Potęga gospodarcza potęgą polityczną Polski

Okładka książki Warszawa XVIII wieku: Zeszyt 2 Grażyna Bałtruszajtys, Roman Kaleta, Jan Kosim, Marek Kwiatkowski, Longin Majdecki, Wacław Olszewicz, Jadwiga Rudnicka
Warszawa XVIII... Grażyna Bałtruszajt...

Na stronie 3 autor piszę, (1928 rok),że Polska posiada 61 mld ton węgla. W następnym zdaniu piszę, że takie zapasy starczą Polsce na 15 wieków. Chwali Polskę za nadwyżkę handlową w handlu stalą i węglem o wysokości 475 milionów złotych. Na stronie 9 wspomina o zasadzie wykonywania budżetu w II Rzeczypospolitej od 1 Kwietnia do 31 marca następnego roku. Na stronie 10 wylicza wydatki strefy rządowej w 1928 roku:

W sumie to 2214 miliona złotych, w tym między innymi:
- Koleje i Telegrafy - 6 miliony
- Aparat sprawiedliwości - 102 miliony, co stanowi 4,6% budżetu.
- Na szkolnictwo wszystkich szczebli - 342 miliony, co stanowi 15,4% budżetu.
- Na armię - 689 miliony, co stanowi 31,1% budżetu.
- Na urzędy skarbowe - 111 milionów, co stanowi 4,6% budżetu.
- Na odsetki od długu - 205 milionów, co stanowi 9,2% budżetu.
- Na emerytury i renty - 200 milionów, co stanowi 9,0% budżetu.

Podaje również wpływy, w tym między innymi:
- Podatki pośrednie i bezpośrednie: ok.800 milionów
- Opłaty skarbowe ok. 150 milionów
- Opłaty celne ok. 320 milionów
- Przychody z monopoli państwowych (tytoń i alkohol) - ok.360 milionów

Długi wylicza na ok. 4 mld złotych (1928).

Wacława Olszewicz kończy swój wywód na temat polskiej gospodarki słowami: "Wysiłek musi być wspólny, bo wspólna jest potrzeba zrzeszenia wszystkich stanów, bo wspólny jest cel, a jest nim - Najjaśniejsza Rzeczypospolita Polska jako potężne, kochane przez swoich i szanowane przez obcych mocarstwo."

Dlatego między innymi warto czytać pozycje książkowe z czasów II Rzeczypospolitej.

Wpis z mojego bloga:

• Starodruki Ekonomia