarta w książce...

Anastazja | 2017-02-10
Przeczytana: 09 lutego 2017

Miał być "Ojciec Chrzestny", ale jako że z niewiadomych przyczyn powyższy nie wrócił do biblioteki jest "Sycylijczyk"

Książka choć w opisach często traktowana jest jako druga część "Ojca Chrzestnego", nie jest jego kontynuacją, pomimo że w pewien sposób te dwie historie zostały połączone przez Michaela Corleone. "Sycylijczyk" jest opowieścią o sławnym uwielbianym przez Sycylijczyków Salvatore Guiliano. Jego działalność przypominała nieco Robin Hooda, który to okradał bogatych, a łupy rozdawał biednym. Choć mafia próbowała go zwerbować, on do końca się jej opierał, tak samo jak opierał się rządowi.

Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem książki. Mario Puzo stworzył piękną, wciągającą opowieść, świetnie ukazał legendę Salvatore Guiliano, pomimo jego bandyckiej działalności, pomimo ludzkich żyć jakie miał na sumieniu, nie sposób darzyć go sympatią i kibicować mu. Książka sprawiła mi ogromną przyjemność, bardzo przypadł mi do gustu styl i język jakim posługuje się Mario Puzo. Ani...

Danway | 2011-03-19
Na półkach: Przeczytane, @Blog, 2005-2007
Przeczytana: 08 lipca 2006

Przez wiele osób Sycylijczyk jest uznawany za kontynuację Ojca Chrzestnego. Wiele w tym prawdy, ale wiele także kłamstwa. Powieść "Sycylijczyk" bierze na tapetę autentyczną postać Salvatore Giuliano. Rzecz jasna Michael Corleone także pojawia się w książce, lecz jest bardziej postacią epizodyczną.

Corleone, o którym wspomniałem przed chwilą, kończy swój pobyt na Sycylii i może wracać do kraju. Jednak zanim wróci musi wykonać bardzo ważne i niełatwe zadanie. Otóż ma on za zadanie przemycić Giulianiego do USA.

Dzięki tej książce możemy poznać legendarnego bandytę Tiuriego, który napsuł krwi mafiosom z Sycylii i tym samym znalazł kilku zatwardziałych wrogów. Jednakże dla mieszkańców Sycylii był prawdziwym bohaterem, który okradał bogatych i dawał biednym.

Puzo ponownie zbudował niezwykle klimatyczną powieść, w której ciągle się coś dzieje i nie sposób się od niej oderwać. Można by rzecz, że nie jest kontynuacją Ojca Chrzestnego, lecz osobną powieścią umieszczoną w tamtych...

Joanna | 2017-05-24
Przeczytana: 24 maja 2017

znudziły mi się książki o mafii i tp. może kiedyś do tego wrócę, ale chwilowo robię przerwę. książka przeciętna, ale czuję się nie obiektywna pisząc o niej.

Darek DTSG | 2013-08-11
Przeczytana: 2013 rok

"Sycylijczyk" wspaniale ukazuje dzieje słynnego przywódcy mafijnego, Salvatore Giuliano. Puzo funduje nam prawdziwą podróż po Sycylii lat '50 ubiegłego wieku.
Szczegółowe opisy elementów kultury sycylijskiej, barwne opisy przyrody i łatwo przyswajalny styl pisania autora sprawia ,że książki Mario Muzo pochłania się bez reszty POLECAM

SłabyGracz | 2013-08-14

„Sycylijczyk” to druga część trylogii mafijnej autorstwa Mario Puzo. Warto zauważyć, że wszystkie łączy ten sam świat i niektórzy bohaterowie. Nie ma jakiekolwiek ciągłości fabularnej. Powieść ta opowiada o Guiliano Turim, który na skutek serii nieszczęśliwych zdarzeń jest zmuszony wieść życie banity w górach w pobliżu wioski Montelepre. Choć tylna część okładki sugeruje, że głównym bohaterem jest Michael Corleone nie jest to prawda. Syn mafijnego Dona z Nowego Jorku pojawia się dosyć często, jak na postać drugoplanową, ale na pewno nie jest tutaj na pierwszym planie. Trzeba jednak przyznać, że jego postać jest istotna dla fabuły.

Mamy tu do czynienia z typową powieścią mafijną, w której jest pełno zdrad, honoru i przywiązania do tradycji rodzinnych, charakterystycznych dla sycylijskiego klimatu książki. Postaci są bardzo interesujące. Każda jest dokładnie opisana, więc znamy jej motywy działania i wiemy, czego się po niej spodziewać. Ciekawostką jest pojawienie się kilku postaci...

| 2013-02-10
Przeczytana: luty 2013

Mario Puzo ciągle w formie. Książka może nie jest tak dobra, jak „Ojciec Chrzestny” czy „Głupcy Umierają”, ale fani pisarza nie będą zawiedzeni. Wbrew zapewnieniom wydawcy „Sycylijczyk” nie jest kontynuacją „Ojca Chrzestnego”, a Don Corleone i jego syn Michael pojawiają się tam epizodycznie. Książka jest fabularyzowaną biografią Salvatore Giuliana, człowieka, który walczył o niepodległość Sycylii i prawa sycylijskiej biedoty, mając przeciwko sobie zarówno włoski rząd, jak i mafię. Giuliano jest postacią autentyczną, a historia opisana w książce wydarzyła się naprawdę, została tylko nieco podrasowana i odpowiednio zinterpretowana na potrzeby powieści. W książce mamy wszystko to, do czego Puzo przyzwyczaił nas w swoich poprzednich powieściach mafijnych. Brakuje tylko wyraźnie zarysowanego wątku miłosnego, przez co jest bardzo prawdopodobne, że książka bardziej przypadnie do gustu mężczyznom. Jest za to sporo o historii mafii i historii samej Sycylii, o sycylijskich obyczajach i o...

Monika | 2014-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

Zawsze ostrożnie przyznaję oceny książkom, szczególnie jeśli chodzi o najwyższą liczbę gwiazdek, jednak w przypadku "Sycylijczyka" jak i wcześniej przeczytanego, "Ojca chrzestnego" nie miałam wątpliwości. Mario Puzo stał się moim ulubionym pisarzem. Podziwiam jego kunszt pisarski, lekkość snucia opowieści, kreowanie wspaniałych bohaterów, wręcz fascynujących. Polecam wszystkim lekturę "Sycylijczyka", nie zawiedziecie się.

| 2014-06-01

Aby przeczytać te powieść w moim przypadku wystarczyło przyjąć konwencje w jakiej została napisana przez autora. Mario Puzo w „Sycylijczyku” odświeżył dawno już zapomnianą nutę epoki romantyzmu. Bohater tej powieści jest krystalicznie czysty oraz honorowy a jego los, tu nie zdradzę chyba tajemnicy, jak na bohatera romantyzmu przystało pięknie tragiczny. To taki sycylijski Robin Hood. Zabiera bogatym, pomaga biednym, karze złoczyńców i piętnuje zdrajców. Wokół postaci Salvatore Guiliana, który jest głównym bohaterem autor tworzy wspaniałą epicką opowieść o mieszkańcach Sycylii. Mamy tu mafię, banitów, skorumpowanych: rząd, wojsko i policję, ubogich i bogatych mieszkańców z miast i wsi oraz twarde niepisane prawo, które stanowi o życiu i śmierci. Autor w powieści stawia na przeciw siebie bardzo wyraziste przeciwności. Jeśli jest honor to jest i zdrada, jeśli jest uczciwość to jest i kłamstwo. Postacie są wyraźnie nakreślone i do początku praktycznie wiadomo kto po jakiej stronie stoi...