Justyna, czyli nieszczęścia cnoty

Okładka książki Justyna, czyli nieszczęścia cnoty Donatien Alphonse François de Sade
Okładka książki Justyna, czyli nieszczęścia cnoty
Donatien Alphonse François de Sade Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie literatura piękna
Justine ou les Malheurs de la Vertu
Wydawnictwo Łódzkie
1987-01-01
1987-01-01
Marek Bratuń
cnota filozofia występku erotyka sadyzm

No cóż -wcale nie gorsza i tylko niewiele bardziej dosadna w ocenie kondycji ludzkiej od "Kandyda" Voltaira.

Bawią mnie opinie czytelników LC na temat tej książki. Ludzie, w zdecydowanej większości kobiety, sięgają po książkę markiza de Sade'a i rezygnują z czytania po połowie, z powodu "odrażających scenek". Ciekawe, czego oczekiwali? Przepisów kulinarnych z epoki? Spostrzeżeń na temat dawnych fryzur i ubioru? Opisów gier towarzyskich odbywających się wśród wyższych sfer Paryża? No nie, de Sade to właśnie wyuzdany, niemający granic przyzwoitości seks, pomijający zgodę wszystkich uczestników orgii na jej odbycie. I to w tej książce jest, to mnie nie szokowało, choć ilość "libertynów" uznających jedynie seks analny jest tutaj z pewnością przesadzona i czuć w tym jakieś odbicie zapotrzebowania samego autora. Mnie wkurzyło co innego. Okropnie zawoalowany język. Koszmar. Libertyn nie wkładał w odbyt nabrzmiałego penisa, tylko "swym grotem przebijał wejście do drugiej świątyni". Czy w czasach powstawania książki nie można było pisać tego inaczej? Nie sądzę. Nie można było pisać w ogóle, ale skoro de Sade już się na to zdecydował to powinien nie owijać w mokrą szmatkę. Jestem zero-jedynkowcem, albo robimy coś na 100% albo wcale, domyślać to się można aktualnego humoru ekspedientki w mięsnym, a nie tego w jaki sposób bohaterka powieści dwudziesty raz została zgwałcona analnie.
"Justyna, czyli nieszczęścia cnoty" to słabiutka opowiastka erotyczna. Bardziej są to chore fantazje autora niż cokolwiek innego. Mnie nie zgorszyło, ale i ani razu nie podnieciło, bo i tak uważam, że jeżeli erotyka/nagość to tylko film, czyta się o takich rzeczach średnio. W sumie to jest dobry pomysł na ekranizację, bo przejrzałem cały Internet, ale te próby przeniesienia książki na ekran, które (we fragmentach) zobaczyłem, są gorzej niż żenujące. Przydałby się porządny film fabularny z całym pokazywaniem scen seksu.

Dziwny jest ten świat

Dziwny jest ten świat

Książka ciekawa, zwłaszcza patrząc na okres, w którym została wydana. Niesie ze sobą uniwersalny, aczkolwiek dość pesymistyczny przekaz.

Nie dotrwałam nawet do połowy. Szkoda mi było mojego czasu. Te scenki były dla mnie tak wstrętne że odrzuciłam ją.

Dobrze odzwierciedla realia 18-sto wiecznej Francji i jej rewolucji, która jest znana z organizowanych orgii podczas mordowania.

Nie, ta książka nie ma żadnego przesłania. Przesycenie "scenami", których absurdalna perwersyjność jest podniesiona do entej potęgi, osłabiało mnie do tego stopnia, że z nudów przeskakiwałam co kilka zdań - i niczego nie straciłam.

Ze względu na groteskę ocierającą się o quasi komiksowość nie mogę dać więcej. Prawdy zawarte zdają się jednak być uniwersalnymi, niebędącymi niespodziankami. Poczciwej kobiety w życiu nie spotka nic dobrego, jedynie pomiatanie i próby wykorzystania. Bohaterka skażona religijnymi gusłami wciąż naiwnie upatruje w swej cnocie powodu dla którego Bóg miałby interweniować. Może i zbyt ekshibicjonistyczno-pornograficzna satyra na drobnomieszczaństwo, ale czy potężna eksplozja nie wywołuje trzęsienia Ziemi?

Książka dosyć zabawna, głównie ze względu na narastający absurd aktów "seksualnych" które w pewnym momencie zaczynają zwyczajnie śmieszyć swoim przerysowaniem, choć przerysowanie to za małe słowo, to jest tak absurdalne że aż głupie. Te momenty są poprzetykane pseudo filozoficznymi wywodami z których wypływa tak głębokie niezrozumienie życia że aż boli w mózg. Taka tania filozofia o której nikt by nie usłyszał gdyby nie była wymieszana z perwersją na absolutnie absurdalnym poziomie.

Przedstawiony w książce świat, to świat totalnego zła, gdzie dobroć i uczciwość nie mają racji bytu. Świat doszczętnie zdemoralizowany, gdzie największe zbrodnie i zboczenia są na porządku dziennym . Bohaterowie, poza tytułową Justyną, to socjopaci próbujący udowodnić w swoich filozoficznych wywodach, że dbałość o własne potrzeby, nawet te najbardziej zwyrodniałe, usprawiedliwia czynione zło. Świat tak do szpiku przesiąknięty złem, że aż nieprawdziwy.

• Literatura francuska
  • Erotyka
  • Francja
  • Lit. francuska

Donatien Alphonse François de Sade Justyna, czyli nieszczęścia cnoty Zobacz więcej