Kultura szlachecka w Polsce. Rozkwit - upadek - relikty

Okładka książki Kultura szlachecka w Polsce. Rozkwit - upadek - relikty Janusz Tazbir
Okładka książki Kultura szlachecka w Polsce. Rozkwit - upadek - relikty
Janusz Tazbir Wydawnictwo: Nauka i Innowacje historia
historia
Nauka i Innowacje
2013-01-01
2013-01-01
historia historia Polski kultura szlachecka sarmatyzm Rzeczpospolita szlachta

Okładka książki Polska przedwojenna Andrzej Barecki, Jan Łoziński, Janusz Tazbir
Polska przedwo... Andrzej Barecki, Ja...
Okładka książki Ludzie i krasnoludki. Powinowactwa z wyboru Jerzy Axer, Tadeusz Budrewicz, Tadeusz Bujnicki, Renata Dźwigoł, Małgorzata Grzegorzewska, Renata Hołda, Ryszard Kantor, Jolanta Ługowska, Joanna Majchrzyk, Jolanta Sztachelska, Janusz Tazbir, Ryszard Waksmund, Danuta Waloszek, Iwona Węgrzyn, Jan Woleński, Violetta Wróblewska
Ludzie i krasn... Jerzy Axer, Tadeusz...
Okładka książki Bracia polscy. Przewodnik Krytyki Politycznej Jakub Majmurek, Stanisław Obirek, Janusz Tazbir, praca zbiorowa
Bracia polscy.... Jakub Majmurek, Sta...

Autor barwnym, czytelnym językiem przedstawił główne elementy kultury szlacheckiej i jej reliktów. Każdy rozdział obfituje w cenne spostrzeżenia i bogaty materiał źródłowy. Książkę warto przeczytać nie tylko, aby poznać cechy obyczajów sarmackich, ale także, by lepiej zrozumieć współczesne zjawiska kulturowe.

Profesor Tazbir w swojej książce prezentuje kulturę szlachecką na przełomie wieków. Choć zdarza mu się, że dokonuje stronniczych opinii oraz nie trzyma się zamierzonego celu - skupienia się na szlacheckości XIX i XX wieku, to jednak lektura jest bardzo pożyteczna i warto po nią sięgnąć. Czyta się bardzo szybko, wiele rzeczy łatwo się przyswaja, a rozdziały są ułożone w sposób uporządkowany, co równie przekłada się na porządkowanie treści w głowie czytelnika.

Oprócz przydatnych informacji na temat kultury szlacheckiej, można znaleźć liczne dygresje na temat mentalności Polaków. Są one gorzkie, ale prawdziwe do dziś i właśnie ta uniwersalność sprawia, że w mojej ocenie J. Tazbir był wybitnym badaczem.

79/234

79/234

Ta książka sprawiła, że zaczęłam zastanawiać się o 4 w nocy nad naszą całą historią. Nie mogłam myśleć normalnie, nie zasnęłam aż nie skończyłam wątku w mojej głowie. To było coś niesamowitego, tak jakbym stała się jednością z całym światem, z naszym duchem narodowym. Wyzwoliła tak niesamowity strumień myśli w mojej głowie, że muszę polecić ją każdemu, kto tylko wykaże chęć przeczytania czegoś na temat szlachty XVI-XVIII wieku, a w ogóle czegokolwiek na temat naszych dziejów. Nie ważne, czy zna się dobrze temat, czy w ogóle. Książka napisana jest genialnie i każdy odnajdzie w niej siebie choć trochę. Aurea libertas!

Polecam zarówno dla historyków jak i szeroko pojętych interesantów. Książka jest lekkim piórem napisana, przyjemnie się czyta i wiele zapamiętuje.

• historia
  • Historia Polski